czyszczenie uszu psa

Czyszczenie uszu psa – domowe sposoby czy wizyta u weterynarza?

Słuch jest obok węchu najważniejszym zmysłem u psa. Za psie uszy odpowiada aż 18 mięśni, dzięki którym są one ruchome i mogą nastawiać się w kierunku odgłosów. Ale w pełni sprawnie mogą funkcjonować tylko uszy zdrowe i czyste. Dzikie psowate radzą sobie z czyszczeniem uszu samodzielnie, domowym czworonogom musimy w tym pomagać. W jaki sposób?

Jak czyścić psu uszy?

Czyszczenie uszu psa to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza u ras, które mają szczególne predyspozycje do zapadania na różne schorzenia aparatu słuchu. Higiena uszu jest sprawą dość newralgiczną u psów o uszach zwisających i obficie owłosionych od wewnątrz; pod małżowiną panuje środowisko ciepłe i wilgotne, pozbawione wentylacji, a przez to sprzyjające zagnieżdżaniu się bakterii i grzybów. Największe tendencje do chorób uszu mają bassety i jamniki, a także bloodhoundy i spaniele.

Oznaki, że coś niedobrego dzieje się z uszami psa, są dość charakterystyczne: drapanie się w okolicach uszu (p. dlaczego pies się drapie), potrząsanie głową, brak reakcji na przywołanie właściciela. Są to sygnały, że trzeba sprawdzić stan przewodów słuchowych i odpowiednio zareagować. Jeżeli zauważymy przy tym, że wydostaje się brązowa wydzielina z ucha u psa, konieczne jest zgłoszenie się z nim do lekarza weterynarii, który pobierze tę wydzielinę i zleci wykonanie badania. Często po jej wyglądzie można wstępnie ocenić, co dolega psu. Jeżeli wydzielina ma postać fusów od kawy, a do tego odznacza się niemiłym, kwaśnym zapachem – jest niemal pewne, że uszy naszego psa zaatakowała grzybica. Wydzielina brunatna i gładka świadczy o zakażeniu bakterią, którą należy oznaczyć i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kontrolne czyszczenie uszu podczas zwykłego ich przeglądu wykonuje się, kiedy pies jest niespięty, odprężony i zrelaksowany. Właściciel ma wówczas komfort dokładnego sprawdzenia wydzieliny i jej stanu, a także usunięcia innych zabrudzeń małżowiny i wycięcia nadmiernego owłosienia.

Jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem?

Do czyszczenia uszu w domu trzeba psa przyzwyczaić. Kontrolę stanu uszu i ewentualne czyszczenie wykonuje się już u małego szczeniaka. Najlepiej nauczyć go znoszenia wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych na stole; psom małych i średnich ras przyda się to później, kiedy zaczną być wystawiane – na ringu muszą zostać pokazane sędziemu właśnie na stole. Po każdym przeglądzie lub czyszczeniu, obcinaniu pazurów w domu, itp. należy szczeniaka nagrodzić smakołykiem.

Czyszczenie uszu psa domowym sposobem musi być przede wszystkim bezpieczne. Nieumiejętne wykonywanie zabiegu powoduje dyskomfort, a nawet ból, co może skutkować stresem lub agresją psa. Najpierw trzeba stół do czyszczenia ustawić w dobrze oświetlonym miejscu, w którym będzie do niego dostęp z każdej strony. Używając preparatów czyszczących warto zabezpieczyć sierść przed ewentualnym poplamieniem, zwłaszcza u psów o jasnym umaszczeniu. Sam preparat nie może być za zimny, powinien mieć temperaturę zbliżoną do wnętrza psiego ucha. Czyszczenie powinno przynieść psu ulgę i poprawić słyszenie, wówczas zacznie kojarzyć zabieg z odczuciem komfortu i tym szybciej się do niego przyzwyczai.

Kolejność wykonywanych czynności jest następująca:

  1. Mycie małżowiny od wewnątrz jałowym gazikiem zwilżonym wodą lub roztworem soli fizjologicznej
  2. Aplikowanie profesjonalnego środka czyszczącego – według ulotki lub zalecenia lekarza weterynarii i wymasowanie małżowiny usznej w celu przyspieszenia działania
  3. Usunięcie nadmiaru preparatu i dokładne osuszenie ucha.

Czym czyścić uszy psa?

Niektórzy właściciele zalecają czyszczenie uszu psa wodą utlenioną. Niestety, nie jest to dobry sposób, podobnie jak czyszczenie jodyną lub spirytusem. W ostateczności, kiedy nie ma w domowej psiej apteczce stosownego środka do czyszczenia uszu, można poprzestać na myciu zwykłą  przegotowaną wodą  lub roztworem soli fizjologicznej. Na zakrzywioną pęsetę owija się kawałek zwilżonej gazy i delikatnie czyści wnętrze ucha uważając, aby nie uszkodzić bębenka. Następnie suchą gazą wyciera się czyszczone miejsce. Nie należy zostawiać go wilgotnego, gdyż przy opadających uszach nie wyschnie samo, a wilgoć sprzyja namnażaniu drobnoustrojów.

Preparaty do higieny uszu psa zwykle mają postać gęstego syropu, a pojemnik z takim środkiem zakończony jest aplikatorem. Wprowadza się go do ucha, wyciska kilka kropli, a następnie wmasowuje preparat, którego nadmiar pod wpływem ciepła rozrzedzi się i swobodnie wypłynie z ucha. Wyciera się go delikatnie gazikiem.

Ważne: nie wolno używać do czyszczenia uszu psa preparatów przeznaczonych dla ludzi, jak również patyczków ani waty. Patyczek może się złamać podczas czyszczenia, może też ześliznąć się z niego końcówka czyszcząca i pozostać głęboko w uchu. Z kolei wata składa się z drobniutkich włókien, które mogą osadzić się we wnętrzu ucha i spowodować stan zapalny. Zawsze stosuje się preparaty do czyszczenia uszu psa zalecone przez lekarza weterynarii, dostępne w sklepach zoologicznych.

Czyszczenie uszu psa u weterynarza

Jeżeli po sprawdzeniu stanu uszu psa w domu okaże się, że wydzielina jest ciemnobrunatna i ewentualnie ma postać grudkowatą, a do tego przykry zapach – nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Trzeba zgłosić się do lekarza weterynarii, który pobierze wydzielinę i zleci wykonanie jej badania. Dopiero po otrzymaniu wyniku przepisze odpowiedni preparat do czyszczenia, zawierający substancję, która zniszczy czynnik zakaźny.

Warto przyjrzeć się, w jaki sposób lekarz pobiera wydzielinę i czyści ucho, aby można było w ten sam sposób i z zastosowaniem takich samych narzędzi czyścić uszy psa w domu. Ważne jest, aby leczenie kontynuować przez pewien czas po ustąpieniu objawów, aby nie dopuścić do ponownego namnożenia się drobnoustrojów i nawrotu choroby. Należy pamiętać, że zwalczanie niektórych z nich jest długotrwałe i dość uciążliwe, szczególnie grzybów. 

W niektórych przypadkach infekcja uszu może rozszerzyć się na skórę w innych miejscach i spowodować np. łysienie plackowate u psa lub inne miejscowe zmiany (p. pryszcz u psa). Nie wolno zatem zaniedbywać leczenia, a po jego zakończeniu co pewien czas odwiedzać lekarza weterynarii w celu pobrania wymazu z ucha do badania kontrolnego.

Podczas leczenia jedzenie dla psa powinno być wzbogacone dodatkowymi suplementami, wskazanymi przez lekarza, szczególnie jeżeli czworonóg otrzymuje antybiotyk w przypadku zakażenia bakteryjnego. Nie jest natomiast wskazana zmiana metody żywienia, ponieważ osłabiony infekcją organizm może niekorzystnie zareagować. Może również wystąpić alergia pokarmowa u psa, co w tej sytuacji pogorszyłoby jego stan.

Jak często czyścić uszy psu?

Zdrowe uszy psa czyści się w miarę potrzeby, przeciętnie raz w tygodniu. Latem, kiedy pies spędza więcej czasu na powietrzu albo kiedy wybieramy się z nim na łąkę lub do lasu (uwaga: puszczanie psa bez smyczy w lesie jest zakazane!), kontrolę i ewentualne czyszczenie należy przeprowadzić po powrocie do domu. 

U psa ze stwierdzoną infekcją i ustaloną jej przyczyną czyści się uszy codziennie, a niekiedy dwa razy dziennie, w zależności od rodzaju zakażenia i zastosowanego preparatu czyszcząco-leczniczego.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *