spondyloza u psa

Choroby wątroby u psa

Nie bez powodu wątroba nazywana jest laboratorium chemicznym organizmu. Odpowiada za metabolizm, bierze udział w trawieniu tłuszczów i węglowodanów, reguluje krążenie i oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji. Jako jedyny narząd wewnętrzny posiada zdolność regeneracji. Czasem jednak szwankuje; choroby wątroby mogą dotknąć psa w każdym wieku. 

Chora wątroba u psa – objawy

Chora wątroba u psa z początku nie daje wyraźnych objawów. Pierwsze z nich są zresztą często nietypowe, zmienne i mogą świadczyć o zupełnie innym schorzeniu. Niemniej, do objawów, które powinny wzbudzić niepokój, zalicza się:

  • Częste, nawracające biegunki lub wymioty
  • Apatia, ospałość, osłabienie
  • Zmienny apetyt – raz pies nie chce jeść, raz ma napady głodu
  • Nadmierne pragnienie – pies pije dużo wody, znacznie więcej, niż wypijał wcześniej
  • Powiększenie i niekiedy bolesność powłok brzusznych.

Zlekceważenie tych objawów powoduje, że choroba wątroby zaczyna postępować. Wówczas pojawiają cię inne, bardziej charakterystyczne. Przy chorej wątrobie występują objawy neurologiczne, wśród których najgroźniejsza jest encefalopatia wątrobowa (zaburzenia wywołane niezdolnością wątroby do usuwania toksyn z organizmu). Jeżeli jednocześnie występują żylaki przełyku i wodobrzusze, może to oznaczać, że pies cierpi na marskość wątroby.

Innymi objawami są: drgawki, zaburzenia widzenia i równowagi. Bardzo charakterystyczne jest ciemne zabarwienie moczu przy jednoczesnym odbarwieniu stolca oraz zażółcenie błon śluzowych i skóry.

Chora wątroba u psa – przyczyny

Schorzenia wątroby mają bardzo różne podłoże. Mogą wynikać z infekcji wirusowej  (choroba Rubartha – nieuleczalne, zakaźne zapalenie wątroby) zatrucia roślinami lub chemikaliami, nowotworów, mogą być powikłaniem chorób innych narządów. Przyczyna może tkwić również w nieprawidłowym żywieniu. Niektóre rasy mają predyspozycje genetyczne do chorób wątroby, głównie do marskości, przewlekłego zapalenia lub choroby spichrzeniowej (zaburzenia metabolizmu, polegające na odkładaniu się w wątrobie miedzi, która normalnie wydalana jest z żółcią). Najczęściej choroba spichrzeniowa występuje u bedlington terierów.

Chora wątroba u psa może być też rezultatem zakażenia bakteryjnego leptospira interrogans. Leptospiroza jest chorobą uleczalną, ale jest też niebezpieczna dla człowieka. Przenoszona jest przez domowe szkodniki (myszy, szczury). Przed chorobą Rubartha i przed leptospirozą zabezpieczają psa szczepienia ochronne.

Leczenie wątroby u psa

Oprócz kuracji zaleconej przez lekarza weterynarii, nieodłącznym jej elementem w przypadku chorej wątroby u psa jest odpowiednia dieta. Ma ona odciążyć chorą wątrobę, dostarczając jednocześnie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Pożywienie przy chorej wątrobie powinni wspomagać proces jej regeneracji. Dlatego zaleca się stosowanie diety niskobiałkowej, w której głównymi źródłami energii są lekkostrawne węglowodany i tłuszcze. Białko stosuje się jedynie w ilości koniecznej do procesu rekonwalescencji. Posiłki muszą również zawierać witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach.

W gabinetach weterynaryjnych są do nabycia specjalistyczne karmy dla psów, w tym lecznicze. Wśród nich jest również karma dla psa z chorą wątrobą, którą można podawać, jeżeli pies otrzymywał do tej pory suchą karmę. Należy zwrócić uwagę, aby karma weterynaryjna była niskobiałkowa i zawierała odpowiedni poziom witamin i minerałów.

Przy chorej wątrobie u psa zalecane jest jednak przejście na żywienie naturalne – przygotowywane w domu. Gotowany ryż i warzywa z dodatkiem gotowanego mięsa oraz dodatek oleju roślinnego plus dozwolone przez lekarza weterynarii suplementy witaminowe i mineralne dają komfort wiedzy na temat wszystkich składników, jakie otrzymuje pies. 

Przy chorej wątrobie psu podaje się małe porcje jedzenia kilka razy dziennie. Jest to ważne, aby zbytnio nie obciążać chorego narządu. 

Leki na chorą wątrobę dla psa

Leki na chorą wątrobę dla psa zawsze przepisuje lekarz weterynarii, nie wolno podawać psu niczego na własną rękę. Na ogół leki na chorą wątrobę zawierają witaminy i aminokwasy: taurynę, argininę i ornitynę, ponadto fosfolipidy i sylimarynę. Ta ostatnia jest kompleksem związków pochodzenia roślinnego, głównie z ostropestu plamistego. Wykazuje działanie żółciopędne, żółciotwórcze, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Na bazie sylimaryny produkuje się większość leków na chorą wątrobę.

Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami. Przy zakażeniu wirusowym również podaje się antybiotyk, ale tylko osłonowo – wirusy nie reagują na antybiotyki. Stosuje się jedynie leczenie objawowe z braku metod leczenia przyczynowego.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *