karma dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym

Czym karmić psa o wrażliwym przewodzie pokarmowym

Istnieją rasy o szczególnie wrażliwym przewodzie pokarmowym, choć najczęściej jest to cecha osobnicza. Zwykle wiąże się z uczuleniem na różne składniki pokarmowe, przede wszystkim na niektóre rodzaje białka. Takie psy wymagają specjalistycznego żywienia. W sklepach można nabyć gotowe karmy dla psów z problemami gastrycznymi; jednak najlepsza karma dla psa z wrażliwym układem pokarmowym to ta przygotowana w domu.

Dieta dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym

Psy z wrażliwym przewodem pokarmowym mogą wykazywać bardzo różne objawy, niekoniecznie bezpośrednio pokarmowe. Mogą to być problemy z oddychaniem, z sierścią lub objawy skórne – wysypka, świąd, itp. Z objawów typowo pokarmowych najczęstszymi są biegunki lub zaparcia, czasem wymioty, a także wzdęcia i nadmierne wydalanie gazów. Młode psy z delikatnym przewodem pokarmowym mają trudności z nabraniem masy ciała. W medycynie weterynaryjnej opisane są przypadki związku wrażliwości przewodu pokarmowego również ze schorzeniami układu odpornościowego i stawów. Warto zapoznać się też z piśmiennictwem w zakresie uczuleń (czym jest alergia pokarmowa u psa – przyczyny, objawy), aby wiedzieć, jak prawidłowo żywić alergika.

Nie istnieje uniwersalna gotowa dieta dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym. Każdy pies jest inny i wymaga indywidualnego traktowania. W przypadku utrzymujących się dolegliwości zdiagnozowanie schorzenia jest trudne i możliwe w zasadzie jedynie poprzez dietę eliminacyjną. Podaje się psu poszczególne składniki pokarmowe i obserwuje reakcję. W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów dany składnik eliminuje się z pożywienia. Takie diagnozowanie jest długotrwałe, ale jedynie skuteczne w tego typu schorzeniach.

Zastosowanie diety eliminacyjnej ma sens jedynie wówczas, kiedy pies jest żywiony karmą przygotowywaną w domu. Nie ma bowiem możliwości wyodrębnienia uczulającego składnika z jakiejkolwiek karmy gotowej, nawet jeżeli jest to specjalistyczna karma dla psa z problemami gastrycznymi. 

Karma dla psów z wrażliwym układem pokarmowym

Karma gastryczna psa może być podawana dopiero po wyjściu ze stanu ostrego choroby – biegunki, zaparcia, wymiotów. Zasadą jest, że przy wymiotach nie należy w ogóle podawać żadnego jedzenia, całkowita głodówka powinna trwać, dopóki nie ustaną odruchy wymiotne. Powinno się psa nawadniać pozajelitowo, najlepiej kroplówką. W ostateczności można podawać podskórnie 5% roztwór glukozy (do nabycia w aptece bez recepty) w ilości zaleconej przez lekarza weterynarii. Dopiero w kilka godzin po ustaniu wymiotów można zacząć podawać odwar z siemienia lnianego, początkowo po łyżeczce co kilkanaście minut. Dopiero po dalszych kilku godzinach podaje się kleik ryżowy, dalej postępując według wskazań lekarza.

Biegunkę likwiduje się za pomocą zmiksowanego, rozgotowanego ryżu z marchwianką, natomiast zaparcia – odwarem z siemienia lnianego i błonnikiem.

Pies z wrażliwym przewodem pokarmowym potrzebuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mięso, stanowiące podstawę pożywienia, musi zawierać kwasy tłuszczowe omega-3, które mają własności przeciwzapalne. Może to być mięso ryb morskich (np. łososia). Mięso indycze, wołowe lub królicze można uzupełniać olejem z ryb łososiowatych. 

Gotowane warzywa korzeniowe są źródłem soli mineralnych i witamin, a także błonnika pokarmowego, stymulującego pracę jelit. Natomiast warzywa surowe należy dawkować ostrożnie i w porozumieniu z lekarzem weterynarii. On też doradzi, ile razy dziennie dawać psu jedzenie i ustali jego suplementację witaminowo-mineralną.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *