psu śmierdzi z pyska

Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Przykry zapach z pyska jest bardzo częstym zjawiskiem i właściciele często tłumaczą to zjedzeniem czegoś cuchnącego podczas spaceru lub psującymi się zębami. Tymczasem przyczyn może być wiele. Nie od razu jednak wiadomo, co konkretnie nią jest. Wyjaśniamy, dlaczego psu śmierdzi z pyska i jak można temu zaradzić.

Czemu psu śmierdzi z pyska?

Najczęstszą przyczyną sytuacji, kiedy psu śmierdzi z pyska, jest kamień nazębny. Wiele ras ma genetyczne skłonności do odkładania się płytki nazębnej, potocznie nazywanej kamieniem. Należą do nich między innymi jamniki. Problem zaczyna się dość wcześnie, bo na ogół w wieku około 3 lat. Początkowo jest to jasnobrunatny nalot tuż przy samych dziąsłach, z czasem osadzający się coraz niżej. Nieusuwany, pokrywa całe zęby. Jest to widoczne zwłaszcza na kłach. Następnie zaczyna się odkładać w ten sam sposób twarda, szarobrunatna płytka, która nie tylko może okryć cały ząb, ale również wypełnić miejsce pomiędzy zębami i narastać w kierunku dziąsła, kalecząc je i raniąc. Może to doprowadzić do poluzowania się i wypadnięcia zęba. W wyniku skaleczeń spowodowanych kamieniem tworzą się niewielkie kieszonki pomiędzy zębami i dziąsłami, w których gromadzi się jedzenie dla psa w postaci mikroresztek.  Zaczynają one się rozkładać i stają się pożywką dla drobnoustrojów, co sprawia, że psu śmierdzi z pyska. Pies odczuwa dyskomfort i ból, który może objawiać w różny sposób: utrata apetytu, osowiałość, ospałość, ślinotok, itp. Uwaga: niekiedy w ten sposób objawia się wścieklizna u psa! Pamiętajmy, że coroczne szczepienie przeciwko tej chorobie to ustawowy obowiązek.

Niezbędna jest zatem profilaktyka. Zęby psa trzeba kontrolować i czyścić 1 – 2 razy w tygodniu za pomocą specjalnej szczoteczki do zębów i pasty dla psów, którą można nabyć w sklepach zoologicznych. 

Koprofagia u psów jest dość częstym zjawiskiem. Pies podczas spacerów zjada odchody innych psów (również innych zwierząt), a także zestarzałe resztki żywności. Mimo że problemy z nieprzyjemnym zapachem pojawiają się w zasadzie u zwierząt starszych, Po takim spacerze nawet młodemu psu śmierdzi z pyska. Przykra woń jednak ustępuje po zjedzeniu posiłku w domu lub po umyciu zębów psu przez właściciela.

Ale zjadanie odchodów niesie inne, znacznie poważniejsze zagrożenia. Może stać się przyczyną niestrawności aż do poważnego zatrucia pokarmowego, a także zarobaczenia. Jeżeli po spacerze pies zaczyna wymiotować,  a następnie występuje biegunka – może to oznaczać, że zjadł odchody lub coś, co zdecydowanie do jedzenia się nie nadaje. Nie ma wówczas chwili do stracenia, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, najlepiej z wydalonym przez psa rzadkim (a zwłaszcza jeżeli zawiera domieszkę krwi lub śluz) stolcem i/lub wymiocinami w słoiku. Być może lekarz zechce zlecić ich pilne badanie laboratoryjne w kierunku zawartości substancji toksycznych, aby w razie potrzeby móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Profilaktycznie psu, który ma skłonności do koprofagii, przed spacerem należy nakładać kaganiec. Warto też zbadać przyczynę zjadania przez psa odchodów; jeżeli uda się ją usunąć, kaganiec nie będzie potrzebny.

Jeżeli psu śmierdzi z pyska, przyczyną mogą być schorzenia układu oddechowego, jak angina czy bakteryjne zapalenie gardła. Osadzająca się na migdałkach ropa jest dość cuchnąca. Kiedy psu śmierdzi z pyska, a przy tym ma on problemy z oddychaniem, katar, kaszle i gorączkuje – konieczna jest pomoc lekarza weterynarii, który zastosuje antybiotyk i leki przeciwbólowe dla psa, bowiem ropny stan jest zazwyczaj bolesny, szczególnie podczas przełykania. Niektóre bardzo wrażliwe na ból psy okazują to kuleniem się i garbieniem, co wzbudza niepokój właściciela. Jest to uzasadnione; taka reakcja występuje również przy innych bardzo poważnych schorzeniach (np. spondyloza u psa).

Choroby przewodu  pokarmowego również mogą sprawić, że psu śmierdzi z pyska. Przykry oddech może świadczyć o chorobie refluksowej, zapaleniu błony śluzowej żołądka, nietolerancji pokarmowej lub niedoborach enzymów trawiennych. Jeżeli towarzyszą temu nieregularne wypróżnienia, gazy u psa, utrata apetytu, biegunka, zaparcie lub wymioty – lekarz weterynarii wdroży leki i zaleci odpowiednią dietę.

Na przykry zapach z pyska ma wpływ także przewlekła niewydolność nerek. Nie są one w stanie pełnić swojej podstawowej funkcji – filtrowania, przez co w organizmie pozostaje wiele toksycznych produktów przemiany materii. Psu śmierdzi z pyska, kiedy wzrasta poziom mocznika we krwi – wówczas oddech ma wyraźny zapach amoniaku. Nieprzyjemny zapach występuje także przy schorzeniach wątroby i trzustki (cukrzyca).

Jeżeli śmierdzi psu z pyska, choć wydaje się być zupełnie zdrowy, trzeba zweryfikować jego żywienie. Jedzenie niektórych pokarmów, zwłaszcza suchych karm, może skutkować niemiłym zapachem. Warto wówczas rozważyć zmianę sposobu żywienia na naturalny – jedzeniem przyrządzanym w domu ze świeżych składników.

Co zrobić jak psu śmierdzi z pyska?

Pierwsza rzecz to oczywiście ustalenie przyczyny. Jeżeli jest nią kamień nazębny, trzeba go usunąć. Zabieg usunięcia kamienia wykonuje lekarz weterynarii w znieczuleniu ogólnym, podobnie jak każdy zabieg operacyjny usunięcia zbędnego wytworu (np. tłuszczak u psa), dlatego zwierzaka należy odpowiednio przygotować w domu. Na 12 godzin przed zabiegiem nie powinien jeść, a na 2 godziny – pić. Natomiast po zabiegu nie należy psa karmić aż do następnego dnia, pić może i zapewne będzie miał zwiększone pragnienie, co jest efektem działania środków sedacyjnych. Przez kilka dni, zanim wygoją się podrażnienia, skaleczenia lub ewentualnie miejsca po usuniętych zębach, pokarm podawany psu musi być miękki. Niekiedy lekarz przepisuje osłonowo antybiotyk, a wtedy trzeba uzupełnić florę bakteryjną psa, stosując np. lakcid.

Jeżeli psu śmierdzi z pyska na skutek innych schorzeń, wystarczy je wyleczyć. Niestety, często są to choroby przewlekłe i wówczas tylko regularne podawanie psu leków hamujących lub spowalniających rozwój choroby może spowodować, że przykry zapach osłabnie lub będzie się utrzymywał na niskim poziomie.

Psu śmierdzi z pyska – domowe sposoby

Najprostszym domowym sposobem na zniwelowanie przykrego zapachu z pyska jest regularne czyszczenie zębów, które zapobiega odkładaniu się kamienia. Jest to jednak tylko usuwanie objawów. Ważne jest znalezienie i usunięcie przyczyn.

Chorób, które mogą skutkować niemiłym zapachem z pyska, niestety nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Można natomiast wspomóc leczenie farmakologiczne odpowiednim żywieniem. Niekiedy wystarczy sama zmiana diety. Są to sytuacje, kiedy psu śmierdzi z pyska po karmie niskiej jakości, a zmiana na karmę od dobrego, renomowanego producenta lub na posiłki domowe zażegnuje problem. Zmiana żywienia na dietetyczne wspomaga leczenie chorób przewodu pokarmowego i może zlikwidować nieprzyjemny zapach.

Przy chorobach przewlekłych często zmienia się dietę psa na typową w danej chorobie. Nie zawsze jednak jest możliwe wyeliminowanie przykrego zapachu, dlatego można stosować preparaty zawierające algi morskie, olejek z eukaliptusa, chlorofil lub miętę. Można takie środki kupić w sklepie zoologicznym. Konieczne jest ich dawkowanie pod kontrolą lekarza weterynarii.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *