6 kroków, aby przyzwyczaić psa do odkurzacza

6 kroków, aby przyzwyczaić psa do odkurzacza

Każdy opiekun wie, że życie z psem to niekończąca się przygoda pełna miłości, radości i… no cóż, odrobiny bałaganu. Codzienne obowiązki wobec psiego kompana sięgają daleko poza wspólne drzemki na kanapie czy szalone gonitwy po parku. Kluczowe jest bowiem zapewnienie mu opieki, zbilansowanej, zdrowej diety oraz… porządku w domu. Z myślą o tym Piesotto i Samsung łączą siły, tworząc akcję „Wezwij posiłki”. Dzięki niej każdy, kto kupił nowoczesny odkurzacz z serii Bespoke Jet, podzieli się opinią o nim, nie tylko zyskuje pogromcę kurzu i psiej sierści, ale także zdobywa voucher o wartości 300 zł lub 400 zł  na świeże, psie jedzonko.

Wiemy, że opiekunowie lękliwych psiaków często zastanawiają się, jak przekonać swoich czworonożnych przyjaciół do nowych, domowych urządzeń. Dlatego też zapytaliśmy Michała Santorskiego — behawiorystę i założyciela szkoły ControlDog — o proces budowania pozytywnych skojarzeń oraz przyzwyczajania psa do  dźwięku odkurzaczy. Okazuje się bowiem, że cierpliwość, empatia i przestrzeganie sześciu zasad może nie tylko pokonać psi lęk, ale także — usprawnić sprzątanie domu.

Odkurzacz (i jedzenie) ma znaczenie!

Zdrowe, smaczne posiłki w misce to podstawa, aby psiak cieszył się energią, witalnością i lśniącą sierścią. To w tym celu powstało Piesotto, które dostarcza świeże, zbilansowane i poporcjowane jedzenie wprost pod Twoje drzwi. Nad ich recepturą pracują certyfikowani dietetycy, którzy stawiają wyłącznie na jakość Human Grade. Brak ryżu, zbóż, wzmacniaczy smaku i konserwantów zmniejsza ryzyko alergii i dolegliwości żołądkowych, a doskonały smak sprawia, że psiaki wylizują miskę do ostatniego okruszka!

O wspomniany już porządek w domu dba natomiast marka Samsung z odkurzaczami bezprzewodowymi z serii Bespoke Jet. Technologie w które zostały wyposażone wygodnie i higienicznie wspierają w usuwaniu psiej sierści, którą często znaleźć można na parkiecie, fotelach, kanapach, dywanach i samochodowej tapicerce, którą brudzą psi podróżnicy. Ale spokojnie! Teraz, dzięki imponującej mocy ssącej, żadne kołtuny i drobne włoski nie pozostaną na czyszczonej powierzchni. W zachowaniu nienagannego porządku pomagają także precyzyjne akcesoria, np. Specjalna końcówka do sierści Pet Tool+ i LED, która uwidoczni nawet najmniejsze kłębuszki sierści i włosów. Przy tym wszystkim urządzenie jest niezwykle funkcjonalne, lekkie i poręczne, przez co z powodzeniem zastąpi wszystkie inne odkurzacze w domu. Technologia AI pomaga dostosować prędkość obrotów szczotki i mocy ssącej, a czujniki przepływu powietrza usprawniają sprzątanie na każdej powierzchni — od dywanów, przez parkiet.

Samsung zadbał także o prosty proces czyszczenia. Pomóc ma w tym wbudowany system filtracji, antybakteryjny zbiornik na wodę, zmywalny pojemnik na kurz oraz stacja czyszcząca All-in-one, która usuwa zebraną sierść za pomocą jednego przycisku. W ten sposób odkurzacz zatrzymuje do 99,99% drobnego pyłu, ograniczając rozprzestrzenianie się bakterii i alergenów aż do 99,9%. Wszystko to opiera się na technologii, dzięki której urządzenie może pracować w trybie 1000 obrotów na minutę (czyli szybciej niż biegający za piłeczką psi senior)!

Bez obaw — praca nowego odkurzacza nie musi wzbudzać lęku u Twojego futrzastego przyjaciela. Kluczowe bowiem jest budowanie pozytywnych skojarzeń oraz wzmocnienie więzi na linii opiekun-psiak. Proces ten tłumaczy i opisuje poniżej Michał Santorski. 

Michał Santorski: trening akceptacji musi być stopniowy

Proces przyzwyczajenia zwierząt domowych do odkurzaczy oraz innych sprzętów w domu jest bardzo ważnym elementem wychowania oraz szkolenia psa. Habituacja to poznawanie i oswajanie z różnymi „nieożywionymi” przedmiotami życia codziennego naszych zwierząt głównie psów i kotów, w celu zbudowania pozytywnych skojarzeń tak, aby pies w przyszłości nie stresował się oraz nie czuł lęku i zagrożenia w momencie pojawienia się np. odkurzacza. Trening akceptacji nowych dla zwierząt przedmiotów należy przeprowadzać stopniowo, pilnując, aby pies/kot nie przestraszył się danego obiektu, gdyż wtedy w przyszłości będzie kojarzył go jako źródło zagrożenia i stresu.

Przyzwyczajanie psa do odkurzacza — krok po kroku

Aby przyzwyczaić psa do odkurzacza, postępuj według planu:

1. Przez pierwsze kilka dni wystaw odkurzacz np. do salonu, tak aby pies zapoznał obiekt i się do niego przyzwyczaił. Nie ruszaj nim i nie włączaj!

2. Nagradzaj przy obiekcie psa, możesz tam dawać mu miskę z jedzeniem. 

3. Kilka razy w ciągu dnia zostaw garstkę super smaczków blisko odkurzacza, lub nawet połóż przysmaki na nim. 

Odkurzacz ma być dla psa źródłem fajnych rzeczy np. jedzonka, dzięki temu pies zbuduje pozytywne skojarzenia.

4. Następnie przenieś odkurzacz jak najdalej od psa. W pierwszej kolejności daj psu miskę jedzonka, super kostkę lub zacznij nagradzać go przysmakami z ręki, jednocześnie włącz odkurzacz będący w drugim pomieszczeniu tak, aby pies poznał dźwięk i ponownie skojarzył go z czymś pozytywnym. 

5. Następnie przyzwyczaj psa do odkurzania – przez kilka dni symulując sprzątanie z wyłączonym odkurzaniem. W pierwszej kolejności daj psu coś dobrego, czym się zajmie np. kosteczkę, następnie udawaj, że odkurzacz w domu. Obserwuj psa – jeśli zaczyna się bać, jesteś zbyt blisko psa i należy odejść dalej. Odkurzaj, zachowując 1-3 m odległości, nie oczekuj od psa, że będzie czuł się komfortowo gdy będzie odkurzać kanapę, na której leży.

6. Po paru dniach powtórz punkt .5 z włączonym odkurzaczem. Obserwuj psa, odkurzanie nie może powodować strachu i lęku u psiaka. 

Jeśli pies się boi podczas odkurzania, musisz zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Możesz np. zawołać psa do innego pokoju na czas sprzątania salonu, daj mu gryzaka lub pełnego konga na czas izolacji i sprzątania. Gdy posprzątasz salon, zawołaj go do niego, a ty przejdź do sprzątania pokoju.

Kluczem do prawidłowego przyzwyczajenia psa do odkurzacza jest pilnowanie tego, aby pies nie przestraszył się odkurzacza i nie zapamiętał go jako źródło zagrożenia i lęku. Obserwuj psa, gdy zaczyna się bać, zwiększ dystans od psa, albo przestań odkurzać. Pies ma czuć się komfortowo przy każdym kontakcie z odkurzaczem. 

Jak wziąć udział w akcji „Wezwij posiłki”?

Samsung i Piesotto  podkreślają innowacyjne rozwiązania dla opiekunów psów. Zdrowa dieta w modelu subskrypcyjnym dla psiaków od Piesotto oraz wygodne i higieniczne technologie w odkurzaczach bezprzewodowych Samsung ułatwiające sprzątanie psiej sierści. Teraz w promocji przy zakupie odkurzacza Bespoke Jet można zyskaćvoucher na świeże posiłki, musisz wykonać 5., prostych kroków.

Krok 1: Kup dowolny odkurzacz bezprzewodowy z serii Bespoke Jet do 10 marca 2024 roku (lub do wyczerpania puli kwotowej).

Krok 2: Napisz opinię na minimum 200 znaków, opowiadając o swoich doświadczeniach, spostrzeżeniach, pracy z tym nowoczesnym sprzętem.

Krok 3: Przygotuj: skan dowodu zakupu, nr seryjny urządzenia, zdjęcie tabliczki znamionowej, zdjęcie lub zrzut ekranu opinii, zdjęcie pudełka z wyciętą tabliczką znamionową.

Krok 4: Zarejestruj zakup na Samsung Account w ciągu 21 dni od zakupu.

Krok 5: Odbierz voucher i zamów Piesotto dla swojego psiaka, nie później niż do 28 kwietnia 2024 r.

Promocja trwa od 01.02 do 10.03.2024 r. lub do wyczerpania puli kwotowej przeznaczonej na Prezenty/Vouchery (tj. kwoty 70 000 zł brutto).

Promocja dotyczy wszystkich modeli odkurzaczy bezprzewodowych z serii Bespoke Jet. Wartość vouchera wynosi 300 lub 400 zł brutto. Otrzymany voucher jest ważny do 30.09.2024 r.

Pełna lista modeli z przypisaną wartością vouchera Piesotto, szczegóły i ograniczenia promocji w regulaminie na wezwijposilki.samsung.pl

Jeśli masz dość unoszących się kłębów sierści i chcesz przełamać lęk swojego PSijaciela — weź w niej udział już teraz! 

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *