jaka karma żeby pies przyty

Co dawać psu do jedzenia żeby przytył?

Każdy pies ma swoją prawidłową wagę ciała, zależnie od rasy, wielkości, budowy, wieku i płci. Na ogół zdrowy pies ma dobry apetyt i zjada wszystko, co dostanie do miski. Zdarzają się jednak psy niejadki. Bywa też, że pies musi przebywać na diecie, np. po operacji, lub z jakichś innych powodów nie jadł przez pewien czas. W takich sytuacjach należy zadbać o przywrócenie mu właściwej wagi. Co dawać psu do jedzenia, żeby przytył?

Co zrobić, żeby pies przytył

Po chorobie, operacji i rekonwalescencji organizm psa, w tym jego przewód pokarmowy, jest szczególnie wrażliwy. Karmienie psa tak, aby przytył, musi się odbywać bardzo powoli i ostrożnie, aby nie przeciążyć układu trawiennego, zwłaszcza jelita cienkiego, które jest jego głównym ogniwem.

Zanim przystąpimy do przywracania psu jego wagi, powinien go zbadać lekarz weterynarii w celu określenia, ile powinien on ważyć oraz jak i czym karmić psa, żeby przytył. Nie obejdzie się bez pobrania krwi do badania, aby ustalić poziom poszczególnych jej parametrów i pod tym kątem opracować jadłospis. Lekarz weterynarii powinien czuwać nad unikaniem przeciążenia jelita cienkiego, w którym następuje wchłanianie składników pokarmowych i rozprowadzanie po całym organizmie. Ponadto w jelicie cienkim znajduje się mikroflora. Przebiegająca pod jej wpływem fermentacja dostarcza do 10% energii pochodzącej z pożywienia. Zatem oszczędzanie jelita cienkiego jest ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić, planując dietę na przytycie psa.

Czym karmić psa, żeby nabrał masy

Nie ma uniwersalnej karmy dla psa na przytycie, tak jak nie ma dwóch takich samych psów. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, lekarz weterynarii na podstawie wyników może zalecić różne metody żywienia.

Specjalistyczne karmy dla psów na przytycie są dostępne na rynku głównie jako suche, rzadziej mokre. W przypadku psów po komplikacjach pokarmowych nie są one jednak najlepszą propozycją. Zdecydowanie lepsze są posiłki przyrządzane w domu ze świeżych składników, kupowanych w sprawdzonych źródłach. Na przytycie dla psa przyda się zwiększona dawka węglowodanów, czyli ryż lub makaron, gotowane za każdym razem na świeżo. Źródło białka, czyli mięso, może być zamrożone w porcjach – we własnym zakresie, można kupować także mrożone karmy dla psów (BARF) i mieszać z węglowodanami.

Po okresie tzw. rozkarmiania warto zastosować żywienie kompleksowe; do tego przeznaczona jest karma holistyczna dla psa, która zaspokaja zapotrzebowanie organizmu psa na poszczególne składniki odżywcze, ale też wpływa na jego ogólne samopoczucie. Dotyczy to zarówno psów dorosłych, jak i szczeniąt, które są w trakcie rozwoju.

Jaka karma żeby pies przytył

Najprostsze rozwiązanie to zwiększenie dobowej dawki dotychczasowej karmy. Jednak nie zawsze jest to możliwe, choćby w przypadku wspomnianych dolegliwości pokarmowych. Zbyt duża ilość karmy może zaburzyć funkcjonowanie układu trawiennego lub nie dostarczać właściwych proporcji składników odżywczych.

Niektóre leki na alergie dla psa, zwłaszcza sterydowe, mogą powodować nadmierne przybieranie na wadze, mogą dawać też skutki uboczne, zwłaszcza w kierunku pracy wątroby. Dlatego ważne jest, aby dawać psu do jedzenia specjalny pokarm dla alergików, który nie wywołuje objawów uczulenia – głównie świądu.

Pożywienie dla psów z niedowagą powinno być wysokokaloryczne, niemniej musi zawierać lekkostrawne, łatwo przyswajalne białko wysokiej jakości. Dlatego niezwykle istotne jest, aby w skład posiłków wchodziło dobre gatunkowo mięso lub ryby. Ważny jest również błonnik pokarmowy, stymulujący perystaltykę jelit i regulujący wypróżnienia. Karma na przytycie dla psa powinna też mieć  podwyższoną zawartość tłuszczu, co przekłada się na jej większą wartość energetyczną.

Psy z niedowagą mogą mieć słabsze łaknienie, dlatego podawane pożywienie powinno stanowić dla nich zachętę do jedzenia. Bardzo ważna jest smakowitość posiłków, ich forma i konsystencja. W przypadku karm suchych krokiety muszą być dostosowane do wielkości psa, karmy mokre lepiej, jeżeli mają formę kawałków w sosie lub galaretce, które są chętniej jedzone prze psy niż karma mokra w formie pasztetu. Praktyka wykazuje, że najlepiej poprawiają wagę psy karmione posiłkami domowymi, wzbogaconymi odpowiednią ilością witamin i minerałów.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *