dlaczego pies wymioruje

Dlaczego pies wymiotuje?

Wymioty u psa zdarzają się dość często, choć nie zawsze są objawem choroby. Występują w bardzo wielu wypadkach, które mogą świadczyć o rozpoczynającej się chorobie przewodu pokarmowego, ale mogą również być oznaką np. zwykłej niestrawności, choroby komunikacyjnej lub stresu. Przedstawiamy różne podłoża wymiotów u psa i podpowiadamy, co można zrobić, kiedy nasz pies wymiotuje.

Wymioty u psa

Przyczyny wymiotów u psa są bardzo różne. Bezpośrednio mogą nimi być np. przejedzenie, zjedzenie substancji toksycznej, alergia lub nietolerancja pokarmowa, połknięcie ciała obcego, skręt żołądka lub jelit, zaparcia, nadwrażliwość na niektóre leki (np. leki na alergie dla psa, antybiotyki), reakcja po znieczuleniu. Czynnikami pośrednimi najczęściej są choroby: zapalenie żołądka i jelit, robaczyce, choroby zakaźne (parwowiroza, nosówka), zaburzenia hormonalne, schorzenia układu nerwowego, wątroby, trzustki lub nerek, powikłania po ukąszeniu owada lub pajęczaka (p. kleszcz u psa), ropomacicze, nowotwory, stres, itp. Może to być również ciąża u psa – suki szczenne niekiedy miewają nudności i wymioty.

Początkowo pies staje się niespokojny, mlaska, oblizuje się, często zmienia miejsce. Są to objawy dyskomfortu spowodowanego antyperystaltycznym przemieszczaniem się treści pokarmowej z gwałtownie obkurczających się jelit w kierunku żołądka. Następną fazą są silne skurcze mięśni brzucha i przepony oraz żołądka i przełyku, objawiające się rytmicznym „pompowaniem”, po którym następuje gwałtowny wyrzut zawartości żołądka na zewnątrz, niekiedy w dwóch lub trzech porcjach. Po opróżnieniu żołądka pies odczuwa ulgę i zazwyczaj uspokaja się. Pies może wymiotować jedzeniem, pianą, żółcią, odchodami lub krwią – dwa ostatnie przypadki mogą świadczyć o stanie zagrażającym życiu.

O ile wymioty sporadyczne nie są powodem do zmartwienia, o tyle ostre i przewlekłe powinny budzić niepokój. Pies może jednorazowo zwymiotować np. zbyt łapczywie zjedzony posiłek lub zareagować wymiotami na jazdę samochodem. Natomiast wymioty ostre i przewlekłe są z reguły objawem zaczynającej się choroby; wówczas trzeba odwiedzić lekarza weterynarii.

Organizm psa (i każdy inny) za pomocą wymiotów broni się przed dostaniem się do krwiobiegu toksyn lub drobnoustrojów, stara się też wydalić ciało obce. Wymioty mogą też być skutkiem wykonywania zbyt gwałtownych ruchów z pełnym żołądkiem lub nagłego obciążenia żołądka po wysiłku, dlatego psa od szczeniaka należy przyzwyczajać do jedzenia po odpoczynku i do odpoczynku po jedzeniu.

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Na pewno nie należy wpadać w panikę. Po jednorazowym zwymiotowaniu, jeżeli nic dalej się nie dzieje, można opuścić jeden posiłek, a następny zastąpić niewielką ilością pokarmu półpłynnego (może to być jedzenie, jakie pies zwykle dostaje, zmiksowane z wodą). Natomiast przy wymiotach ostrych należy odstawić nie tylko jedzenie, ale i wodę. Po wypiciu nawet kilku łyków wody wymioty mogą przybrać na sile, a wówczas pies szybko się odwadnia. Dopiero jeżeli wymiotów nie ma przez kilka godzin, można podać pół łyżeczki wody i o ile pies jej nie zwraca w ciągu pół godziny, podaje się łyżeczkę, potem następną, itd. Warto zaparzyć siemię lniane i po upływie 3 – 4 godzin zacząć podawać psu przecedzony napar, aby wytworzyć śluzową wyściółkę żołądka. Jeżeli wymioty ustały, można powoli zacząć rozkarmiać psa – najpierw kleikiem ryżowym, następnie kleikiem z dodatkiem rozgotowanej i przetartej marchwi, póżniej zmiksowanym z ugotowanym mięsem lub rozmoczoną karmą. Do regularnego karmienia można powrócić najwcześniej po 48 godzinach. W zapobieganiu nawrotom może być pomocna karma holistyczna dla psa, bogata w białko i bezzbożowa, zaspokajająca wszelkie potrzeby żywieniowe.

Pies wymiotuje – co podać?

O ile uda się zahamować wymioty u psa we własnym zakresie, można zacząć podawać mu probiotyki. Podaje się je w porozumieniu z lekarzem weterynarii, najpierw z wodą, później z pożywieniem. Ważne jest też, aby przygotować lekkostrawne jedzenie dla psa po głodówce. Można również zaopatrzyć się w specjalistyczne karmy dla psów z problemami trawiennymi – suchą lub mokrą, i podawać je przez pewien czas, zanim powrócimy do zwykłego karmienia.

Przy podejrzeniu zatrucia warto przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym podać psu węgiel aktywny. Istotny jest przy tym czas jego podania – im mniej go upłynie od zjedzenia szkodliwej substancji, tym lepiej. Węgiel podaje się w ilości 1 – 5 gramów na kilogram wagi psa. Konieczne jest poinformowanie lekarza weterynarii o podaniu węgla, bowiem ma on właściwości niwelujące działanie niektórych innych leków. Nie wolno natomiast na własną rękę podawać psu leków przeciwwymiotnych.

Dlaczego pies wymiotuje po tabletce na odrobaczenie?

Niektóre preparaty odrobaczające mogą powodować wymioty lub nudności u psa, czasem biegunkę lub brak apetytu. Niekiedy pies ma drgawki lub ślinotok. Objawy te ustępują samoistnie, choć są sygnałem, aby następne odrobaczanie przeprowadzić za pomocą innego leku.

Najsilniejsze działanie leki odrobaczające wykazują podane na czczo, bowiem żołądek i jelita są puste i lek działa bezpośrednio na robaki. Jednak z uwagi na toksyczne działanie tych preparatów, bez osłony pokarmu i szybkim przedostaniu się do krwi mogą one spowodować nudności i wymioty. Dlatego psom z wrażliwym przewodem pokarmowym lepiej podać tabletkę na odrobaczenie po upływie około dwóch godzin od posiłku.

Może się zdarzyć, że po podaniu tabletki pies wymiotuje robakami. Jest to oznaka, że zarobaczenie jest silne i musi być powtórzone aż do pozbycia się wszystkich robaków. Dotyczy to zwłaszcza glist, którymi psy zakażają się najczęściej.

Dlaczego pies wymiotuje żółcią?

Żółć dostaje się z wątroby do przewodu pokarmowego poprzez ujście w dwunastnicy. Wymioty z zawartością żółci oznaczają, że dostała się ona do żołądka. Może to się zdarzyć, kiedy pies długo nie jadł, np. po przerwie nocnej. Wymioty mogą mieć również postać żółtej piany. Świadczy to o wymieszaniu się soku żołądkowego z żółcią.

Jednorazowe zwymiotowanie żółcią powinno skłonić właściciela psa do uważnej obserwacji. Natomiast jeżeli pies wymiotuje żółcią częściej, może to sygnalizować zatrucie, chorobę wrzodową, stan zapalny dwunastnicy, trzustki, pęcherzyka żółciowego bądź uszkodzenie wątroby, a nawet dysfunkcję nerek. Objawy te częściej występują u psów z dużą nadwagą i konieczne jest odchudzanie psa. Przy zielonych wymiotach u psa mamy również do czynienia z zawartością żółci; jeżeli zatem pies wymiotuje na zielono, a wymioty są częste – jest to z pewnością objaw chorobowy. W takich wypadkach niezbędna jest pomoc lekarza weterynarii, który przeprowadzi rozszerzoną diagnostykę.

Dlaczego pies wymiotuje pianą?

Wymioty białawą pianą to w rzeczywistości odkrztuszanie spienionej śliny, co jest objawem stanu zapalnego górnych dróg oddechowych. Błona śluzowa gardła psa jest podrażniona, a to skutkuje kaszlem i charczeniem, prowadzącym do wymiotowania pianą. Tego rodzaju wymioty nie powodują wyrzucenie treści pokarmowej, bowiem nie angażują mięśni brzucha.

Wymiotowanie pianą może natomiast świadczyć o chorobie zakaźnej – kaszlu kennelowym, który jest dość częsty w hodowlach, gdzie jest więcej psów. Kaszel kennelowy jest częsty wszędzie tam, gdzie zwierzęta przebywają gromadnie – także w hotelach dla psów i schroniskach. U psów szczepionych choroba ma łagodny przebieg i nie pozostawia powikłań.

Pies wymiotuje – kiedy do weterynarza?

W każdym wypadku wymiotów krwią – świeżą i skrzepami, odchodami (nawet jednorazowo). Są to na ogół stany zagrażające życiu i wymagające często interwencji chirurgicznej. Przy ostrych wymiotach żółcią i pianą zabarwioną na czerwono. Jeżeli pies ma przy wymiotach gorączkę (ciepły i suchy nos), wymiotuje brązową cieczą, mimo że nie jadł. Zasadniczo tylko jednorazowe zwymiotowanie treścią pokarmową lub pianą nie jest sygnałem do pośpiechu. W każdym innym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, a w każdej sytuacji – konsultacja telefoniczna.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *