Co powinien jeść beagle

Co jedzą psy rasy beagle

Beagle jest niewielkim psem myśliwskim, zaliczanym do grupy gończych i posokowców. Żywienie beagla zależy od tego, czy jest to pies czynnie polujący, czy rodzinny. Pracujący z myśliwym powinien być karmiony bardziej treściwie i energetycznie. Przedstawiamy dietę dla beagle.

Co jedzą beagle?

Dorosły beagle, jeżeli jest psem wyłącznie do towarzystwa dla rodziny, może być żywiony jak każda inna rasa podobnej wielkości. Można skorzystać z podpowiedzi np. buldog angielski – żywienie lub buldog angielski – dieta, gdyż wielkościowo rasy te niewiele się różnią. 

Inaczej wygląda jedzenie dla beagla, jeżeli jego właściciel poluje. Beagle na polowaniu jest głównie tropowcem i ma za zadanie odnalezienie postrzałka, co wymaga niejednokrotnie długiego marszu. 

Zwykła, bytowa dieta dla beagla składa się z mięsa i podrobów, warzyw, owoców oraz niewielkiej ilości wypełniacza. Mięso i podroby kupujemy zawsze świeże i z zaufanego źródła. Gotujemy razem z warzywami, porcjujemy w stosunku 2 części mięsa mięśniowego, 1 część podrobów i 1 część warzyw, kroimy na kawałki i zamrażamy. Wypełniacz, jeżeli w ogóle go stosujemy, gotujemy codziennie świeży – ryż, makaron lub płatki zbożowe.

Beagle polujący powinien otrzymywać więcej energii, a tej dostarczają węglowodany. Na dwie godziny przed wyjazdem na polowanie karmimy beagla posiłkiem, złożonym w większej części z wypełniacza i niewielkiego dodatku mięsa, warzyw i podrobów (do smaku). Po powrocie podajemy posiłek mięsno – warzywny. Do każdego posiłku należy dodać nieco tłuszczu, może to być olej rybny lub z kryla.

Co jedzą szczeniaki beagle?

Jedzenie dla szczeniaka beagle składa się z tych samych elementów, co jedzenie psa dorosłego. Szczeniak dostaje jedzenie takie, jakie podaje się dorosłemu niepracującemu. Mięso i warzywa powinny być pokrojone drobniej, w zależności od wieku szczeniaka. Konieczna jest suplementacja diety preparatami witaminowo – mineralnymi. W okresie wzrostu szczeniaka, szczególnie podczas wymiany zębów i kształtowaniu się kośćca, niezbędne są sole wapnia (zwłaszcza fosforan). Bardzo ważna jest też witamina D, zwana przeciwkrzywiczą; zawiera ją np. olej z łososia lub tran, który można szczeniakowi podawać w okresie zimowym.

Szczeniaki beagle karmi się 4 – 5 razy dziennie, a w miarę wzrostu i dojrzewania zmniejsza się częstotliwość posiłków. Dziewięciomiesięczny beagle może jeść dwa posiłki dziennie – rano i wieczorem, najlepiej o stałych porach. Zawsze musi mieć dostęp do wody. Niedojedzone resztki należy usunąć najpóźniej po 10 minutach.

Do szkolenia beagle może dostawać jako smakołyki kawałki owoców, najlepiej jabłka lub banana, a w sezonie letnim – arbuza po usunięciu pestek.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

  • Jadwiga Mrówska

    Bardzo wartościowa treść dla wszystkich właścicieli beaglów, pozdrawiam i czekam na więcej wpisów :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *