Karma dla psa 20 kg

Czym karmić border collie

Border collie, stawiany we wszystkich rankingach na pierwszym miejscu pod względem inteligencji, to obecnie jedna z modniejszych ras. Nie wszyscy właściciele borderów mają jednak świadomość ogromnych pokładów energii u tej rasy i konieczności jej rozładowania, a co za tym idzie – odpowiedniego żywienia. Jak i czym karmić border collie?

Co je border collie

Border collie to pies przede wszystkim pracujący. Jeżeli nie ma „własnego” stada owiec, będzie zaganiał kury na podwórku, idące dzieci i wszystko, co się rusza. Dlatego konieczne jest zapewnienie mu codziennego ruchu poza skupiskami ludzi, zwierząt i samochodów, których gonienie może skończyć się tragicznie. 

Intensywny tryb życia wymaga żywienia border collie tak, aby wydatkowanie energii nie wpłynęło negatywnie na jego zdrowie. Dieta border collie ma zasadnicze znaczenie dla jego kondycji i powinna być wysokoenergetyczna, ale zbilansowana tak, aby nie doprowadzić psa do nadwagi. Musi zawierać odpowiednią ilość białka i węglowodanów, ale także błonnika, substancji mineralnych i witaminowych. W przeciwieństwie do np. bichon frise jedzenie dla border collie musi zawierać wypełniacz, który jest źródłem węglowodanów, dostarczających energii organizmowi psa. 

Jak powinno wyglądać karmienie border collie? Otóż na dwie godziny przed wysiłkiem (bieganiem, pasieniem, treningiem agility czy frisbee) podaje się psu posiłek z przewagą węglowodanów: ryżu, makaronu, lanych klusek, z dodatkiem niewielkiej ilości gotowanego mięsa i warzyw – do smaku. Wieczorem tego dnia border collie zjada posiłek mięsno – warzywny, którego podstawą jest białko, będące budulcem mięśni psa.

Mięso i podroby kupuje się wyłącznie w sprawdzonych źródłach. Dla border collie odpowiedni jest w zasadzie każdy rodzaj mięsa, choć należy dość ostrożnie dawkować wieprzowinę ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Z tego samego powodu należy uważać z podrobami, zwłaszcza wątrobą i nerkami. Najlepsze jest mięso wołowe, jagnięce, cielęce i drobiowe, border collie może też jeść dziczyznę. Pies karmiony pożywieniem gotowanym nie powinien otrzymywać kości.

Border collie może jeść warzywa korzeniowe oraz sałatę, szpinak i pomidory bez skórki. Niektóre psy bardzo lubią ogórki kiszone; nie są one szkodliwe, a zawarty w nich kwas mlekowy jest bardzo dobrym probiotykiem. Nie wolno jednak podawać warzyw konserwowych z octu, który jest szkodliwy dla przewodu pokarmowego psa. Niewskazane są też warzywa kapustne z uwagi na działanie wzdymające.

Podobnie jak w przypadku bichon frise żywienie border collie nie może obejść się bez owoców – jabłek i bananów, a w sezonie letnim arbuza, oczywiście po usunięciu pestek.

Żywienie szczeniaka border collie

Żywienie szczeniąt border collie ma ogromne znaczenie dla ich późniejszej kondycji jako psów dorosłych. Dokarmianie należy rozpocząć jeszcze kiedy szczeniaki ssą mleko matki. Po pierwszym odrobaczeniu (3 tygodnie życia) można zacząć karmienie, podając kawałeczki chudego białego sera, zaczynając od bardzo niewielkiej ilości, aby nie spowodować rozstroju żołądka. Następnie można zacząć wprowadzać gotowane mięso, najlepiej białe (pierś z kurczaka lub indyka) i gotowaną marchew. Gotowany ryż podaje się w dalszej kolejności, kiedy szczeniaki są już w okresie odsadzania od matki. Wtedy też należy zacząć podawanie preparatów: witaminowego i wapniowego. Suplementacja posiłków jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju kośćca oraz uzębienia border collie. 

Karmienie szczeniaków border collie po odsadzeniu odbywa się 4 – 5 razy dziennie w małych ilościach, a posiłki składają się w przewadze z mięsa, z dodatkiem warzyw i niewielkiej ilości wypełniacza. Z wiekiem posiłki stają się bardziej objętościowe i podaje się je rzadziej, aż do dwóch w ciągu dnia. Do zakończenia kształtowania się kośćca nie poddaje się psa treningom połączonym z wysokimi skokami (frisbee, agility) ze względu na ryzyko dysplazji stawów biodrowych, do której border collie ma skłonność.

Jak karmić szczeniaki border collie? Zawsze w tym samym miejscu i o stałych porach. Jest to rasa ucząca się ogromnie szybko i już po dwóch dniach małe będą przybiegać po usłyszeniu brzęku misek w kuchni. Po około 10 minutach miski należy sprzątnąć, bez względu na to, czy zostały opróżnione do końca. Pozostawione resztki będą się psuć i mogą wywołać sensacje pokarmowe.

Zawsze zarówno szczenięta, jak i psy dorosłe muszą mieć stały dostęp do miski z wodą, która nie musi być przegotowana. 

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *