czy pies kocha

Czy pies potrafi się zakochać?

Zastanawiasz się, czy pies może się zakochać? Okazuje się, że życie uczuciowe czworonogów może być bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje!

Psy towarzyszą nam każdego dnia, obserwujemy, jak dorastają, rozwijają się i przeżywają wszystkie swoje przygody. Czworonogi potrafią nas zaskoczyć swoją inteligencją, przewidywaniem naszych reakcji, a także zażyłymi relacjami z właścicielem. Osoby, które mają więcej niż jednego psa, z przyjemnością obserwują także i więzi pomiędzy zwierzętami. Czy to „tylko” przyjaźń, czy może coś więcej?

Zakochany kundel

Psy są mądre i często reagują w zaskakująco „ludzki’ sposób, nic więc dziwnego, że właściciele chętnie przypisują im ludzkie cechy — w tym także zdolność do odczuwania miłości. Z drugiej strony mamy sceptyków, którzy twierdzą, że zwierzęta kierują się wyłącznie instynktem przetrwania. Jak to zwykle bywa, prawda leży pośrodku.

Coraz częściej badania i obserwacje pokazują, że możemy z całą pewnością mówić o empatii i altruizmie w świecie zwierząt (warto przeczytać choćby Wiek empatii, De Wall Fransa), a za emocje, uczucia bliskości i przywiązania u człowieka i innych gatunków odpowiadają podobne hormony. Wilki przez całe lata potrafią opiekować się chorym lub nie w pełni sprawnym członkiem stada, mimo że nie odnoszą z tego żadnej korzyści. Psy — przeżywają żałobę po zmarłym opiekunie lub czworonożnym przyjacielu. Trudno więc odmawiać im życia emocjonalnego i kierowania się bardziej skomplikowanymi uczuciami, a nie wyłącznie instynktem przetrwania.

Niestety nie wiemy, czy psy potrafią się zakochać. Niektórzy wierzą, że tak — do takich osób należy Dorota Sumińska, znana lekarz weterynarii. Przykład „psiej miłości” znajdziemy także w książce Gawędy o wilkach i innych zwierzętach Marcina Kostrzyńskiego — psy przepadały za sobą tak bardzo, że w końcu autor zdecydował się przyjąć pod swój dach czworonoga, którego tak lubił jego pupil. Z pewnością w każdym gronie miłośników psów znajdzie się choć jedna osoba, która ma podobne doświadczenia i jest przekonana, że psy potrafią się zakochać. Pamiętajmy jednak, że to dowody anegdotyczne i nie potwierdzają faktycznego stanu rzeczy. Zresztą, czy potrafimy powiedzieć, czym dokładnie jest zakochanie u ludzi?

A może to „tylko” hormony?

Jeśli niekastrowany pies nagle „oszalał” na punkcie suczki z sąsiedztwa, bardzo możliwe, że to efekt cieczki. Wówczas samce psów potrafią być bardzo zdeterminowane, by dotrzeć do suczki — mogą uciekać, skamleć i być bardzo pobudzone. Trudno wówczas mówić o wzniosłych uczuciach — czworonogiem kieruje chęć prokreacji, choć właściciele czasem przekonują, że pies bez wątpienia się zakochał. Jeśli nie prowadzimy profesjonalnej hodowli, warto wykastrować zwierzę, by nie przeżywało regularnie frustracji związanej z niemożnością zaspokojenia instynktu.

Wszyscy chcemy dla swoich zwierząt jak najlepiej. Bez względu na to, czy psy mogą się zakochać, czy jest to jakiś psi odpowiednik pozytywnych uczuć, chcemy, by miały wszystko, czego potrzebują — zdrowe posiłki wysokiej jakości, czworonożnych przyjaciół i setki powodów do merdania ogonem.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

  • Weronika

    Jestem pewna, że mój mnie kocha całym sercem - tak jak i ja jego :) Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *