Pekinczyk co je

Co jedzą pekińczyki?

Jedzenie pekińczyka powinno być wysokiej jakości, zawierać pełen zestaw witamin i minerałów. Żywienie pekińczyka nie jest skomplikowane; trzeba jednak zadbać o odpowiednie rozdrobnienie posiłku, bowiem pekińczyk jest rasą brachycefaliczną i może mieć kłopoty z gryzieniem. Jest to mały piesek, który nie potrzebuje wiele pożywienia i jego utrzymanie nie jest drogie. Kosztuje mniej niż żywienie mopsa.

Co jedzą pekińczyki?

Na posiłek pekińczyka składa się mięso, warzywa i wypełniacz. Można karmić pekińczyka mięsem wołowym, cielęcym, jagnięcym, a także z drobiu i ryb morskich. Podaje się je po ugotowaniu, drobno pokrojone lub zmielone przez sitko z grubszymi oczkami. Z ryb po ugotowaniu należy dokładnie usunąć wszystkie ości. Mięso gotuje się razem z warzywami i studzi w wywarze, który następnie miesza się z pokrojonym (zmielonym) mięsem i warzywami i rozkłada na jednorazowe porcje do zamykanych pojemników, które można zamrozić i sukcesywnie zużywać. Ryż, makaron lub płatki zbożowe przygotowuje się za każdym razem świeże.

Proporcje jedzenia dla pekińczyka w jednym posiłku to około 50 proc. mięsa (30 proc. mięśniowego + 20 proc. podrobów), 30 proc. warzyw, 15 proc. wypełniacza i 5 proc. tłuszczu. Najlepszy do karmienia pekińczyka jest olej z łososia lub kryla. Zawierają one łatwoprzyswajalne kwasy omega-3 i omega-6 oraz witaminy A, D i E. Zwłaszcza ta ostatnia wzmacnia skórę i stymuluje wzrost włosa, który u pekińczyka jest prawdziwą ozdobą.

W postaci surowej można podawać, jako smakołyki, kawałki surowej wołowiny, banana lub jabłka, choć należy uważać z przekarmieniem, gdyż pekińczyk ma skłonności do tycia.

Karmienie szczeniaka pekińczyka

Co jedzą małe pekińczyki? To samo, co dorosłe, ale częściej i w mniejszych porcjach. Zakładając, że szczeniak jest całkowicie odsadzony od matki, powinien otrzymywać 4 – 5 posiłków dziennie, od 3 do około 7 miesięcy – 3 posiłki, następnie 2 posiłki. Dorosły pekińczyk może być karmiony dwa razy dziennie (podobnie jak żywienie mopsa). Jest to zdrowsze, gdyż nie obciąża żołądka tak, jak to się dzieje przy karmieniu raz na dobę.

Szczeniaka pekińczyka trzeba przyzwyczaić do jedzenia w tym samym miejscu i o tej samej porze dnia, zawsze z tej samej miski i nie zostawiać w niej jedzenia dłużej niż przez 10 minut. Pies w ten sposób nauczy się nie grymasić i zjadać wszystko. Nie ma obawy, że opuszczenie posiłku raz, czy nawet dwa razy zaszkodzi szczeniakowi. Woda do picia powinna być dostępna całą dobę.

Nie należy przyzwyczajać szczeniaka pekińczyka do karmienia przy stole i podawać mu do jedzenia resztek z posiłków domowników. Przyprawy, zwłaszcza sól, są szkodliwe dla żołądka pekińczyka.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *