Co jedzą york terriery

Co jedzą york terriery?

York, a właściwie yorkshire terrier, to bardzo mała rasa, wymagająca delikatnego pożywienia. Należy zwracać szczególną uwagę na to, co może jeść szczeniak york, ile razy dziennie oraz jak przyrządzać jedzenie. Przy okazji wyjaśniamy niektóre nieprawdziwe informacje odnośnie yorka.

Co jedzą yorki

Przygotowując jedzenie dla yorków w domu należy pamiętać o proporcjach poszczególnych składników posiłku. Prawidłowo zestawiony powinien zawierać:

  • Mięso – jako podstawowe źródło białka. Mimo że york jest małym psem, jest jednak drapieżnikiem i jego przewód pokarmowy przystosowany jest ewolucyjnie do trawienia białka zwierzęcego. Najlepsze jest mięso wołowe, drobiowe, cielęce i jagnięce, a także dziczyzna i ryby morskie. Mięso i podroby powinny stanowić około 50 proc. jedzenia dla yorka
  • Warzywa – stanowiące źródło błonnika pokarmowego, witamin i soli mineralnych. York może jeść marchew i inne warzywa korzeniowe oraz zielone (szpinak, sałata)
  • Owoce – zawierające łatwostrawne cukry i witaminy, również błonnik i minerały. York może dostawać do jedzenia np. jabłka lub banany, nie powinno mu się dawać cytrusów i winogron, a także owoców suszonych
  • Wypełniacze – źródło węglowodanów. Nie zawsze można je wykorzystywać do karmienia yorka. Niektóry mają uczulenie na zboża i wtedy nie podaje się wypełniaczy. Jeżeli york dobrze je przyswaja, można do jedzenia dodawać ugotowany ryż lub makaron, ewentualnie płatki owsiane
  • Tłuszcze – dla yorka najlepsze są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, jak np. olej z łososia lub wątróbek dorszowych
  • Inne dodatki – mogą to być jajka, biały ser, jogurt naturalny, ewentualnie zmielone siemię lniane, poprawiające wygląd i strukturę szaty yorka.

Mięso musi pochodzić z pewnego żródła. Można kupić większą jego ilość, po ugotowaniu razem z warzywami zemleć w maszynce, podzielić na porcje i zamrozić. Jeżeli podajemy wypełniacz, musi on być świeżo ugotowany, natomiast tłuszcze dodaje się do posiłków surowe. Całe jajka podajemy yorkowi ugotowane tak, aby białko było całkowicie ścięte. Żółtko york może zjeść surowe, ale poza sezonem letnim, aby uniknąć zakażenia salmonellą. Żółtko york powinien jeść nie częściej niż raz w tygodniu.

Co jedzą yorki szczeniaki

Wielu właścicieli pyta, co jedzą małe yorki. Odpowiedź jest jedna: to samo, co jedzą yorki dorosłe. Różnica polega na suplementacji i częstotliwości karmienia. Karmienie małych szczeniaków yorków powinno odbywać się nawet do sześciu razy dziennie, a z wiekiem liczbę posiłków zmniejsza się do trzech. Karmienie dorosłych yorków może odbywać się dwa razy dziennie. To samo można odpowiedzieć na pytanie, kiedy i jak karmić shih tzu.

Szczeniak york powinien dostawać jedzenie w bardzo małych porcjach – tyle, ile jego mały żołądek jest w stanie zmieścić jednorazowo. Szczeniaki jedzą o stałych porach, a po 10 minutach należy zabrać miski, bez względu na to, czy zostały opróżnione czy nie. Nie zostawia się jedzenia w misce na cały dzień. Jest to metoda przyzwyczajania yorka do karmienia tak, aby żołądek o określonej godzinie przesyłał do mózgu sygnał o głodzie i aby dorosły york nie wybrzydzał przy jedzeniu.

Zarówno yorki szczeniaki, jak i psy dorosłe, powinny mieć stały dostęp do miski z wodą, którą należy codziennie wymieniać. Nie musi to być woda przegotowana.

Do jedzenia dla szczeniaka yorka dodaje się preparaty witaminowo-mineralne. Szczególnie ważna jest suplementacja wapniowa w okresie rozwoju kośćca i uzębienia.

Co może jeść york miniaturka

Pora wyjaśnić: nie ma takiej rasy. York występuje tylko w jednej odmianie rasowej – yorkshire terrier, bez odmiany miniaturowej. Różnice wielkości wynikają tylko z tolerancji we wzorcu rasy, stąd są dorosłe yorki większe lub mniejsze, a ciężar ciała dorosłego psa nie może przekroczyć 3,2 kg. Jeżeli zatem w ogłoszeniu o sprzedaży szczeniąt przeczytamy: york miniaturka, możemy być pewni, że mamy do czynienia z pseudohodowcą, a takich należy unikać. 

Wynika stąd, że na pytanie: czym karmić yorka miniaturkę, można odpowiedzieć: tym samym, czym karmić shih tzu. York mniejszej wielkości (a nie york miniaturka) może jeść to samo, co większy lub przedstawiciel rasy nieco większej, jaką jest shih tzu. 

Ile powinien jeść york

York jest bardzo małym psem, dlatego jedna porcja jedzenia nie powinna przekraczać objętości 3 – 4 łyżek. Lepiej podawać porcje mniejsze, ale częściej, wówczas żołądek nie jest zbyt obciążony. Karmienie dorosłych yorków zasadniczo odbywa się dwa razy dziennie – rano i wieczorem, ale można je karmić trzy razy, w zależności od zapotrzebowania i wielkości psa.

Należy pamiętać też o wychowaniu yorka i smakołykach, podawanych w ramach układania. Najlepiej, jeżeli będą to wymienione wcześniej składniki pokarmowe – owoce i biały ser, które yorkom bardzo smakują, a jednocześnie są naturalnym jedzeniem nie zawierającym żadnych składników chemicznych będących dodatkowym źródłem przyjaznych substancji odżywczych i witamin.

Czego natomiast nie może jeść york? Przede wszystkim jedzenia z naszych talerzy. Posiłki człowieka zawierają przyprawy, a np. sól i pieprz są niewskazane dla psa. Nie wolno podawać yorkowi słodyczy, zwłaszcza czekolady, która może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Jeżeli musimy koniecznie dawać yorkowi do jedzenia coś słodkiego, niech to będzie specjalnie preparowana czekolada dla psów, do kupienia w sklepie zoologicznym.

Nie należy podawać yorkowi do jedzenia warzyw cebulowych, wzdymających, awokado, a z owoców – cytrusowych, pestkowych i winogron, również rodzynek. Mają one szkodliwy wpływ na wątrobę i nerki. Poza tym suszone owoce (bakalie) utrwalane są dwutlenkiem siarki, który jest niebezpiecznym dla yorka konserwantem.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *