ile suchej karmy dla psa

Ile suchej karmy dla psa?

Rynek obfituje w rozmaite karmy suche dla psów, różniące się między sobą zawartością poszczególnych składników: białka, tłuszczu, popiołu, a także wartością energetyczną. Nie można zatem określić uniwersalnej dziennej dawki suchej karmy dla psa. Producenci umieszczają na opakowaniach informacje o składzie i kaloryczności danej karmy, a także o jej zalecanym dawkowaniu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dawkowanie suchej karmy dla psa

Żywienie psa powinno uwzględniać zasadę, że dawka dobowa pożywienia ma być dla niego optymalna zarówno pod względem wartości energetycznej (kaloryczności), jak i objętości oraz wartości odżywczych. Wielkość porcji (objętość) ma znaczenie w aspekcie odczucia sytości i niezjadania rzeczy przypadkowych, np. na spacerach, co jest dość niebezpieczne. Z kolei nadmiar pożywienia może skutkować nadwagą i otyłością, a co za tym idzie – zaburzeniami funkcjonowania stawów, serca i układu trawiennego.

Pies wraz z karmą musi otrzymać odpowiednią dla niego dobową dawkę białka, tłuszczów, błonnika pokarmowego, a także witamin i soli mineralnych. Komponenty te powinny być zbilansowane z wartością energetyczną karmy. Innymi słowy, dzienna dawka pokarmowa ma zawierać zarówno pełen zestaw składników odżywczych, jak i właściwą dla danego psa liczbę kalorii.

Białko jest budulcem dla organizmu, tłuszcze i węglowodany to źródła energii. Dwa ostatnie składniki, o ile się je przedawkuje, prowadzą do nadwagi, dlatego należy je podawać w rozsądnych ilościach. Są jednak niezbędne; np. błonnik stymuluje perystaltykę jelit, natomiast tłuszcze są rozpuszczalnikami dla witamin A, D, E i K i warunkują ich przyswajanie. W pełnoporcjowej suchej karmie powinny znajdować się także inne witaminy (zwłaszcza z grupy B) oraz minerały, wspomagające funkcjonowanie poszczególnych narządów wewnętrznych psa – wapń, fosfor, żelazo i inne. W dobrych karmach, przeznaczonych dla konkretnych ras bądź psów o określonym trybie życia, wszystkie składniki są zbilansowane z kalorycznością.

Ile suchej karmy dla psa dziennie

Jak już wiadomo, skład karmy dla psów jest różny i nie można podać uniwersalnej dawki dla wszystkich. Warto natomiast wspomnieć o podziale dziennej dawki na porcje. Wiele osób karmi swoje psy raz dziennie. Uzasadniają to zwyczajami wilków, które w naturze jadają nawet rzadziej – wtedy, kiedy coś upolują, poza tym nie jedzą, a raczej pochłaniają mięso  i wnętrzności upolowanej ofiary. Stąd nawyk psa do szybkiego zjadania nawet dużej zawartości miski. Nasze, domowe psy jednak nie muszą gonić za ofiarą, szybko rozszarpywać i zjadać zdobyczy „na zapas”, ponieważ są karmione regularnie. Proces udomowienia pociągnął za sobą zmiany w funkcjonowaniu układu pokarmowego psa, przystosowujące go do zwyczajów żywieniowych człowieka, mimo że  odziedziczony po dzikich przodkach „wilczy” apetyt i tempo zjadania posiłków pozostały.

Jak więc karmić psa suchą karmą? Lepiej mu podawać, zwłaszcza jeżeli jest rasy dużej lub olbrzymiej, dwa, a nawet trzy posiłki w ciągu dnia. Oznacza to, że ile jeżeli właściciel obliczy, ile gramów karmy dziennie powinien jeść pies,  wystarczy tę ilość podzielić na tyle posiłków, ile ma on otrzymać – nie podawać całej dziennej dawki kilkakrotnie! Podobnie błędem jest ciągłe dosypywanie karmy do miski, aby pies stale w niej coś miał. W ten sposób traci się kontrolę nad ilością skarmianego pożywienia. Pies powinien być przyzwyczajony do posiłków o stałej porze, po czym miskę należy zabrać i zostawić tylko wodę, do której dostęp pies powinien mieć przez całą dobę.

Jeżeli chodzi o wrodzoną łapczywość, można ją pohamować. Przeznaczona jest do tego miska spowalniająca jedzenie. Na rynku dostępne są różne miski tego typu – dla psów dużych, średnich, małych, brachycefalicznych, a także dla szczeniąt. Wystarczy dobrać odpowiednią wielkość i rodzaj, a kłopoty z łapczywym jedzeniem znikną.

Ile suchej karmy dla szczeniaka?

Szczeniaki zaczynamy dokarmiać na ogół po ukończeniu 3 tygodni życia i pierwszym odrobaczeniu. Wciąż są one żywione mlekiem matki, a stopniowo coraz więcej posiłków zastępowanych jest karmą. Sucha karma powinna być podawana szczeniętom namoczona z uwagi na słabo jeszcze rozwinięte uzębienie. Dopiero starszym szczeniakom można podawać suchą.

Podobnie jak w przypadku psów dorosłych, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile gramów suchej karmy podawać szczeniakowi. Wszystko zależy od rasy, wielkości, masy ciała i wieku szczenięcia. Całkowite odsadzenie od matki następuje w wieku około 8 tygodni i wtedy szczeniak zazwyczaj wędruje do nowego domu. Dobry hodowca wydaje wraz z malcem nieco karmy, którą nowy właściciel powinien podawać w taki sposób, w jaki szczeniak otrzymywał ją w hodowli. Można oczywiście zmienić karmę na inną, ale trzeba robić to stopniowo, aby nie spowodować rozstroju wrażliwego układu pokarmowego.

Żywienie szczeniaka, podobnie jak psa dorosłego, powinno bazować na optymalnej dawce dziennej karmy pod względem kaloryczności, objętości i zawartości składników odżywczych. Zmiany dawkowania powinny następować wraz z dorastaniem szczeniaka, a więc znacznie częściej niż u psa dorosłego. Inna jest też sucha karma dla szczeniaka. Karma sucha junior zawiera więcej białka, jest też bogatsza w wapń i fosfor oraz witaminy. Jest też często nieco droższa od karmy dla psów dorosłych (p. karma dla psa cena). Pamiętajmy, że w przypadku karm dla psów cena jest wprost proporcjonalna do jakości. Nie kupujmy karmy, zwłaszcza dla szczeniaków i psów dorastających, w popularnych marketach. Renomowani producenci sprzedają swoje karmy we własnych sklepach internetowych, a dla hodowców prowadzą kluby, w których karmy można nabywać z uwzględnieniem bardzo korzystnych rabatów.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *