bieżnia wodna dla psów

Bieżnia wodna dla psa – gdzie kupić i ile kosztuje?

Bieżnia wodna to stosunkowo nowy wynalazek, który ujrzał światło dzienne w 1970 roku. Pierwotnie przeznaczony był do rehabilitacji koni wyścigowych. Około dziesięciu lat później wdrożono rehabilitację na bieżni wodnej dla ludzi, zaś w 1998 roku w USA zastosowano ją po raz pierwszy w rehabilitacji psów. Gdzie można kupić bieżnię wodną i jaka jest jej cena?

Hydroterapia w rehabilitacji psów

Hydroterapia to nowoczesna forma rehabilitacji, zmniejszająca ból, przywracająca lub korygująca ruchomość stawów i wzmacniająca mięśnie. Ma zastosowanie w różnych przypadkach, najczęściej po porażeniu na skutek urazu kręgosłupa lub po operacjach ortopedycznych po wszczepieniu endoprotezy (p. dysplazja stawu biodrowego u psa). Bieżnia wodna dla psów jest obecnie jednym z najskuteczniejszych urządzeń rehabilitacyjnych. Wskazaniem do zastosowania bieżni wodnej jest też walka z nadwagą, zaniki mięśni a także różne dolegliwości narządu ruchu w wieku starczym. Zdrowym zwierzętom zaleca się ćwiczenia na bieżni wodnej jako formę treningu poprawiających wydolność i wzmacniających mięśnie psów sportowych i pracujących.

Działanie bieżni wodnej dla psa polega na wykorzystaniu oporu wody, wymagającego od psa wysiłku znacznie większego niż podczas zwykłego spaceru. Podczas ćwiczenia pies zmuszony jest unosić wyżej kończyny i poruszać się bardziej obszernie, co angażuje większą liczbę mięśni, ucząc psa zachowania równowagi w ruchu w tych warunkach, co przydaje się również w schorzeniach neurologicznych (p. zespół przedsionkowy u psa). Jedna sesja trwa od 15 do 30 minut, a jej koszt to od 50 do 100 zł, zależnie od czasu i zaangażowania rehabilitanta. Zwykle pomoc konieczna jest tylko na początku, później pies przyzwyczaja się i chętnie ćwiczy samodzielnie.

Przeciwwskazania do tego rodzaju rehabilitacji są bardzo nieliczne i ograniczają się do chorób zakaźnych i pasożytniczych (p. świerzb u psa) oraz chorób skóry, np. trudno gojących się ran. 

Bieżnia wodna dla psa – gdzie kupić

W Polsce funkcjonują dystrybutorzy bieżni wodnych z importu, a także rodzimi producenci. Posiadają swoje strony internetowe z interaktywnymi formularzami, za pomocą których klienci mogą składać zapytania ofertowe i zamówienia.

Bieżnia wodna jest urządzeniem kosztownym, dlatego nie jest do kupienia od ręki. Zazwyczaj wykonywana jest lub sprowadzana na zamówienie po wpłaceniu zaliczki. Oczywiście dotyczy to urządzeń nowych; niektórzy producenci i dystrybutorzy oferują do sprzedaży także bieżnie używane, wówczas można je zakupić od razu.

Bieżnia wodna dla psa – cena

W zależności od wielkości urządzenia i stopnia zaawansowania technologicznego cena bieżni wodnej wynosi od 50 nawet do 130 tys. zł. Tańsze są używane, choć mimo to koszt urządzenia porównywalny jest z ceną przyzwoitego samochodu.

Warto natomiast rozważyć możliwość leasingu z możliwością późniejszego wykupienia. Przy umowie na 5 lat i cenie bieżni 125 tys. zł rata miesięczna wyniesie niecałe 2 tys. zł. Dane firm udzielających leasingu również dostępne są w Internecie.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *