pies pije dużo wody

Ile wody powinien pić pies?

Na ogół nie zastanawiamy się, czy nasz pies wypija tyle wody, ile trzeba. Po prostu dolewamy jej do miski, kiedy na dnie są już resztki. Zapotrzebowanie na wodę u psa wynika z wielu różnych czynników. Znaczenie ma wielkość psa, sposób żywienia, stan zdrowia, a także tryb życia i warunki zewnętrzne. Czy istnieją normy spożycia wody przez psa?

Jak zachęcić psa do picia wody?

Pierwszym objawem niewystarczającego nawodnienia jest brak elastyczności skóry. Sprawdzamy to, unosząc skórę psa między łopatkami, gdzie jest najluźniejsza. Jeżeli niemal natychmiast powraca ona do pierwotnego ułożenia, oznacza to, że pies jest prawidłowo nawodniony. Jeżeli natomiast po puszczeniu skóra pozostaje uniesiona i dopiero po kilku – kilkunastu sekundach powraca na miejsce, oznacza to, że pies jest niedostatecznie nawodniony, a im dłuższy jest czas powrotu skóry do normalnego położenia, tym stopień odwodnienia jest większy. Drugi objaw to stan dziąseł. Ich błony śluzowe u zdrowego psa są różowe i wilgotne. Suche i blade, lepkie w dotyku oznaczają odwodnienie organizmu psa. 

Oba te objawy świadczą, że coś się dzieje, tym bardziej, jeżeli nasz pies nie chce jeść ani pić wody. Normalnie nie trzeba psa zachęcać, ani tym bardziej zmuszać do picia, bowiem jego organizm sam dopomina się o nawodnienie, a instynkt nakazuje udanie się do miski z wodą. Jeśli tak się nie dzieje przy wymienionych objawach, należy udać się do lekarza weterynarii.

Dlaczego pies nie chce pić wody?

Zdarza się, że mimo stałego dostępu do wody, pies nie chce jej pić. Przyczyny mogą być różne. Niechęć do picia może się pojawić w przypadku zmiany hierarchii w stadzie, jeżeli nowy pies zaczyna dominować. Również zmiana sposobu żywienia, jeżeli dotychczas pies otrzymywał suchą karmę, a zaczął dostawać posiłki domowe lub karmę mokrą, które zawierają o wiele więcej wody i organizm psa reaguje zmniejszonym zapotrzebowaniem na nią. Nie tylko zwykłe, ale i specjalistyczne karmy dla psów zawierają tylko około 15 proc. wody, natomiast mokre, lekkostrawne jedzenie dla psa – nawet do 70 proc., co oczywiście wpływa na spadek zapotrzebowania na wodę.

Przyczyną niechęci do picia może być również cieczka u psa, tzn. reakcja psa na cieczkę u suki. Niektóre samce w tym okresie nie chcą ani jeść, ani pić, a trzeba pamiętać, że pies potrafi wyczuć grzejącą się sukę z odległości nawet kilku kilometrów. Również w przypadku silnego bólu, mdłości bądź po operacji (kiedy jest nawadniany płynami w kroplówkach) pies pije mało wody lub w ogóle nie chce pić.

Dlaczego pies pije dużo wody?

Po pierwsze – wskutek zmiany diety. Przejście z karmy mokrej na suchą powoduje zwiększenie zapotrzebowania na wodę z uwagi na jej śladową zawartość w suchym granulacie. Po drugie – podczas upałów pies ziejąc oddaje do otoczenia wodę z organizmu. Skutkiem tego pije więcej wody niż normalnie, aby wyrównać poziom wody. Po trzecie – pies, którego tryb życia jest aktywny (pies polujący, ratowniczy, policyjny, sportowy) potrzebuje więcej wody po każdym wysiłku. Po czwarte – jeżeli pies pije dużo wody podczas leczenia, może to oznaczać skutek uboczny działania leków. Wreszcie po piąte – jeżeli dotychczas zdrowy pies, nie zdradzający żadnych niepokojących objawów, nagle zaczyna pić bardzo dużo, może to oznaczać początki choroby, niekiedy poważnej. Większe pragnienie obserwuje się np. przy cukrzycy lub chorobie Cushinga.

Jaka woda dla psa?

Pies nie zawsze chce pić wodę z nowej miski albo wtedy, kiedy woda z kranu po prostu mu nie smakuje. Można wówczas „kranówkę” filtrować albo kupować dla psa wodę mineralną niegazowaną. Woda gazowana nie jest dla psa odpowiednia do picia, podobnie jak destylowana lub smakowa. Można natomiast, a nawet niekiedy trzeba, podawać wodę przegotowaną, jeżeli pochodzi z niepewnego źródła, a nie mamy chwilowo dostępu do bieżącej lub mineralnej. 

Przede wszystkim jednak woda przeznaczona do picia dla psa powinna być świeża. Miskę należy codziennie umyć, szczególnie latem, kiedy w wysokiej temperaturze resztki pokarmu, przeniesione przez psa na pysku, szybko się rozkładają w wodzie i mogą spowodować zaburzenia pokarmowe. Temperatura wody do picia dla psa powinna być pokojowa, bez względu na porę roku.

Ile wody powinien pić pies dziennie?

Woda jest niezbędna do funkcjonowania każdego organizmu. Ograniczona jej podaż powoduje odwodnienie, które może skutkować nieżytem i stanami zapalnymi narządów wewnętrznych, a długotrwały stan odwodnienia także do śmierci. 

Ogólnie przyjmuje się, że zdrowy pies wypija około 50 ml wody na 1 kg masy ciała. Oczywiście należy uwzględnić wszystkie czynniki i okoliczności, o których była mowa powyżej.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *