ile powinien jeść pies

Ile powinien jeść pies?

Ile i ile razy dziennie powinien jeść pies – to pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych przez początkujących właścicieli. Nie ma na nie uniwersalnej odpowiedzi. Ilość pokarmu i częstotliwość karmienia psa zależy bowiem od kilku czynników. Omawiamy je w tym artykule.

Dzienne zapotrzebowanie psa na jedzenie

Dawkowanie karmy dla psa ustala się na podstawie jego dziennego zapotrzebowania na energię, czyli liczbę kalorii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dotyczy to także energii spoczynkowej (RER – resting energy requirement), która jest częścią energii dziennej (DER – daily energy requirement). Obliczenie zapotrzebowania dziennego na energię rozpoczynamy od ustalenia RER według wzoru:

RER = 70 x masa ciała psa 0,75

Następnie otrzymaną wielkość należy pomnożyć przez współczynnik przeliczeniowy k, inny w poszczególnych przypadkach, wymienionych w poniższej tabeli:

Uwaga: * – w zależności od rasy; małe – szybciej, większe – później

Przykład: obliczmy, jakie jest dzienne zapotrzebowanie na energię (DER) psa w wieku trzech lat, niekastrowanego, „kanapowca” o spokojnym trybie życia i ciężarze ciała 8 kg. 

Obliczamy RER: 70 x 8 0,75 = 70 x 4,76 = 333,20 -> zapotrzebowanie na energię spoczynkową wynosi 333,20 kcal dziennie.

Współczynnik przeliczeniowy k wynosi w tym wypadku 1,8. Zatem dzienne zapotrzebowanie na energię (DER) tego psa to 333,20 x 1,8 = 599,76. Można więc podawać mu posiłki o łącznej dobowej wartości energetycznej 600 kcal. Przy żywieniu gotowymi karmami wystarczy podawać tyle gramów, ile obliczymy na podstawie kaloryczności podanej na opakowaniu. Jeżeli pies żywiony jest naturalnie, trzeba wartość energetyczną obliczyć, posługując się dostępnymi w sieci tabelami kaloryczności poszczególnych składników jedzenia.

Przykładowo, po obliczeniu według podanego wzoru ustalimy, że szczeniak o wadze 4 kg, w wieku 4 miesięcy, powinien otrzymywać około 320 kcal na dobę, dorosły pies kastrowany o wadze 5 kg – około 420 kcal. O tym, jaką karmę wybrać dla psa, powinniśmy zadecydować, uwzględniając, oprócz wartości energetycznej, także procentowy udział poszczególnych składników. Decydując się na karmienie naturalne, sprawdzamy zawartość tych składników w 100 gramach każdego produktu (mięsa, warzyw, itd.) – po obróbce termicznej, jeżeli karmimy pożywieniem gotowanym, lub surowego, jeżeli podajemy BARF. O tym sposobie karmienia więcej w artykule Dieta BARF dla psa – co to jest i jak przestawić psa na BARF.

Ile razy dziennie karmić psa?

Każdy pies karmiony jest inaczej. Częstotliwość karmienia trzymiesięcznego szczeniaka, rocznego młodzika i starego psa jest różna. Z większą częstotliwością powinny jeść psy małe, o wadze 4,5 7 czy 10 kg, ze względu na szybszy metabolizm, a także duże – 30, 40 kg i więcej, z uwagi na skłonności do skrętu żołądka. Psy średnie, o wadze 12, 15 do 20 kg mogą jeść raz na dobę, choć są właściciele, preferujący karmienie poranne i wieczorne i jest to całkowicie prawidłowa częstotliwość.

Pies powinien dostawać jeść zawsze po spacerze, a pracujący – po wykonanym zadaniu. Przy karmieniu dwukrotnym w ciągu dnia psu pracującemu należy podać jedzenie na minimum godzinę przed wysiłkiem i godzinę po nim. Nigdy nie wolno karmić psa bezpośrednio przed pracą, gdyż grozi to dolegliwościami żołądkowymi, a w najgorszym wypadku skrętem, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Małe szczeniaki, które zostały odsadzone od matki, powinny dostawać jedzenie 5 razy dziennie. Z upływem czasu częstotliwość karmienia maleje. Szczeniaka półrocznego karmi się 3 razy dziennie, a młodego, rocznego psa dwa razy. Można, zależnie od aktywności, dzienną dawkę podzielić na więcej porcji. Nie należy jednak przestrzegać liczby gramów, podanej jako dawka na opakowaniu lub samodzielnie obliczonej, ani dobowej wartości energetycznej posiłku.

Największe zapotrzebowanie energetyczne mają suki większych ras, karmiące liczne mioty. Ich dzienne zapotrzebowanie może wynosić nawet około 4 tys. kcal. Ile razy w tym wypadku karmić? Można nawet 4 – 5 razy dziennie, aby zbytnio nie obciążać żołądka. Trzeba też pamiętać, że produkcja mleka i karmienie jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu suki. Musi ona dostawać jedzenie nie tylko w odpowiedniej ilości i o właściwej kaloryczności, ale i najwyższej jakości, bowiem składniki odżywcze przedostają się do mleka i od jakości pożywienia zależy kondycja i zdrowie szczeniąt.

Psy stare można karmić tyle samo razy, co wszystkie dorosłe, jeżeli nie mają żadnych dolegliwości. Należy jednak zwracać uwagę, czy stary pies jest w stanie sam pogryźć pokarm. W starszym wieku zaczynają wypadać zęby i trzeba sprawdzać ich stan, a w razie potrzeby dawać jedzenie w formie bardziej rozdrobnionej lub namoczonej. Połykanie w całości dużych kawałków może skutkować zaczopowaniem jelita, co u starszego psa jest bardzo niebezpieczne.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

W kwestii karmienia szczeniaka również nie ma jednego ustalonego schematu. Odsadzanie od matki rozpoczyna się po ukończeniu 3 tygodni życia i pierwszym odrobaczeniu. Początkowo podaje się jeden posiłek, po około tygodniu – dwa, następnie trzy, itd. W wieku 8 tygodni szczenięta powinny być całkowicie odsadzone od matki, jeść samodzielnie 5 – 6 posiłków dziennie i pić wodę z miseczek. Jeżeli mają być odebrane przez nowych właścicieli nieco później i pozostają tymczasem w hodowli, mogą jeszcze biegać za matką w poszukiwaniu mleka. Nie należy im tego uniemożliwiać; suka sama zacznie je odganiać, kiedy straci pokarm.

Nowy właściciel powinien wraz ze szczeniakiem otrzymać wskazówki, jak był żywiony, oraz nieco karmy, którą dostawał, aby w nowym domu mógł zostać bezproblemowo przestawiony na inne karmienie. Uwaga: jeżeli szczeniak w hodowli jadł naturalne posiłki dla psów, nowy właściciel może pytać, dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy. Trzeba mu wówczas podpowiedzieć, że naturalne jedzenie jest zdrowsze i smaczniejsze, aczkolwiek suche, odpowiednie do wieku, można początkowo moczyć i mieszać z naturalnym. Warto, aby pies nauczył się jeść suchą karmę, która jest wygodniejsza do użycia w warunkach np. urlopowych.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *