żywienie maltańczyka

Czym karmić maltańczyka

Maltańczyk, mimo że jest niewielkim psem, obdarzony jest sporym apetytem. Dlatego żywienie maltańczyka jest jednym z najważniejszych elementów jego hodowli i utrzymania. Czym i jak karmić maltańczyka?

Żywienie maltańczyka – czym najlepiej karmić maltańczyka

Podobnie jak w przypadku innych małych ras, np. west highland white terrier, jedzenie dla maltańczyka powinno być dzielone na nieduże porcje. Również ze względu na białe umaszczenie, dieta nie może zawierać jakichkolwiek barwników, mogących zmienić odcień szaty. Dotyczy to również niektórych naturalnych składników pokarmowych, jak marchew, która zawiera karoten – pomarańczowy barwnik, mogący nadać sierści maltańczyka żółtawego kolorytu.

Dieta maltańczyka składa się głównie z wysokiej jakości gotowanego mięsa mięśniowego, podrobów, białego sera i ryb morskich – źródeł białka. Oprócz tego niezbędnym dodatkiem są gotowane warzywa: seler, pietruszka, niewielkie ilości marchwi oraz surowe liście sałaty i młodego szpinaku. Można również dodawać ugotowany ryż lub makaron, choć w przypadku psów dorosłych nie jest to konieczne.

Jak często karmić maltańczyka

Karmienie dorosłego maltańczyka odbywa się dwa razy dziennie. Niektórzy preferują karmienie raz dziennie, jednak dwukrotne mniej obciąża żołądek.

Maltańczyka należy karmić rano i wieczorem, po spacerze. Psom wystawowym do karmienia zabezpiecza się sierść przed zabrudzeniem za pomocą papilotów i specjalnych ochraniaczy. Niewystawianym maltańczykom można sierść obciąć.

Maltańczyk miniaturka – żywienie

Nie istnieje rasa „maltańczyk miniaturka”, zatem żywienie dotyczy jednej rasy – maltańczyk. Występuje ona w jednej wielkości, a wysokość w kłębie wynosi od 20 do 23 cm dla suk, a od 22 do 25 cm dla psów. Różnice wielkości wynikają zatem wyłącznie z tolerancji we wzorcu. Osobniki o wielkości poniżej wzorcowej są wadliwe i nie otrzymują uprawnień hodowlanych, choć mogą być psami do towarzystwa w domu. Karmi się je jak każdego maltańczyka. Zatem nie ma odpowiedzi na pytanie, jak karmić maltańczyka miniaturkę.

Czym karmić maltańczyka szczeniaka

Co jedzą szczeniaki maltańczyka? To samo, co jedzą west highland white terrier czy dorosłe maltańczyki. Karmienie szczeniaka maltańczyka odbywa się 4-5 razy dziennie. Wraz z dorastaniem liczba karmień zmniejsza się, aby od 9. miesiąca życia przejść na dwa posiłki – poranny i wieczorny. Karmić szczeniaka maltańczyka należy o stałych porach i nie pozostawiać resztek jedzenia w misce, o ile szczeniak w ogóle cokolwiek zostawi; jak wspomniano, rasa ta ma spory apetyt.

Dieta szczeniaka maltańczyka powinna uwzględniać suplementy witaminowo-wapniowe, wspomagające kształtowanie się kośćca i uzębienia.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *