pies a cukier

Bez Cukru dla Psa: Dlaczego Nawet Małe Ilości Są Ryzykowne

Cukier i sztuczne słodziki to substancje, które często znajdują się w diecie opiekuna… i nigdy nie powinny pojawić się w psiej misce. O ich szkodliwości rozprawiają weterynarze, podkreślając ogromnie negatywny wpływ nie tylko na układ pokarmowy, ale także na szkliwo. Czy to oznacza, że fruktoza i wszystkie cukry proste są zakazane dla naszych psich przyjaciół? Co, jeśli w pyszczku Burka przez przypadek pojawi się (o zgrozo!) kostka czekolady?  

Cukier = zagrożenie?

Cukier może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie psa, a jego nadmiar jest jednym z głównych czynników prowadzących do skrajnych  problemów zdrowotnych — tj. otyłość, cukrzyca, problemy z zębami, a nawet zachowania lękowe i nadpobudliwość. Tak szerokie spektrum objawów wynika z faktu, że psiaki nie są przystosowane do przetwarzania wysokich ilości cukrów prostych, które często (niestety) znajdują się w wielu przetworzonych pokarmach i przysmakach. Z tego też względu lekarze weterynarii podkreślają, aby nie wsypywać do miseczki resztek z obiadu. To, co jest dobre dla psiego rodzica, niekoniecznie jest dobre dla samego psiaka.

Wpływ cukru na zdrowie psa:

  • zaburzania w obrębie jamy ustnej — w tym rozwój bakterii, które są przyczyną próchnicy i kamienia nazębnego;
  • przyrost masy ciała — a co za tym idzie obciążenie stawów i serca; 
  • cukrzycę i nadmierną stymulację trzustki do produkcji insuliny;
  • zmiany w zachowaniu, nadpobudliwość, niepokój; 
  • problemy z trawieniem, w tym uszkodzenie wątroby oraz zapalenie trzustki. 

Jedynym bezpiecznym źródłem cukrów dla psa są naturalne słodkości znajdujące się w owocach, takich jak banany czy jabłka, które dostarczają również błonnika, witamin i minerałów wspierających zdrowie. Owoce mogą być podawane w umiarkowanych ilościach – np. jako zdrowa przekąska po wykonaniu poleceń czy nagroda po zakończonym szkoleniu. 

Ile cukru podanego psu może mu zaszkodzić?

Nawet niewielkie ilości cukru mogą być niebezpieczne, dlatego całkowicie wyeliminuj go z codziennej diety swojego pupila. Weterynarze podkreślają, że nawet 1-2 kostki czekolady mogą wywołać u psiaka tachykardię, nadmierne wydalanie moczu, a nawet śpiączkę. Z miłości do swojego PSIjaciela — lepiej schowaj słodkie batoniki w szufladzie. 

Gdzie ukrywa się cukier?

Cukier w diecie psa może być dodawany do nawet najbardziej niepozornych dań. Dlatego też znaleźć go można w np. przysmakach, pasztetach dla psów, kostkach do gryzienia oraz w popularnych karmach, dostępnych w supermarketach. Szczypta słodkiego dodatku ma na celu poprawić smak produktu (w końcu kto nie kocha słodkości, prawda?), tak, aby ten był bardziej atrakcyjny dla psiaka.

Co w takiej sytuacji robić? Dokładnie czytaj etykiety produktów i wybieraj te, które nie zawierają dodatków — tj. konserwantów, barwników i cukrów. Wybierając karmę i przysmaki najlepiej skupić się na produktach naturalnych, bogatych w białko i dodatki witaminowo-mineralne. Wymagania te spełniają oczywiście nasze smakowite, gotowe posiłki dla psów

Bardzo niebezpieczne słodziki — erytrytol i ksylitol

Szczególnie niebezpieczne są słodziki, tj. ksylitol. Nawet ich niewielka ilość może spowodować szybki spadek poziomu cukru we krwi (tzw. hipoglikemia), dodatkowo doprowadzając do niewydolności wątroby, która jest stanem potencjalnie śmiertelnym.

  1. Hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi). Objawy hipoglikemii, tj. jak letarg, brak koordynacji ruchowej i omdlenia, mogą pojawić się już w ciągu 30 minut po cukrowym posiłku.
  2. Uszkodzenie wątroby. Objawy mogą pojawić się z opóźnieniem i zwykle obejmują żółte zabarwienie skóry, wysoki poziom enzymów wątrobowych, apatię i brak apetytu. 

Na drugim miejscu wśród najniebezpieczniejszych jest erytrytol i aspartam, który może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak biegunka czy bóle brzucha.

pies a cukier

Co zrobić, gdy pies zje coś słodkiego

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł coś zawierającego szkodliwe słodziki lub czekoladę z toksyczną teobrominą – nie czekaj i działaj natychmiast!

  1. Zidentyfikuj, co zjadł Twój pies. Spróbuj ustalić, co dokładnie zjadł Twój pies, i ile tego zjadł. Ważne jest, aby wiedzieć, czy była to czekolada mleczna, słodycze ze słodzikami lub smakołyki z rodzynkami, które są skrajnie niebezpieczne dla psiego brzuszka.
  2. Oceń stan zdrowia psa. Obserwuj swojego psa pod kątem jakichkolwiek objawów — tj. wymioty, drżenie, letarg czy brak koordynacji ruchowej. Jeśli zauważysz zmianę w zachowaniu pupila — natychmiast zabierz go do kliniki.
  3. Monitoruj psa. Po konsultacji z weterynarzem monitoruj swojego psa przez najbliższe godziny. Obserwuj jego zachowanie, apetyt i regularność wypróżnień. Zadbaj, aby miał dostęp do świeżej wody.

Nie próbuj leczyć psa na własną rękę i nie czekaj na rozwój dalszych objawów. Szybka reakcja może uratować życie Twojego psa!

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *