jedzenie dla psa

Czym karmić psa?

Jedzenie dla psa to zasadnicza kwestia dla zdrowia i dobrej kondycji naszego przyjaciela. Zapoznaj się z zasadami przyrządzania domowej karmy dla psa.

Jedzenie dla psa

Rynek obfituje w najrozmaitsze karmy dla psów. Producenci prześcigają się w coraz nowszych pomysłach żywieniowych, popartych działaniami marketingowymi – z lepszym lub gorszym skutkiem. Każdy z producentów zapewnia, że to właśnie jego karma jest ekologiczna, naturalna, bez konserwantów, pełnowartościowa, itd. Jak to wygląda w rzeczywistości i jaka karma dla psa jest rzeczywiście najlepsza?

Gotowane jedzenie dla psa

Przewód pokarmowy psa, jako zwierzęcia drapieżnego, jest stosunkowo krótki i przystosowany do trawienia białka i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a substancji pochodzenia roślinnego w niewielkim stopniu. Dlatego w pożywieniu psa podstawę powinno stanowić mięso. Dla psów domowych, w odróżnieniu od ich dzikiego przodka, gotowane jedzenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Powodów jest wiele, a najważniejszy to pełna świadomość, co i w jakiej ilości pies dostaje do jedzenia.

Gotowe mokre karmy dla psów bazują na produktach zwierzęcych po obróbce termicznej. W większości przypadków poddane są następnie zmieleniu wraz z dodatkami roślinnymi i wypełniaczem. Karmy dla psów w puszkach bądź saszetkach są konserwowane. Konserwanty dodawane są w zależności od procesu produkcji i rodzaju karmy. Wśród nich są przeciwutleniacze, substancje koloryzujące, wzmacniające smak i zapach oraz koloryzujące. Jeżeli są to konserwanty naturalne (wyciągi z roślin, wodorostów, ekstrakt rybny, itp.), ryzyko, że zaszkodzą psu, jest niewielkie. Polskie karmy dla psów produkowane są w większości z dodatkiem naturalnych substancji konserwujących. Natomiast niebezpieczne są konserwanty chemiczne, oznaczane literą E i numerem, dodawane także do gotowych posiłków dla ludzi, jak np. osławiony glutaminian monosodowy.

Wszystko to powoduje, że najbezpieczniejsza i najzdrowsza karma dla psa to jedzenie gotowane w domu. Przewaga takiej karmy jest bezdyskusyjna. Przyrządzana jest ze świeżych surowców, a jedynym sposobem jej utrwalania jest mrożenie. W zależności od potrzeb psa można samodzielnie przygotować karmę dietetyczną, karmy dla psów z alergią, dla seniora, dla szczeniaka czy dla rekonwalescenta. Również sposób rozdrobnienia można dobrać samemu – dla psów dużych i małych. Jedzenie gotowane to zdrowe jedzenie dla psa.

Cena gotowanej karmy dla psa zależy od składników i ich proporcji. Generalnie nie jest ona wygórowana w stosunku do jakości, której nie dorównuje żadna karma produkowana przemysłowo. Poza tym, zaopatrując się w mięso bezpośrednio w rzeźni lub w gospodarstwie, zapłacimy znacznie mniej, szczególnie jeżeli dokonujemy zakupów np. raz w miesiącu w większej ilości.

Domowe jedzenie dla psa, bez względu na rodzaj diety, przygotowuje się w następujący sposób: mięso gotuje się w małej ilości wody razem z kośćmi, w połowie gotowania dodając warzywa: marchew, pietruszkę, seler. Po ostygnięciu starannie oddziela się mięso od kości, które usuwa się – nie należy podawać ich psu. O ile w diecie BARF kości są uzwględnione, o tyle w jedzeniu gotowanym należy ich bezwzględnie unikać, bowiem pod wpływem długotrwałej obróbki termicznej zmieniają one swoje właściwości. Dotyczy to zwłaszcza kości z drobiu i królików, które rozpadają się wzdłuż na drzazgi i mogą uszkodzić przewód pokarmowy psa.

Oczyszczone mięso i warzywa rozdrabnia się odpowiednio do wielkości psa. Dla psa małej rasy mogą być nawet zmielone w maszynce do mięsa. Wrzuca się je z powrotem do garnka z pozostałym po gotowaniu rosołem, jeszcze raz zagotowuje, a po ostygnięciu miesza i rozkłada porcjami razem z rosołem do zamykanych pojemników, które następnie umieszcza się w zamrażarce. Wypełniacz (ryż lub makaron) gotuje się codziennie świeży. Warzywa zielone: natkę pietruszki, sałatę, młode liście szpinaku – dodaje się do posiłku surowe, podobnie tłuszcz, którym najlepszy jest olej z łososia, kryla lub tran, ostatecznie może to być olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia na zimno (nierafinowany).

Naturalne jedzenie dla psa

Wiadomo już, że dobra mokra karma dla psa to karma naturalna, przyrządzana w domu. Podpowiadamy, jakie są przepisy na jedzenie dla psa, zależnie od jego zapotrzebowania i ile razy dziennie dawać psu jedzenie.

  • Karma z dużą zawartością mięsa – przeznaczona jest głównie dla szczeniąt, psów dorastających, suk ciężarnych i karmiących oraz psów pracujących, których zapotrzebowanie na białko jest większe niż psów dorosłych o umiarkowanym trybie życia. Zawartość mięsa (może być z dodatkiem podrobów i jaj) w posiłku wynosi nawet do 80 proc. Jest to także karma lekkostrawna dla psa, ze względu na wspomnianą wyżej budowę przewodu pokarmowego
  • Karma niskobiałkowa – stosowana jest w schorzeniach nerek oraz u psów z nadwagą. W karmie niskobiałkowej udział mięsa wynosi około 30 proc.
  • Karma bezzbożowa – stosowana u psów nietolerujących wypełniaczy. Jeżeli pies jest uczulony na mięso drobiowe, jest to karma bez kurczaka i zbóż

Dietetyczne domowe karmy dla psa przygotowuje się zawsze po dokładnym zdiagnozowaniu przez lekarza weterynarii, który określi proporcje poszczególnych składników, wraz z dodatkami witaminowymi i mineralnymi, dodawanymi do posiłku bezpośrednio przed podaniem. Takie jedzenie to w rzeczywistości specjalistyczna karma weterynaryjna, o tyle lepsza od gotowej, że składająca się wyłącznie z naturalnych produktów najwyższej jakości.

Przykładowy przepis na posiłek wysokobiałkowy: 150 g ugotowanego mięsa wołowego, 30 g ugotowanych warzyw, 10 g tłuszczu, ewentualnie 10 g ryżu lub makaronu. Ilości te można zwielokrotnić w zależności od wagi psa. Mięso wołowe można zastąpić drobiowym (kurczak, indyk), króliczym, jagnięcym, końskim lub cielęcym. Nie jest natomiast wskazana wieprzowina ze względu na zawartość cholesterolu. Psy mogą i powinny dostawać do jedzenia również mięso z ryb morskich. Podaje się je po ścięciu na parze i starannym usunięciu wszystkich ości. Mięso ryb zawiera pełnowartościowe, lekkostrawne i bardzo łatwo przyswajane białko, oprócz tego szereg pożytecznych substancji, zwłaszcza kwasy omega-3 i omega-6, których organizm sam nie wytwarza i muszą być dostarczone z zewnątrz. Mięso ryb słodkowodnych zawiera śladowe ilości tych kwasów, ponadto jest znacznie bardziej ościste.

W jedzeniu niskobiałkowym proporcje wynoszą odpowiednio: 80 g mięsa i 100 g warzyw, ilości pozostałych składników nie zmieniają się. Danie bezzbożowe dla psa nie zawiera wypełniacza, zastępuje się go równymi ilościami mięsa i warzyw.

Mięso w daniu dla psa to nie tylko to mięśniowe; część mogą stanowić podroby, z których najbardziej wartościowe są serca, a następnie wątroba, płuca i nerki. Należy uważać z dawkowaniem wątroby i nerek, ponieważ zawierają najwięcej cholesterolu, aczkolwiek wątroba jest bogatym źródłem żelaza.

Białko można podawać również w postaci jaj kurzych. Na surowo pies może otrzymywać jedynie żółtko, białko musi być zawsze ścięte. Najlepszym rozwiązaniem jest jajko na miękko, które podaje się po rozdrobnieniu i domieszaniu do dania (z zachowaniem proporcji białka z mięsa). Skorupek z ugotowanych jaj nie należy wyrzucać. Są one doskonałym źródłem wapnia. Trzeba je utłuc w moździerzu i dodawać jako suplement wapniowy do posiłków. Niektóre psy, zwłaszcza duże, bardzo lubią zjadać całe ugotowane jajko razem ze skorupką. Uwaga: żółtko zawiera sporo cholesterolu, dlatego jajek nie należy podawać psu zbyt często. Znacznie mniej cholesterolu, a więcej witamin zawierają jaja przepiórcze.

Ryż lub makaron, jeżeli podajemy je psu, muszą być ugotowane do miękkości. Na surowo, oprócz zielonych warzyw, można podawać psu niektóre owoce, najlepiej jabłka i banany. Jako urozmaicenie posiłków można podawać półtłusty ser twarogowy i jogurt naturalny. Warto zresztą urozmaicać psie posiłki, zmieniając gatunki mięsa, proporcje poszczególnych warzyw, itp.

Pamiętajmy, że żadna gotowa karma dla psa, sucha czy mokra, nawet karma premium, nie dorówna jedzeniu domowemu. Jest ono w 100 proc. naturalne, nie zawiera żadnych substancji konserwujących ani polepszaczy i jeżeli tylko będzie podawane w porozumieniu z prowadzącym lekarzem weterynarii, zapewni psu długie i zdrowe życie.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *