jak przechowywać karmę dla psa

Co może jeść chihuahua i jak je karmić?

Nazwa tego maleńkiego pieska z ogromnym charakterem pochodzi od miejscowości i stanu w Meksyku – ojczyźnie rasy. Chihuahua jest pieskiem typowo domowym, do towarzystwa, chętnie spędzającym czas razem ze swoim panem lub – częściej – panią na kanapie. Rasa ta ma bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, dlatego ogromnie ważna jest wiedza, jak karmić chihuahua i co mogą te pieski jeść.

Czym karmić chihuahua?

Zdrowy, dorosły chihuahua waży nie więcej, niż 2 kg. Odpowiednio dobrane pożywienie gwarantuje utrzymanie tej wagi. Pieski te bywają dosyć wybredne i nierzadko właściciele łamią sobie głowy, co im dawać jeść. Zasada, jak karmić, jest zawsze taka sama, niezależnie od rasy psa. Porównywalny wielkością z chihuahua jest pomeranian, można więc korzystać z odpowiedzi na pytania, co je pomeranian i czym karmić psy rasy pomeranian.

Chihuahua jest rasą niezwykle delikatną, o dużej wrażliwości na składniki pokarmowe i niskiej tolerancji na chemię w pożywieniu (konserwanty, barwniki). Oprócz tego jedzenie dla chihuahua powinno być dokładnie zbilansowane pod względem składników pokarmowych – białka, tłuszczu i węglowodanów.

Należy pamiętać, aby do karmienia chihuahua używać zupełnie świeżych produktów. Przy najmniejszych oznakach nieświeżości któregokolwiek ze składników trzeba go wyeliminować, aby uniknąć komplikacji pokarmowych. Należy również mieć na uwadze, ile jedzą chihuahua – porcje powinny być naprawdę niewielkie. Przekarmienie może spowodować nadwagę, która obciąża kręgosłup i stawy.

Co może jeść Chihuahua?

Żywienie chihuahua nie jest skomplikowane, choć rasa ta trudno znosi karmienie niedostosowanym do jej potrzeb pożywieniem. Dlatego należy unikać gotowej karmy sklepowej, lepiej karmić chihuahua posiłkami gotowanymi w domu.  Może on jeść mięso przeżuwających zwierząt rzeźnych, dziczyznę, drób i ryby oraz warzywa, z dodatkiem minimalnej ilości wypełniacza. Nie powinno się podawać chihuahua do jedzenia wieprzowiny, która jest mięsem tłustym i dość ciężkostrawnym.

Dodatkiem do mięsnego pożywienia dla chihuahua mogą być podroby: wątroba, nerki i serce, choć wątrobę i nerki należy dawkować dość ostrożnie ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Z warzyw najwartościowsza jest marchew, oprócz niej chihuahua może jeść seler i pietruszkę. Dobrym uzupełnieniem tłuszczowym jedzenia jest olej z łososia, kryla lub tran, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 i przyswajane znacznie lepiej, niż oleje roślinne.

W postaci nieprzetworzonej można podawać chihuahua do jedzenia biały ser, żółtko (poza sezonem letnim, z uwagi na ryzyko zakażenia salmonellą) i wybrane owoce, szczególnie jabłko. Dorosły chihuahua może otrzymywać do jedzenia surową marchewkę, która jest źródłem witamin A, C, beta-karotenu i błonnika. Do karmienia chihuahua stosować można niewielkie ilości ryżu lub płatków zbożowych, zawierających witaminy z grupy B i minerały.

Chihuahua – żywienie szczeniąt

Często hodowcy pytają, jak karmić szczeniaka chihuahua, co i ile powinien szczeniak chihuahua jeść. Karmienie szczeniaka generalnie nie odbiega od żywienia psa dorosłego, choć należy pamiętać o kilku rzeczach ważnych:

 • Karmienie szczeniaka chihuahua musi się odbywać częściej. Małe szczeniaki dostają jedzenie 4 razy dziennie, nieco starsze – 3 razy. Dopiero od ukończenia 9 miesięcy życia szczeniak chihuahua powinien jeść 2 razy dziennie. Ilości jedzenia są niewielkie, około 1-2 łyżki dla małego szczeniaka do 4 dla psa dorosłego
 • Przyzwyczajając szczeniaka do jedzenia z miski nigdy nie zostawia się pokarmu cały czas. Pełną miskę podaje się na 10 minut. Jeżeli pies w tym czasie nie zje, miskę zabiera się. Nic się nie stanie, jeżeli opuści jeden, czy nawet dwa posiłki, za to nauczy się nie grymasić i zjadać wszystko w określonych godzinach
 • Żywienie szczeniaka chihuahua musi być suplementowane preparatami witaminowo-wapniowymi przynajmniej do czasu zakończenia rozwoju kośćca. Suplementacja wspomaga też zarastanie ciemiączka, co u tej rasy bywa problematyczne
 • Przez całą dobę pies musi mieć dostęp do miski z czystą wodą, którą należy codziennie zmieniać, gdyż mogą w niej pozostać resztki jedzenia, a psujące się mogą zaszkodzić delikatnemu przewodowi pokarmowemu psa.
kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

 • Ala

  Ciekawy i przydatny artykuł. Moja 4-miesięczna chihuahua jest wybrednym niejadkiem. Czym ją przekonać do jedzenia?

  • kacmenc

   polecamy spróbować Piesotto :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *