Czym karmić psy rasy bichon frise

Bichon frise – żywienie

Bichon frise jest małą rasą do towarzystwa, jedną z najstarszych, choć do Polski trafił dopiero około 30 lat temu. Odznacza się bardzo dużym, niekiedy niepohamowanym apetytem i jako łakomczuch ma tendencje do tycia. Dlatego żywienie bichona frise powinno dostarczać mu wszystkich składników odżywczych. Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się czym najlepiej i jak żywić bichona.

Czym karmić psy rasy bichon frise?

Dieta każdego psa, jako zwierzęcia drapieżnego, powinna składać się w około 50 proc. z mięsa i podrobów. Taki jest też optymalny skład posiłku bichona frise. Pożywienie musi być zbilansowane pod względem składników odżywczych i dostosowane do wieku, ciężaru ciała, rasy oraz rodzaju dziennej aktywności. Mięso jest podstawowym źródłem białka najlepiej przyswajalnego przez organizm psa.

Innymi źródłami białka zwierzęcego są jaja i biały ser. Można je podawać psu jako pokarm uzupełniający lub przekąskę. Ser (twaróg) podaje się półtłusty. 

Mięso kupować należy zawsze świeże i tylko z zaufanych źródeł. Najlepsza jest wołowina, cielęcina i jagnięcina, a z drobiu kurczak i indyk. Bardzo dobre jest też mięso królika. Można podawać również podroby – serca i żołądki drobiowe, a także, w mniejszych ilościach (ze względu na wysoką zawartość cholesterolu) wątrobę i nerki. Dobrym źródłem białka są ryby morskie.

Oprócz mięsa ważne w procesie żywienia bichona są warzywa korzeniowe – przede wszystkim marchew, a także pietruszka i seler. Zawierają one także bardzo cenny błonnik pokarmowy, stymulujący perystaltykę jelit. Dorosłe bichony mogą jeść warzywa na surowo, starte na grubej tarce i dodane do mięsa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że marchew zawiera naturalny barwnik – karoten i częste jej podawanie może nie pozostać bez wpływu na odcień szaty bichona, która jest śnieżnobiała. Bichony chętnie jedzą też warzywa zielone: sałatę i szpinak a także owoce.

Mięso i podroby gotuje się razem z warzywami, następnie rozdrabnia i dzieli na porcje, które się zamraża. Bichon frise nie musi dostawać do jedzenia dodatkowych wypełniaczy, chyba że trenuje np. mini agility i potrzebuje większej dawki energii. Wówczas może jeść np. to, co jedzą psy beagle, które polują, oczywiście w mniejszych ilościach. Pies, który spędza większość czasu na domowej kanapie, nie potrzebuje ryżu ani makaronu. Może natomiast i powinien otrzymywać surowe owoce – jabłka i banany, a do posiłku, zwłaszcza zimą, niewielkie ilości oleju z łososia.

Raz w tygodniu, od jesieni do wiosny, można dać bichonowi do zjedzenia surowe żółtko. Latem nie należy tego robić ze względu na ryzyko zakażenia salmonellą. Natomiast białko jaja podaje się psu zawsze całkowicie ścięte, np. na parze.

Nie należy podawać do jedzenia bichonowi resztek z talerzy i pokarmów, przeznaczonych dla ludzi, np. żółtego sera, wędlin, parówek, gotowych posiłków ze słoików, itp. Żołądek psa nie jest przystosowany do przypraw, które działają drażniąco na jego błonę śluzową i mogą przyczynić się do powstawania stanów zapalnych lub niestrawności.

Czym karmić szczeniaki bichon frise

Szczeniaki bichona frise można karmić według wskazówek, czym karmić beagle, kiedy dorastają. Szczeniaki bichona dorastają dość szybko; już w wieku 8 – 10 miesięcy osiągają dojrzałość płciową i przestają rosnąć. Trzeba im podawać odpowiednio zestawione posiłki, aby zapobiec niewłaściwemu kształtowania się kośćca. 

Składniki pokarmowe dla szczeniaków bichona są te same, co dla psów dorosłych. Większa jest za to częstotliwość karmienia – od 4-5 posiłków dziennie do 2 w wieku około 9 miesięcy. Pies dorosły może otrzymywać dwa posiłki dziennie przez całe życie. Jedzenie dla szczeniąt wymaga suplementacji preparatami witaminowo – mineralnymi. Ważny jest zwłaszcza fosforan wapnia, bezpośrednio wpływający na prawidłowy wzrost kości i zębów stałych.

Biały ser i owoce można wykorzystać w żywieniu szczeniaka bichona frise jako smakołyki podczas szkolenia w kierunku posłuszeństwa. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż stosowanie gotowych, preparowanych smakołyków, zazwyczaj utrwalanych nieobojętnymi dla zdrowia konserwantami.

Zapotrzebowanie szczeniaka na energię jest większe, niż psa dorosłego. Dlatego mały bichon frise może dostawać do jedzenia również wypełniacz. Najlepszy jest gotowany ryż, makaron (rozdrobniony po ugotowaniu) lub gotowane płatki owsiane. 

Jedzenie podaje się zawsze o stałych porach. W ten sposób wyrabia się u szczeniaka odruch Pawłowa – do mózgu przesyłana jest informacja o głodzie i nauczone tak szczeniaki potrafią przybiegać do miejsca, gdzie podawane jest jedzenie, na sam odgłos stawiania misek na podłodze. Procentuje to następnie w dorosłym życiu bichona. Po upływie około 10 minut miski należy zabrać, niezależnie od tego, czy zostały opróżnione, czy nie. Jedzenie nie może stać w misce cały dzień, gdyż po pierwsze „rozleniwia” układ pokarmowy, a po drugie szybko się psuje, zwłaszcza latem, ponadto może zwabiać muchy, które roznoszą rozmaite choroby.

Nie należy podawać ani szczeniakom, ani dorosłym bichonom jakichkolwiek gotowanych kości. Kość po ugotowaniu zmienia strukturę i może spowodować niestrawność, a w najgorszym wypadku zaczopować jelita i konieczna jest wówczas interwencja chirurgiczna. Natomiast kości z drobiu rozpadają się na drzazgi, które mogą przebić jelita, co zwykle skutkuje zapaleniem otrzewnej.

Prawidłowo żywiony szczeniak bichona frise wyrośnie na zdrowego, radosnego psa. Jest to rasa długowieczna i zadbany bichon może dożyć w zdrowiu nawet do 18 lat.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *