ile razy dziennie karmić psa

Ile razy dziennie dawać psu jedzenie?

Układ pokarmowy psa znacznie różni się od ludzkiego. Z tego względu jedzenie psa musi być inne pod wieloma względami: składników odżywczych, wartości energetycznej, witamin i minerałów. Niestety, wielu właścicieli psów o tym nie pamięta i daje jedzenie nie tylko nieodpowiednie, ale i z niewłaściwą częstotliwością. A czym karmić i ile razy dziennie dawać psu jedzenie?

Czynniki wpływające na karmienie psa

Pies jest zwierzęciem drapieżnym. Jego układ trawienny przystosowany jest zarówno do przyjmowania, rozdrabniania, jak i trawienia pokarmów przede wszystkim mięsnych. Proces trawienia u człowieka zaczyna się już w jamie ustnej – przy 32 zębach występuje długi proces żucia i oddziaływania enzymu zawartego w ślinie – ptialiny. Pies ma 42 zęby i bardzo zredukowany proces żucia pokarmu, ponadto ślina psa nie zawiera enzymów trawiennych. Jest to pierwszy z czynników dobierania pokarmu i częstotliwości podawania jedzenia.

Zasadnicze znaczenie ma wielkość żołądka psa i odczyn soku żołądkowego. U psa wartość pH wynosi od 1 do 2, a pojemność od 0,5 litra u psów małych aż do 8 litrów u ras olbrzymich. Stosunek wielkości żołądka psa do całego układu pokarmowego wynosi około 60 proc. Dla porównania: pH żołądka człowieka to 2-4, pojemność – około 1,3 litra, a stosunek wielkości – analogicznie około 10 proc. U psów, ze względu na dużą pojemność, większa jest też ruchomość żołądka. Dlatego im większa rasa, tym większe ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

W porównaniu do człowieka pies przyjmuje pokarm znacznie szybciej. Czas trwania posiłku psa niekiedy nie przekracza nawet jednej minuty, w zależności od wielkości porcji. Wiąże się to ze wspomnianym nieprzeżuwaniem pokarmu, ale również z cechą gatunkową – łapczywością, występującą u ogromnej większości psów.

Oprócz powyższych czynników anatomiczno – fizjologicznych występują również czynniki bytowe. To, ile razy dziennie dawać psu jedzenie, i jakie to ma być jedzenie, zależy od jego wielkości, wieku, ciężaru ciała, trybu życia (aktywności fizycznej) i stanu zdrowia. Inaczej karmi się szczenięta, inaczej dorastającą młodzież, psy dorosłe niepracujące, psy służbowe, suki ciężarne i karmiące, a jeszcze inaczej – rekonwalescentów i psy starsze.

Istotne jest przestrzeganie zasady, aby nie pozostawiać przez cały czas pełnej miski. Bardzo wielu właścicieli, widząc, że miska jest pusta, dokłada jedzenie. Najczęściej właściciel daje psu jedzenie domowe o ustalonych porach, a pomiędzy posiłkami domowymi podsypują suchą karmę. Jest to podstawowy błąd, bowiem uniemożliwia jakąkolwiek kontrolę nad ilością jedzenia i w rezultacie może doprowadzić do nadwagi lub otyłości. Pies powinien dostawać jedzenie w określonych porach, a przez pozostały czas mieć dostęp wyłącznie do miski z wodą.

Wreszcie – podawanie różnego jedzenia. Nie należy łączyć w jednym posiłku jedzenia gotowanego np. z suchą karmą ani mieszać suchej karmy z gotową mokrą. Wiąże się to z czasem, a jakim poszczególne składniki posiłku przebywają w żołądku. Różny okres trawienia gotowanego mięsa i suchej karmy może skutkować problemami trawiennymi. Nie ma natomiast przeszkód, aby podawać psu jednego dnia karmę suchą, drugiego domowe jedzenie; należy tylko pamiętać o suplementacji posiłków gotowanych. Taki sposób karmienia można stosować niezależnie od tego, ile razy dziennie daje się psu jedzenie.

Ile razy dziennie dawać psu jedzenie i w jakich proporcjach

Bardzo wielu właścicieli karmi swoje psy raz dziennie. Dotyczy to zwłaszcza psów wiejskich, mieszkających w budach i karmionych bynajmniej nie tak, jak powinien być żywiony pies, zwłaszcza pracujący. Nie ma w zasadzie niczego niewłaściwego w karmieniu raz dziennie, ale pod warunkiem, że jedzenie podawane psu będzie zgodne z zasadami żywienia, dostarczy wszystkich składników odżywczych, innymi słowy – będzie to zdrowe jedzenie dla psa.

Niemniej, z punktu widzenia właśnie zdrowia, anatomii i trybu życia zwierzęcia warto rozważyć inne możliwości. Jeżeli jest to dorosły pies większej rasy, zdecydowanie lepiej jest podzielić dzienną dawkę jedzenia na dwie, a nawet trzy porcje. Jest to wskazane zwłaszcza wówczas, kiedy pies czynnie uprawia sport lub pracuje, np. w towarzystwie myśliwego. Objętość posiłku należy dostosować do rasy, wagi i rodzaju aktywności psa. W każdym wypadku ważną zasadą jest regularność podawania pokarmu. Uwaga: należy pamiętać, że karma sucha ma wyższą wartość energetyczną niż mokra.

Małym pieskom, jak yorkshire terrier czy chihuahua, z uwagi na niewielką pojemność żołądka również lepiej dawać jedzenie częściej w mniejszych porcjach.

Ile dawać psu gotowanego jedzenia i w jakich proporcjach, również zależy od wielkości, wieku, aktywności i trybu życia. Generalną zasadą jest, że podstawą posiłku psa jest białko zwierzęce, a więc mięso, podroby i ryby. Prawidłowo zestawiony posiłek bytowy powinien zawierać około 60 proc. mięsa i podrobów oraz około 40 proc. warzyw. Jedzenie dla psa pracującego może zawierać wypełniacz (ryż, makaron), będący źródłem energii. Wypełniacz podaje się również rosnącym szczeniętom, które mają większe zapotrzebowanie na energię niż psy dorosłe.

Najczęściej jednak właściciele pytają, ile razy dziennie dawać jedzenie, gotowane lub karmę suchą (mokrą), psu na poszczególnych etapach jego życia. Ogólne zasady są następujące:

  • Do ukończenia 3 tygodni życia szczeniakowi wystarczy mleko matki. W tym wieku hodowca odrobacza miot po raz pierwszy i rozpoczyna dokarmianie. Przez kilka pierwszych dni szczenięta dostają jeden posiłek pozamleczny, następnie stopniowo zwiększa się ich liczbę tak, aby szczenię 8-tygodniowe mogło być całkowicie odłączone od matki i otrzymywało 4  posiłki dziennie
  • Od 4. miesiąca życia, a więc po zakończeniu wszystkich szczepień (w tym przeciwko wściekliźnie) można zwiększyć porcje i zmniejszyć liczbę posiłków do 3 dziennie. W miarę dorastania psa zmniejsza się też jego zapotrzebowanie na energię, dlatego z upływem czasu można redukować ilość wypełniacza na rzecz mięsa
  • Po ukończeniu przez psa 8-9 miesięcy, kiedy już ma pełne uzębienie stałe, można zacząć podawać dwa posiłki dziennie – rano i wieczorem. W przypadku ras dużych i olbrzymich, które dojrzewają później, powinno to nastąpić później, w wieku około 15 miesięcy. Dwa posiłki dziennie to norma przez całe życie psa
  • Suki ciężarne otrzymują jedzenie w dwóch porcjach do połowy ciąży. W drugiej połowie stopniowo zwiększa się liczbę posiłków do 4 dziennie przy niezwiększonej objętości. Suka karmiąca powinna dostawać jedzenie również 4 razy dziennie. Uwaga: na krótko przed porodem suka odmawia jedzenia, apetyt wraca jej dopiero po zakończonym porodzie.

Na koniec kwestia dokarmiania między posiłkami. Nigdy nie należy dawać psu niczego ze stołu, jak również resztek z obiadu domowników, choćby patrzył proszącym wzrokiem. Jeżeli raz ulegniemy i damy psu kąsek przy stole, już nie da nigdy spokoju. Po prostu trzeba nauczyć się nie zwracać uwagi na psa, kiedy rodzina spożywa posiłek przy stole.

Jest jednak sytuacja, kiedy daje się psu jedzenie między posiłkami – szkolenie, podczas którego pies otrzymuje smakołyki. Proporcja smakołyków do całodziennej porcji jedzenia nie może przekroczyć 15 proc. Należy ich wartość energetyczną odliczyć od dziennej dawki pokarmowej.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *