dieta jack russell terrier

Czym karmić psy jack russell terrier?

Jack russell terrier to rasa młoda, wyodrębniona z podziału rasy parson jack russell terrier na dwie odrębne rasy. Gabarytowo zbliżona jest do cavalier king charles spaniela. Jako pies myśliwski jack russell terrier wymaga jedzenia o odpowiedniej wartości odżywczej i energetycznej. Jak i czym karmić jack russell teriera?

Jedzenie dla jack russell terriera musi być przede wszystkim dobrze zbilansowane. Oznacza to, że musi ono stanowić pełnowartościowy zestaw mięsa, tłuszczu, warzyw i wypełniacza, wzbogacony witaminami i minerałami. Tylko karmienie jack russell terriera domowym, gotowanym jedzeniem, przyrządzanym ze świeżych składników, zapewni prawidłową kondycję i dobre zdrowie psa.

Jack russell terrier – żywienie

Do żywienia jack russella stosuje się mięso i podroby wołowe, jagnięce i drobiowe, jack russell może też jeść ryby i dziczyznę. Gotuje się je z marchwią, pietruszką i selerem. Ugotowane i rozdrobnione mięso razem z warzywami rozkłada się do pojemników z przykrywkami, zalewa wywarem z gotowania i zamraża w porcjach do jednorazowego zużycia. Odpowiednie proporcje składników posiłku dla jack russell terriera to około 50 proc. mięsa i podrobów, 35 proc. warzyw, 10 proc. wypełniacza i 5 proc. tłuszczu – oleju z łososia, kryla lub tranu. Tłuszcz dodaje się do jedzenia bezpośrednio przed podaniem, podobnie wypełniacz – ryż lub płatki zbożowe – gotuje się codziennie świeże. Pożywienie jack russell terriera uzupełnia się preparatami witaminowymi i mineralnymi w ilościach wskazanych przez lekarza weterynarii.

W żywieniu jack russell terriera stosuje się też biały ser, jaja kurze i owoce jako uzupełnienie posiłków oraz smakołyki. Białko jaja jack russell może jeść jedynie po ugotowaniu, żółtko można dać do jedzenia w stanie surowym, ale z uwagi na ryzyko zakażenia salmonellą latem lepiej je podawać również gotowane.

Dieta jack russell terriera polującego i w ogóle bardziej aktywnego fizycznie powinna być bardziej energetyczna, co wiąże się z podawaniem do jedzenia większej ilości węglowodanów w postaci wypełniacza. Jack russell nadaje się do uprawiania np. agility, jest bowiem zwinny i skoczny. Podobnie jak w przypadku równie usportowionego psa rasy king charles spaniel, żywienie musi być odpowiednio wzbogacone, aby uzupełnić straty. Karmienie jack russell terriera może mieć miejsc nie wcześniej niż godzinę po wysiłku, natomiast przed wysiłkiem pies nie powinien w ogóle jeść.

Jak karmić psa jack russell terrier? Najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem po spacerze, możliwie o tych samych godzinach, aby dobrze działał odruch Pawłowa. Jedzenie podaje się w tym samym miejscu, a pełną miskę zostawia najwyżej na 10 minut. Potem, niezależnie czy pies ją opróżnił czy nie, należy ją bezwarunkowo zabrać. Nic się nie stanie, jeżeli jack russell opuści jeden lub dwa posiłki. Jednak jeżeli taka sytuacja powtarza się częściej, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, bowiem kiedy pies nie chce jeść, jest to sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

Zawsze natomiast jack russell terrier powinien mieć stały dostęp do miski z wodą. Nie musi być ona przegotowana, może być zwykła z kranu.

Żywienie szczeniaka jack russell terrier

Podobnie jak w innych rasach, żywienie szczeniaka jack russell terrier różni się od żywienia psa dorosłego częstotliwością i objętością posiłków. Zależy to od wieku szczeniaka, jego wagi i aktywności fizycznej. Szczeniak jack russell terriera jedzenie otrzymuje 4 razy dziennie do około 4 miesięcy życia, później 3 razy do około 9 miesięcy, a następnie 2 razy – jak pies dorosły. Karmienie szczeniaka odbywa się tak samo, jak psa dorosłego, z zachowaniem tych samych zasad – w tym samym miejscu i o stałych porach.

Karmienie szczeniaka jack russell terriera stanowi ważny element jego wychowania. Powinien on być od początku uczony jedzenia w tym samym, przeznaczonym do tego miejscu i w żadnym innym. Nie należy podkarmiać szczeniaka jack russella przy stole podczas spożywania posiłków przez domowników, gdyż później odzwyczajenie go od nawyku żebrania jest bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Również gości trzeba uczulić, aby nie karmili psa przy stole. W praktyce bywa to niekiedy uciążliwe, dlatego może zaistnieć potrzeba zamykania psa w innym pokoju. Trzeba go do tego stopniowo przyzwyczaić.

Składniki jedzenia szczeniaka jack russella są takie same, jak psa dorosłego, choć udział białka powinien być nieco większy; stanowi bowiem ono budulec organizmu. Natomiast lekarz weterynarii ustala dawki suplementów witaminowo-wapniowych w miarę wzrostu szczeniaka.

Karmienie szczeniaka jack russell terriera obejmuje także przysmaki. Najlepsze są takie, które stanowią jednocześnie pełnowartościowy składnik pożywienia, np. kawałki surowej wołowiny (jest to jedyny gatunek mięsa, który można bez obaw podawać szczeniakowi w postaci surowej, choć w ograniczonej ilości), drobne kawałki białego sera lub – w przypadku starszych szczeniąt – jabłka lub  banana. Przysmaki podaje się do jedzenia szczeniakowi jack russell terriera podczas nauki, po prawidłowo wykonanym poleceniu.

Nie wolno szczeniakowi podawać jako przysmaków słodyczy, zwłaszcza czekolady, owoców suszonych (rodzynki), pestkowych ani cytrusów. Szkodliwe dla organizmu psa są wszelkie substancje konserwujące, przyprawy i sztuczne barwniki, dlatego nie podaje się jack russell terrierowi, ani szczeniakowi, ani dorosłemu, wędlin, żółtego sera, konserw mięsnych ani rybnych, mięs i ryb wędzonych, jak również resztek potraw, które jedzą domownicy.

Trzeba pamiętać, aby małemu szczeniakowi jack russell terriera nie podawać do jedzenia surowych warzyw, gdyż mogą one zaczopować światło jelit, co jest stanem groźnym dla życia. Wbrew powszechnie panującym opiniom, nie należy podawać ani szczeniakowi, ani psu dorosłemu kości, zwłaszcza z drobiu i dziczyzny, które w przewodzie pokarmowym rozpadają się na drzazgi, co grozi przebiciem ścianki jelita. Do gryzienia lepiej dawać szczeniakowi twarde zabawki.

Ogólnie żywienie jack russell terriera jest takie samo, jak żywienie psów rasy cavalier king charles spaniel, do których są podobne pod względem wielkości i ciężaru ciała, a także temperamentu.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *