jak karmić psa

Co gotować psu do jedzenia?

Ułożenie odpowiedniej diety dla psa, którego karmi się domowym jedzeniem, wymaga odpowiedniej wiedzy na temat przewodu pokarmowego naszego pupila oraz różnego rodzaju żywności. Prawidłowe żywienie psa jest jednym z podstawowych warunków dobrostanu zwierzęcia, dlatego przed powitaniem nowego członka rodziny warto dowiedzieć się, co gotować psu i jak go karmić gotowanym jedzeniem.

Co powinien jeść pies?

Wielu właścicieli pyta, jak karmić psa, aby był zdrowy i odporny. Pies jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego mięso powinno stanowić podstawowy składnik jego wyżywienia. Najważniejsze, aby było ono świeże; szkodliwa jest obiegowa opinia, że pies może jeść mięso nadpsute, które nie nadaje się do spożycia przez człowieka. Może to być mięso mięśniowe z dowolnego zwierzęcia rzeźnego, dziczyzny lub drobiu, poza tłustą wieprzowiną, oraz podroby. Zdrowe dla psa są również ryby, zwłaszcza morskie.

Prawidłowe karmienie psa to również podawanie mu warzyw i owoców, a także suplementów witaminowych i mineralnych. Składniki roślinne dostarczają błonnika i wprawdzie zawierają witaminy i minerały, ale w niewystarczających ilościach. Można również podawać psu wypełniacze, jednak w zasadzie tylko w niektórych przypadkach, zwłaszcza psu młodemu, pracującemu, suce ciężarnej i karmiącej, które mają większe zapotrzebowanie na energię.

Warto znaleźć w sieci dane, dotyczące zawartości substancji odżywczych oraz kalorii w 100 gramach poszczególnych gatunkach mięsa i przygotować na własny użytek tabelę do powieszenia na lodówce. Taka tabela pomoże ustalić dawkowanie preparatów witaminowo – mineralnych, w zależności od składników posiłku. Stosując różne gatunki mięsa i ryb można samemu opracować przepisy na jedzenie dla psa. Suplementy zawsze dodaje się bezpośrednio przed karmieniem psa.

Właściciele pytają też, co można dać psu do jedzenia zamiast mięsa. Zdrowe, naturalne odżywianie psów może uwzględniać również inne niż mięso źródła białka. Są to jaja i biały ser. Można je stosować do karmienia zwłaszcza młodego psa, suki ciężarnej i karmiącej oraz szczeniąt w późniejszym okresie odsadzania od matki. Oczywiście mięso zawsze jest podstawą żywienia psa i nabiał nie może być stosowany jako całkowity jego zamiennik, a jedynie urozmaicenie posiłków.

W domowym, prawidłowym odżywianiu psów nie może też zabraknąć zdrowego tłuszczu. Takim jest olej z łososia, tran lub olej rzepakowy. Jest on energotwórczy, zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-3 i omega-6, ponadto stanowi bogate źródło witamin D i E. Tłuszcz dodaje się do posiłku bezpośrednio przed karmieniem, podobnie jak suplementy.

Jeżeli karmimy psa samemu, można mu przygotować samodzielnie również smakołyki szkoleniowe. Nadają się one tak dla psa młodego, jak i dorosłego, wolne są od konserwantów i polepszaczy chemicznych, do tego zawierają wiele pożytecznych dla organizmu składników. Takimi smakołykami mogą być np. pokrojone kawałki sparzonej wątróbki drobiowej, kawałki białego sera, jabłka lub banana. Można również upiec specjalne ciasteczka dla psa według jednego z wielu przepisów, jakie znajdują się w sieci. Nadają się one do przechowywania.

Zawsze trzeba pamiętać, aby w każdym posiłku zostały uwzględnione wszystkie składniki odżywcze oraz witaminy i minerały. Innymi słowy, każdy posiłek musi być prawidłowo zbilansowany. Porcja powinna być dobrana odpowiednio dla danego psa tak, aby została zjedzona w całości. Niedojedzonych resztek nie wolno zostawiać. Pies przez całą dobę musi mieć dostęp do świeżej wody do picia.

Aby wiedzieć, jak zdrowo żywić psa, należy również wiedzieć, czego pies jeść nie powinien. Wiadomo już, że nie może jeść nieświeżego mięsa. Nie powinien dostawać do jedzenia wędlin, które zawierają konserwanty, żółtych serów i jakiegokolwiek jedzenia, przeznaczonego dla ludzi. Posiłki spożywane przez człowieka są przyprawiane solą i pieprzem, źle znoszonymi przez psa. Gotowe posiłki (np. w słoikach) zawierają wzmacniacze smaku i zapachu (np. glutaminian monosodowy), zupełnie nieodpowiednie w naturalnym żywieniu psów. O innych pokarmach, które nie nadają się do karmienia psa piszemy w dalszej części artykułu.

Należy też pamiętać, że niektóre gatunki mięsa mogą uczulać, zwłaszcza kurczak. Jeżeli zaobserwujemy u psa nietypowe objawy, np. skórne, trzeba odwiedzić lekarza weterynarii, który zleci niezbędne badania. Warto też znaleźć w sieci fachowe piśmiennictwo weterynaryjne na temat: Alergia u psa – jak rozpoznać, objawy, leczenie.

Co można gotować psu do jedzenia?

Wiemy już, co jedzą psy. Karmienie psa gotowanym jedzeniem jest najzdrowszym wyborem, a gotować można mu w zasadzie wszystko, głównie mięso. Mając jednak na uwadze zdrowe karmienie psa, gotujemy mu również warzywa. Nie należy jednak zapominać, że gotowanie zmienia właściwości każdego produktu, w tym oczywiście także mięsa i warzyw. Przede wszystkim ubywa witaminy C, która jest wrażliwa na ciepło i ginąć nawet podczas płukania w gorącej wodzie. Oprócz tego około 60 proc. witamin z grupy B traci się podczas gotowania, kiedy przechodzą one do wywaru, dlatego nie należy się go pozbywać. Po ugotowaniu mięso i warzywa studzi się w wywarze, po czym rozdrabnia, ponownie wrzuca do wywaru i zagotowuje. Całość stanowi jedzenie dla psa, które dzieli się na porcje i zamraża, po czym zużywa sukcesywnie.

W procesie gotowania ubywa też witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) oraz niektórych minerałów, zwłaszcza potasu, magnezu, sodu i wapnia.

Badania wykazały, że mięso ryb zachowuje o wiele więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym omega-3, kiedy jest krótko gotowane, niż podczas smażenia na tłuszczu. Dlatego gotowana ryba jest jak najbardziej wskazana w naturalnym, zdrowym żywieniu psa.

W pytaniach o karmienie psa często powtarza się kwestia wypełniacza. Można podawać psu ryż lub  makaron, oczywiście po ugotowaniu do miękkości. Jeżeli stosuje się wypełniacze w karmieniu psa jedzeniem gotowanym, trzeba je przyrządzać świeże, nie zamrażać ugotowanych. Najlepiej ugotować porcję na cały dzień i mieszać z rozmrożonym mięsem i warzywami. Posiłki podaje się w temperaturze pokojowej.

Ważne: nigdy nie podaje się psu gotowanych kości. O ile kości surowe mogą być dla psa pożyteczne, o tyle gotowane są zawsze szkodliwe. Pod wpływem długiego działania wysokiej temperatury kości zmieniają swoją strukturę i własności i istnieje ryzyko, że przysporzą psu problemów pokarmowych. Szczególnie niebezpieczne są kości z drobiu i królika, które w przewodzie pokarmowym psa rozpadają się na drzazgi, mogące przebić ściankę jelita. Może to doprowadzić do zapalenia otrzewnej i śmierci zwierzęcia, a jedynym ratunkiem jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Warzywa, które może jeść pies?

Wiemy już, jak i czym karmić psa – mięsem, warzywami i ewentualnie wypełniaczem. Jak często karmić psa – to zależy od wielu czynników: wieku, aktywności, stanu zdrowia, różnych innych cech osobniczych. Jeżeli chodzi o warzywa, nie wszystkie nadają się do jedzenia dla psów. Oto te, które można bez przeszkód podawać psu oraz te, których pies nie powinien jeść w ogóle:

Odpowiednie dla psaZabronione lub niewskazane dla psa
MarchewCebula (z)
PietruszkaCzosnek (z)
Seler korzeniowyGroch (n)
DyniaFasola (n)
OgórekAwokado (z)
CukiniaKapusta (n)
KabaczekPomidor (n)
BatatySzczaw (z)
Szpinak 
Ziemniaki * 
Buraki 

Objaśnienia:

*  Ziemniaki jako jedyne z warzyw trzeba przed ugotowaniem obrać i powycinać oczka. Skórka, zwłaszcza kiedy jest zielona, oczka i pędy zawierają bardzo szkodliwą solaninę.

z – zabronione

n – niewskazane.

Oprócz wymienionych w tabelce warzyw pies może dostawać sałatę, najlepiej na surowo. Nie jest wskazane obieranie warzyw przed gotowaniem. Jeżeli to możliwe, najlepiej nie obierać ich wcale, aby zachować maksymalną ilość błonnika pokarmowego, którego w skórce jest najwięcej. Gotować warzywa należy w całości, rozdrabniać dopiero po ostudzeniu.

Dlaczego karmienie psów niektórymi warzywami jest niewskazane lub zabronione?

  • Cebula i czosnek – zawierają toksyczne dla psa związki siarki, powodujące rozpad czerwonych ciałek krwi
  • Groch, fasola, warzywa kapustne – powodują wzdęcia i nadprodukcję gazów; uwaga: pies może jeść nieduże ilości kapusty kiszonej, która zawiera przyjazne bakterie kwasu mlekowego oraz witaminę C
  • Awokado – zawiera persin, środek stosowany przy uprawie, przenikający do miąższu. Powoduje zatrzymanie wody w organizmie, zaburzenia oddychania, niewydolność krążenia i może doprowadzić do śmierci
  • Szczaw – zawiera, jak wskazuje nazwa, szczawiany, sprzyjające powstawaniu kamieni moczowych
  • Pomidory – jeżeli są niezupełnie dojrzałe, zawierają szkodliwą tomatynę, mogącą spowodować zatrucie. Można czasem podać psu kawałek bardzo dojrzałego pomidora, sparzonego i obranego ze skórki.
kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *