ile powinien jeść pies

Ile powinien jeść pies 10 kg?

Pies o ciężarze ciała do 10 kg zalicza się do ras małych. Producenci wytwarzają karmy zasadniczo dla czterech wielkości: małych, średnich, dużych i olbrzymich, z podziałem na szczenięta, juniory i psy dorosłe, a w niektórych wypadkach także dla psów pracujących, suk szczennych i karmiących. Jednak najważniejsze jest, aby karma pokrywała dobowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jak to osiągnąć i ile powinien jeść pies 10 kg?

Ile karmy dla psa 10 kg?

Zanim ustalimy dawkę karmy, konieczne jest określenie dobowego zapotrzebowania energetycznego. Pojęcie to oznacza ilość energii (liczbę kalorii), którą pies powinien codziennie otrzymać, aby był zdrowy i aby jego organizm funkcjonował bez zarzutu.

Można wyróżnić dwa rodzaje zapotrzebowania dobowego:

  • Zapotrzebowanie spoczynkowe (ang. RER – resting energy requirement) – zapotrzebowanie na energię, niezbędną do podstawowej przemiany materii, czyli taką, którą pies spożytkowuje na sen, oddychanie i pracę serca, gryzienie i trawienie pokarmu, itp. Wzór na to zapotrzebowanie to:

RER = 70 x masa ciała psa 0,75

  • Zapotrzebowanie na energię metaboliczną (ang. DER – daily Energy requirement) – zapotrzebowanie na energię, potrzebną do aktywności życiowej. Uwzględnia się tutaj ilość ruchu, pracę, stan fizjologiczny (np. ciąża i karmienie), ogólną kondycję. Wzór na to zapotrzebowanie:

DER = k x RER

Gdzie k jest to współczynnik przeliczeniowy, różny w poszczególnych poniższych przypadkach:

PiesWartość współczynnika
Dorosły niepracujący: 
– sterylizowany1,6
– niesterylizowany1,8
– otyły, nieaktywny ruchowo1,4
– odchudzany, na diecie1,0
– intensywnie żywiony dla nabrania masy1,0
– rekonwalescent1,2 – 1,4
Pracujący (trenujący): 
– lekko2,0
– średnio3,0
– ciężko4,0 – 8,0
Suka ciężarna: 
– pierwsze 6 tygodni1,8
– pozostałe 3 tygodnie3,0
Suka karmiąca: 
– 1 szczenię3,0
– 2 szczenięta3,5
– 5-6 szczeniąt5,0
– 7-8 szczeniąt5,5
– 9 i więcej szczeniąt>6,0
Młody: 
– do 4-5 miesięcy życia3,0
– do 8-12 miesięcy życia2,5
– powyżej 12 miesięcyJak dorosły niesterylizowany

W celu obliczenia DER należy dobrać współczynnik najbardziej pasujący do naszego psa i obliczyć zapotrzebowanie energetyczne. Co pewien czas trzeba psa zważyć i w razie potrzeby dokonać ponownych obliczeń. Oczywiście dawkując karmę bierzemy pod uwagę również zapotrzebowanie psa o wadze do 10 kg na białko, witaminy i minerały, stosownie do jego wieku, kondycji i trybu życia.

Ile suchej karmy dla psa 10 kg?

Na podstawie powyższych obliczeń wiemy już, ile powinien jeść pies niezależnie od rodzaju pożywienia. Natomiast ile suchej karmy powinien jeść pies o ciężarze ciała do 10 kg, dowiemy się z opakowania. Każdy producent dobrej karmy umieszcza na opakowaniu, oprócz informacji o jej wartości energetycznej, informację o przeznaczeniu (np. karma sucha junior – dla psów młodych do określonego wieku), skład karmy dla psów (procentową zawartość białka, tłuszczu, popiołu, błonnika, witamin i minerałów oraz spis składników, z jakich karma została wyprodukowana) oraz ciężar ciała psa, dla jakiego dana karma jest optymalna. Dla psa ważącego 10 kg krokiety są raczej niewielkie, zaś w przypadku kiedy waga sięga 15 kg karma dla psa sprzedawana jest w krokietach nieco większych. Karma dla psów ras olbrzymich wytwarzana jest w krokietach największych.

Na podstawie informacji z etykiety można obliczyć, ile suchej karmy będzie potrzebował nasz pies o wadze 10 kg. Wprawdzie zazwyczaj podane jest dawkowanie, niemniej warto dokonać obliczeń, których wynik może nieco odbiegać od podanych parametrów. Wielkość dawki podana jest dość ogólnie, a przecież nie ma dwóch takich samych psów, o identycznej przemianie materii przy takim samym trybie życia. Mając do dyspozycji podany wzór na zapotrzebowanie energetyczne, obliczamy dawkę dobową. Oto przykład:

Nasz pies to jamnik szorstkowłosy standardowy, niekastrowany, trzyletni, intensywnie polujący, ważący 8 kg. Jakie jest jego dobowe zapotrzebowanie energetyczne DER?

Korzystamy z wzoru RER = 70 x waga psa 0,75. RER = 70 x 80,75 = 70 x 4,76 = 333,2 czyli RER = 333,2 kcal na dobę. Następnie obliczamy DER według wzoru DER = k x RER. W tabeli odszukujemy wartość współczynnika, najbardziej odpowiadającego naszemu jamnikowi. Jest to pies dorosły, niekastrowany, pracujący dość ciężko – zatem współczynnik wynosi od 4,0 do 8,0. Przyjmijmy jego wartość na 4,0. W ten sposób otrzymamy DER:

DER = 4 x 333,2 = 1332,8 kcal

Nasz jamnik potrzebuje więc – w zaokrągleniu – 1333 kcal energii na dobę.

Teraz obliczamy, ile karmy suchej potrzebuje pies. Sprawdzamy na opakowaniu karmy dla małych ras psów pracujących do 10 kg jej wartość energetyczną. Jeżeli wynosi ona np. 320 kcal w 100 gramach, to po obliczeniu:

320 kcal -> 100 g

1333 kcal -> X

X = (1333 x 100) : 320 = 416,5625

Zatem dobowa dawka karmy suchej dla naszego jamnika w zaokrągleniu wynosić będzie 417 gramów.

Jest to dość dokładny i miarodajny sposób obliczenia dziennej dawki pokarmowej. Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości co do ilości suchej karmy zawsze lepiej dać nieco mniej niż więcej. Niedobór zawsze można wyrównać smakołykiem jako nagrodą za dobre wykonanie polecenia.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *