wnętrostwo u psa

Gazy u psa

Dość często zdarza się, że pies miewa wzdęcia, które objawiają się burczeniem w brzuchu, głośnym przelewaniem się treści pokarmowej, a także wydalaniem gazów, niekiedy cuchnących. Są to sytuacje dyskomfortowe, zwłaszcza jeżeli pies śpi z nami w łóżku lub akurat mamy gości. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

Gazy u psa – objawy

O nadmiarze gazów w przewodzie pokarmowym psa mogą świadczyć przede wszystkim wzdęte, twarde i bolesne powłoki brzuszne. Oprócz tego występuje bulgotanie w brzuchu, czasem bardzo głośne. Psu może się odbijać, a wówczas z pyska wydostaje się nieprzyjemna woń. Bolesność brzucha powoduje, że pies dyszy, kręci się, nie może spokojnie usiedzieć w miejscu. Są to oczywiste sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Jeżeli przy tym pies popiskuje z bólu, kładzie się i wstaje, nerwowo reaguje na dotyk – nie ma na co czekać, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii, szczególnie jeżeli jest to duża rasa.

Gazy u psa – przyczyny

Wspomniana wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest niezbędna w celu zbadania, czy pies nie doznał skrętu żołądka. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu i konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jeżeli lekarz wykluczy ten stan, najpierw ulży zwierzęciu, odgazowując powłoki brzuszne za pomocą zwykłej igły do strzykawki. Następnie, z pomocą właściciela, ustali przyczyny.

Gazy u psa, zwłaszcza śmierdzące, mogą być skutkiem zjedzenia nieświeżej karmy (zatrucia pokarmowego), niektórych pokarmów wzdymających (fasola, kapusta) oraz zbyt dużej ilości węglowodanów w diecie. Oprócz tego na gazy u psa wpływają:

  • Spowolniona perystaltyka i zbyt długie zaleganie pokarmu w jelitach
  • Nietolerancja określonych składników pokarmowych (alergia)
  • Zawartość konserwantów i polepszaczy chemicznych w karmie gotowej
  • Zbyt łapczywe jedzenie i łykanie przy tym powietrza
  • Mała aktywność fizyczna psa
  • Zubożenie flory bakteryjnej na skutek np. leczenia antybiotykami
  • Poważne schorzenia narządów wewnętrznych.

Zbyt częste i śmierdzące bąki u psa, a także biegunka i towarzyszące jej śmierdzące gazy są podstawą do wykonania szczegółowych badań diagnostycznych i podjęcia leczenia przyczyn. Bardzo często jest to alergia pokarmowa u psa – przyczyny, objawy i leczenie pomoże wskazać dieta eliminacyjna.

Gazy u psa – co podać

Należy przede wszystkim nie dopuszczać do wzdęć. Jedzenie dla psa powinno być absolutnie świeże a woda w misce codziennie wymieniana. Jeżeli wiatry u psa są częste, bardzo śmierdzące i silne, trzeba zastosować dietę eliminacyjną. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie z diety węglowodanów w postaci zbóż.

Alergia u psa – jak rozpoznać, objawy, leczenie – tego dowiemy się od lekarza weterynarii; być może ciągłe i śmierdzące gazy u psa są właśnie jej skutkiem. Dieta eliminacyjna, którą trzeba w porozumieniu z lekarzem zastosować, jest dość żmudna i może długo trwać, ale obecnie jest to jedyna metoda, aby pozbyć się gazów u psa na tle uczuleniowym.

Doraźnie, jeżeli wystąpią silne objawy bólowe, można podać psu środek rozkurczowy, np. No-Spa. Dawkę powinien ustalić lekarz weterynarii na podstawie ciężaru ciała psa.

Najlepiej zapobiegać wzdęciom stosując naturalne żywienie psa. Najzdrowszym jedzeniem jest gotowane w domu mięso, podroby i ryby morskie z dodatkiem warzyw, oleju z łososia (tranu, oleju rzepakowego tłoczonego na zimno) i suplementów witaminowo-mineralnych. Domowe jedzenie nie zawiera konserwantów ani żadnych innych dodatków chemicznych, które mogą źle wpływać na układ pokarmowy psa, wywołując wzdęcia i nadmierne gazy. Należy też pamiętać, aby nie dokarmiać psa resztkami dań spożywanych przez domowników, gdyż zawierają one przyprawy, często szkodliwe dla organizmu psa.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *