Dobra karma - jak wybrać

Dobra karma – jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Jedna z podstawowych kwestii, nad którą najczęściej zastanawiają się właściciele psów to, jak wybrać odpowiednią karmę dla swojego pupila. Pozornie przebieramy w wielu dostępnych propozycjach o wysokiej jakości i niskiej cenie. Niektóre karmy dodatkowo starają się skusić nas wysoką zawartością “mięsa”. Czy faktycznie możemy wierzyć w takie komunikaty, a “mięso” jest dokładnie tym, co sobie wyobrażamy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się czym różni się dobra karma dla psa od niskiej jakości karmy w estetycznym opakowaniu. 

Co kryje się pod hasłem “mięso” w karmie Twojego pupila?

Na rynku karm dla psów możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że przeciętny skład tego typu jedzenia to 20% mięsa, a ponad 50% zawierają produkty dobrej jakości. Pamiętaj jednak, że nie zawsze % zawartości składników mięsnych deklarowanych na froncie opakowania równa się faktycznemu procentowi zawartości mięsa w składzie karmy.
Dzieje się tak dlatego, że pod pojęciem mięsa mogą kryć się tak naprawdę produkty pochodzenia zwierzęcego, które z mięsem nie mają nic wspólnego. Do produkcji karm dla zwierząt domowych można wykorzystywać tzw. uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego (UPPZ), czyli te materiały pochodzenia zwierzęcego, które nie nadają się do spożycia przez ludzi, np. skóry i skórki, kopyta, sierść czy padłe zwierzęta gospodarskie. Powiedzmy sobie szczerze – to niekiedy podgniłe i zanieczyszczone drobnoustrojami resztki, które w ogóle nie powinny się znaleźć w żadnej żywności.

Podobnie złej jakości składnikiem jest mięso oddzielone mechanicznie (MOM), czyli resztki mięsa oddzielane od kości a następnie mielone na tzw. masę mięsno-kostną. Ze względu na masowość i niskie koszty produkcji MOM, nie zwraca się uwagi na jakość – z resztkami mięsa są mielone drobne chrząstki, np. skrzydła, grzbiety i szyje w przypadku drobiowego MOM. Inne nazwy produktów wytworzonych z UPPZ, które możesz znaleźć w składach psich karm to: mączka mięsna (wysuszone i sproszkowane „mięso”) oraz mączka mięsno-kostna (zmielone kości z kawałkami mięsa i tłuszczu). Już chyba czujesz, że różnica między mięsem a UPPZ i MOM jest jak różnica między prawdziwym drewnem a płytą wiórową.

Karmy zawierające tego typu składniki może i wyglądają na idealnie jednolite, ale to właśnie powinno Cię zaniepokoić, gdyż najczęściej nie idzie w parze z wartością odżywczą. Zarówno MOM, jak i UPPZ to produkty o małej zawartości białka (i to białka słabej jakości), które jest niezbędne dla prawidłowego odżywiania piesków. Takie słabej jakości białko i brak innych składników odżywczych zdecydowanie nie sprawią, że Twój pupil będzie na co dzień energicznie merdał ogonkiem.

Fast foody istnieją też na rynku karm dla psów!

Oczywiście produkcja żywności dla zwierząt podlega określonym regulacjom prawnym, w przypadku Polski – rozporządzeniom UE. Określone są w nich dopuszczalne do produkcji surowce, np. co można nazywać mączką mięsną lub mięsno-kostną, a co kryje się za słowami „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Producenci powinni również zachowywać określone normy żywieniowe, czyli zawierać w karmach minimalne zapotrzebowanie na różne składniki dla poszczególnych zwierząt. Jednak do końca nie możemy być tego pewni, zwłaszcza w przypadku produktów wytwarzanych na skalę masową. 

Trzeba więc mieć na uwadze fakt, że zawartość procentowa mięsa w karmie nie musi oznaczać takiego mięsa, jakie pierwsze przychodzi Ci na myśl. Poza tym jeśli kupujesz gotowe mokre karmy dla psów w formie pasztetów czy musów, tak naprawdę nie będziesz w stanie określić, jakie składniki mięsne zawierają i ile kości czy chrząstek się w nich znajduje. Słabej jakości mięso będzie zawsze źródłem słabej wartości odżywczej. Wątpliwej jakości mięso znajdujemy także w fast foodach, jednak jedząc je, nie łudzimy się, że są zdrowe.

Human grade – chwyt marketingowy czy gwarancja jakości?

Dobrym rozwiązaniem jest również karmienie swojego pieska jedzeniem gotowanym na świeżo. Do tego typu dań używa się różnych składników mięsnych, w tym mięsa oraz organów takich jak wątroby czy serca, zawierających cenne dla zdrowia psów składniki odżywcze. W diecie gotowanej nie znajdziemy trudnych do strawienia elementów kostnych, zawartość mięsa będzie zdecydowanie przekraczała uznawane za „dobre” 50%, a źródła wapnia będą stanowiły odpowiednio dobrane suplementy. Dodatkowym plusem wyboru takiego rodzaju żywienia jest fakt, że wszystkie składniki zawarte w diecie domowej są widoczne, dzięki czemu od razu wiemy, co znajduje się w misce naszego psa.

Dla uproszczenia kolejnych wyborów możesz rozważane produkty przeanalizować za pomocą poniższej checklisty:

Dobra karma dla psa, której będziesz pewien

Jesteśmy pewni, że teraz nie masz już wątpliwości, co wybrać, by włożyć swojemu pupilowi do miski prawdziwe mięso. W Piesotto na co dzień dbamy, by gotowane przez nas psie dania były w pełni naturalne i maksymalnie odżywcze – tak by nasi ulubieńcy byli pełni energii na co dzień. Jeśli nie chcesz się już więcej zastanawiać nad wyborem dobrej karmy, wypróbuj Piesotto!

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *