szpic miniaturowy co je

Czym karmić psy rasy pomeranian?

Szpic miniaturowy (pomeranian) to jedna z najmniejszych ras. Żywienie pomeraniana jest takie samo, jak żywienie pinczera miniaturowego, shih tzu i innych ras małych psów. Pomeranian jest pieskiem energicznym i żywotnym, dlatego jego posiłki powinny być odpowiednio energetyczne, zbilansowane pod względem składników odżywczych, witaminowych i mineralnych.

Co je pomeranian?

Dieta szpica miniaturowego, jak psa każdej małej rasy, powinna zawierać około 20 g białka na 1 kg masy ciała na dobę. Białko znajduje się przede wszystkim w mięsie zwierząt rzeźnych i dzikich, królików, drobiu i ryb. Preferowane są ryby morskie, których mięso jest tłustsze niż słodkowodnych, a tłuszcz rybi jest bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6.

Dodatkowymi źródłami pełnowartościowego białka, które mogą być podawane pomeranianowi, są jaja kurze i biały ser. Żółtko jaja można podawać na surowo, z wyjątkiem sezonu letniego, kiedy istnieje ryzyko zakażenia salmonellą.

Warzywa w karmieniu szpica miniaturowego mają znaczenie pod względem zawartości błonnika pokarmowego, soli mineralnych oraz witamin. Natomiast wypełniacze w postaci ryżu, makaronu lub płatków bogate są w węglowodany – nośniki energii. Jedzenie dla pomeraniana nie może obejść się bez tłuszczu; jego najlepszym źródłem są oleje pochodzenia zwierzęcego – z łososia lub kryla, bądź tran pozyskiwany z wątroby dorsza.

Proporcje składników pokarmowych dla szpica miniaturowego pomeraniana wynoszą: 50 proc. mięsa (w tym 30 proc. mięśniowego i 20 proc. podrobów), 35 proc. warzyw, 10 proc. wypełniacza i 5 proc. tłuszczu. Karmienie pomeraniana może odbywać się dwu- a nawet trzykrotnie w ciągu dnia, w zależności od różnych czynników, w tym także pory roku – zimą zapotrzebowanie na energię jest większe.

Mięso i ryby należy kupować wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Warto zaopatrzyć się w większą ilość i przyrządzić jedzenie dla pomeraniana na zapas. Mięso razem z warzywami gotuje się w małej ilości wody, studzi w wywarze, kroi na drobne kawałki lub miele w maszynce z grubszym sitkiem, miesza z wywarem i dzieli na pojedyncze porcje, rozkładając do zamykanych pojemników, po czym zamraża. Ryż lub makaron można ugotować raz dziennie, choć w czasie upałów lepiej gotować za każdym razem świeży. Szpic minaturowy pomeranian ma dość wrażliwy przewód pokarmowy i należy dbać, aby nie zjadł niczego, co mogłoby spowodować jego rozstrój. Dlatego nie należy kupować gotowych mielonek dla psów, często sprzedawanych w sklepach mięsnych. Zwykle są to zmieszane resztki różnych mięs i wędlin. Te ostatnie zawierają konserwanty, zdecydowanie niewskazane dla szpica miniaturowego. Zasadą jest, że jedzenie dla pomeraniana przygotowuje się ze składników nieprzetworzonych. Dlatego nie podaje się też ryb wędzonych lub solonych.

Jeżeli pomeranian toleruje nabiał, można 1-2 razy w tygodniu podać mu jedzenie bezmięsne, np. płatki ryżowe z twarogiem i marchewką lub ryż z jogurtem naturalnym (bardzo dobry naturalny probiotyk) i startym jabłkiem.

Czym karmić szczeniaka pomeraniana?

Szpic miniaturowy pomeranian w wieku szczenięcym ma podobne wymagania jak szczeniaki innych małych ras, np. shih tzu czy pinczer miniaturowy – żywienie go jest zasadniczo takie samo jak psa dorosłego pod względem składników, natomiast inne są proporcje. O ile psu dorosłemu wystarcza około 20 g białka na 1 kg masy ciała, o tyle szczeniak powinien otrzymywać 30 g, a ilość ta zmniejsza się stopniowo wraz z osiąganiem dojrzałości. Psy ras małych i miniaturowych dorastają stosunkowo szybko, również szpic miniaturowy pomeranian.

Należy pamiętać, zwłaszcza w żywieniu szczeniaka pomeraniana, o suplementacji preparatami witaminowymi i mineralnymi, zwłaszcza wapniowymi, które wspomagają kształtowanie się kośćca i uzębienia stałego. Można również zasięgnąć opinii lekarza weterynarii odnośnie preparatów z zawartością biotyny, która stymuluje wzrost sierści – obfity włos jest prawdziwą ozdobą pomeraniana.

Dieta szczeniaka pomeraniana zawiera także smakołyki, które pies otrzymuje w ramach nauki podstawowych komend. Mogą to być kawałki białego sera, surowej wołowiny lub owoców – jabłka lub banana. Posiłki pomeraniana należy urozmaicać w ramach zalecanego zestawu składników. Sprawia to, że tak szczeniak, jak i pies dorosły, jedzą je chętniej.

Małego szczeniaka pomeraniana karmi się 4-5 razy dziennie, nieco starszego – 3-4 razy, dorosłego psa – 2-3 razy. Jedzenie podaje się zawsze w tym samym miejscu i o tych samych porach dnia. Po 10 minutach miskę należy zabrać, niezależnie czy pies ją opróżnił czy nie. Nie należy pozostawiać pożywienia dłużej, gdyż chodzi o wyrobienie w szczeniaku nawyku jedzenia w określonych porach. Zawsze natomiast pomeranian powinien mieć nieograniczony dostęp do wody pitnej, którą trzeba codziennie zmieniać na świeżą. Pomeranian po jedzeniu może przenieść do wody resztki, które szybko ulegają zepsuciu i mogą spowodować zaburzenia trawienne.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *