Buldog angielski karmienie

Buldog angielski – dieta

Buldog angielski jest rasą wyhodowaną w XVIII wieku. Pies ten ma swoich zwolenników ze względu na charakterystyczną budowę i wygląd. Obecnie jest rasą wyłącznie do towarzystwa, a jego masywna budowa wymaga odpowiedniego karmienia, aby była zwarta, nie limfatyczna. Co i ile je buldog angielski?

Buldog angielski – żywienie

Buldogi angielskie jedzą w zasadzie to, co jedzą psy beagle, które nie polują. Podstawą diety buldoga jest mięso – do 50 proc. składu posiłku, oprócz tego składniki roślinne – warzywa korzeniowe i zielone oraz niewielka ilość wypełniacza. Uwaga: buldogi angielskie mają skłonność do alergii pokarmowych. Alergenem może być zarówno mięso, jak i wypełniacz. Najczęściej uczula określony rodzaj mięsa. W celu ustalenia alergenu trzeba zastosować dietę eliminacyjną. Polega ona na podawaniu psu produktów zawierających białko, których do tej pory nie jadł. Jeżeli podejrzenie o uczulanie wzbudza np. mięso z kurczaka, należy zamienić je na wołowinę, następnie np. na koninę, dziczyznę, jagnięcinę, mięso ryb morskich, itd. i obserwować, czy nie ma objawów alergii. Są one zazwyczaj podobne do objawów atopowego zapalenia skóry: stany zapalne uszu, warg, opuszek i swędząca pokrzywka.

Jeżeli buldog nie toleruje zbóż, wypełniacz mogą stanowić ziemniaki gotowane w mundurkach, a zamiast oleju z łososia lub tranu do jedzenia dodaje się olej rzepakowy tłoczony na zimno (nierafinowany).

Ile je buldog angielski

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: tyle, ile odpowiada jego budowie i masie ciała. Właściciel powinien przestrzegać składu i objętości posiłków, obliczonej odpowiednio do pokroju psa. Dieta buldoga angielskiego powinna być zbilansowana i dostosowana do trybu życia psa. Choć rasa ta znana jest z wyjątkowego apetytu i zjadania każdej ilości pokarmu, nie można karmić psa tylko dlatego, że „tak ładnie prosi”, gdyż w krótkim czasie stanie się otyły i ociężały, a w konsekwencji mogą pojawić się zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, trzustki i wątroby. Może też dojść do zwyrodnienia stawów. Jedzenie dla buldoga angielskiego musi być podawane z umiarem.

Buldog angielski – karmienie szczeniaka

Szczeniaki buldoga angielskiego karmi się tak samo, jak szczenięta ras podobnej wielkości. Można posiłkować się poradami np. czym karmić beagle po odsadzeniu od matki. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że małe buldogi mają inną budowę, ale skład i częstotliwość posiłków jest podobna u szczeniaków obu tych ras.

Skład posiłków jest taki sam, jak psów dorosłych, z tym, że konieczna jest suplementacja fosforanem wapnia i witaminami. Zimą niezbędna jest witamina przeciwkrzywicza D3. Znajduje się ona w oleju rybnym, tranie i oleju rzepakowym.

Szczeniak otrzymuje początkowo 4-5 posiłków dziennie, zawsze o tej samej porze, następnie zmniejsza się liczbę posiłków do 3-4, później 3, a od ukończenia 9 miesięcy życia karmi się buldoga angielskiego 2 razy na dobę. 

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *