czy pies może pić mleko

Czy pies może pić mleko

Utarło się przekonanie, że ssaki, w tym koty i psy, lubią mleko i jest to doskonały dla nich pokarm. Jest to bardzo trudny do wykorzenienia stereotyp. Mimo że niemal każdy pies czy kot lubi smak mleka i chętnie je pije, nie jest ono najlepszym składnikiem diety czworonogów. Wyjaśniamy dlaczego.

Czy pies powinien pić mleko?

Pies jest ssakiem i szczenięta od urodzenia piją mleko matki. Różni się ono znacznie swoim składem od mleka krowiego, które najczęściej spożywają ludzie. Zawiera znacznie mniej laktozy, za to więcej białka i tłuszczu, ponadto różni się zawartością wielu innych składników. Jeśli chodzi o laktozę, jest to cukier mleczny, rozkładany w organizmie przez enzym zwany laktazą. Enzym ten produkowany jest w jelicie cienkim, a jego wytwarzanie najczęściej ustaje po dorośnięciu psa. Zatem picie mleka przez psa nie tylko mija się z celem, ale może być powodem komplikacji pokarmowych.

Mogłoby się więc wydawać, że pies może pić mleko bez laktozy. Tymczasem mleko krowie zawiera również białko, zwane kazeiną, które może działać uczulająco. Pies wprawdzie może jeść biały ser, jednak w przypadku psa alergika jest to wykluczone, podobnie jak w przypadku kefiru i jogurtu, które od czasu do czasu można podać zdrowemu zwierzęciu. Zwróćmy uwagę, że żadna karma dla psa monobiałkowa nie zawiera kazeiny, a białko pochodzące z mięsa zwierząt.

Generalnie na pytanie, czy pies powinien lub czy może pić mleko, odpowiedź jednak nie jest jednoznacznie negatywna, o czym poniżej.

Czy dorosły pies może pić mleko?

O ile oseski odżywiają się wyłącznie mlekiem, a małe szczenięta piją mleko matki obok posiłków, którymi są dokarmiane, to w przypadku psa dorosłego psa picie mleka nie jest wskazane. Jak już wspomniano, w miarę osiągania dorosłości jelito cienkie u większości psów zaprzestaje wytwarzania laktazy, która rozkłada laktozę na cukry proste. Laktoza natomiast nie jest trawiona przez psi organizm.

Nie jest oczywiście regułą nieprodukowanie w ogóle laktazy, niekiedy organizm psa wytwarza ją przez całe życie, choć w niewielkich ilościach. Stąd u niektórych psów brak sensacji żołądkowych po wypiciu  mleka. Ale nawet w takich wypadkach nie powinno ono być podawane za często, a zwłaszcza jako zamiennik wody do picia. Mleko z zasady nie jest odpowiednim napojem dla psa.

Jednak specjaliści – żywieniowcy nie mają jednolitego zdania w kwestii, czy pies może pić mleko. Niektórzy z nich twierdzą, że niewielkie ilości mleka, podawane szczeniętom po odsadzeniu od matki, hamują proces wstrzymania produkcji laktazy przez jelito cienkie. Dlatego, jeżeli podajemy psu mleko, trzeba go uważnie obserwować. Jeżeli po wypiciu mleka u psa wystąpi nietolerancja pokarmowa (biegunka, bóle brzucha lub inne dolegliwości pokarmowe), należy zaprzestać jego podawania i zastosować żywienie, jakie przewiduje dieta psa po zatruciu – głodówka, następnie kleik ryżowy, a po ustąpieniu objawów normalne posiłki mięsno – warzywne. Przy wystąpieniu spadku wagi ciała trzeba będzie w dalszej kolejności podawać psu bardziej treściwe pożywienie; może się okazać przydatna karma dla psa na przytycie.

Czy młody pies może pić mleko?

Wiadomo już, że mleko suki jest bogatsze w tłuszcz (a więc bardziej energetyczne) i uboższe w laktozę od mleka krowiego. Zawiera wszystkie składniki odżywcze, niezbędne dla życia i rozwoju szczeniąt. Ponadto obfituje w przeciwciała, które zapewniają oseskom prawidłowy rozwój układu odpornościowego.

Przez pierwsze tygodnie życia mleko suki jest jedynym pokarmem szczeniąt. Dopiero w zasadzie po pierwszym odrobaczaniu, a więc w wieku około 3 tygodni, hodowca wprowadza pierwszy pokarm poza mlekiem matki. Najczęściej jest to skrobana wołowina. Niektórzy początkujący hodowcy pytają, czy w tym czasie można wprowadzić również mleko krowie, gdyż szczeniakom zaczynają wyrastać zęby i suka od nich ucieka. Otóż nie. Mimo że szczenięta chętnie piją mleko krowie, nie powinno ono znajdować się w ich jadłospisie. Dotyczy to także mleka koziego, tak chętnie wykorzystywanego przez niektórych hodowców do sporządzania posiłków dla szczeniąt dokarmianych, aczkolwiek mleko kozie składem bliższe jest do mleka suki niż krowie.

Najwłaściwszym pokarmem zamiast mleka suki jest pełnoporcjowy preparat mlekozastępczy. Takie preparaty, przypominające mleko w proszku, są do nabycia w dobrych sklepach zoologicznych lub niektórych gabinetach weterynaryjnych, sprzedających specjalistyczne karmy dla psów. Mleko w proszku dla szczeniąt może być podawane oseskom od pierwszych dni życia. Jest ono wzbogacone o związki żelaza, wspomagającego proces krwiotwórczy i syntezę kolagenu. Można je podawać także karmiącym sukom. Przygotowuje się je w prosty sposób – rozpuszczając w ciepłej przegotowanej wodzie w proporcji podanej na opakowaniu. Gotowe mleko nadaje się do przechowywania w lodówce do kilku godzin. Podaje się je w temperaturze około 37 stopni; przydatny będzie podgrzewacz do butelek dla niemowląt.

Podsumowując, mleko krowie, kozie bądź owcze nie jest najwłaściwszym pokarmem dla psa. Nie powinien go pić ani pies duży, ani mały, jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek objawy nietolerancji. Dotyczy to zarówno mleka z laktozą, jak i jej pozbawionego.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *