jajko dla psa

Jajko – kiedy podawać psu i w jakiej formie?

Jajka są bogate w białko, aminokwasy, a także witaminy i minerały, dlatego też mogą stanowić za dobry dodatek do codziennej, zbilansowanej diety psa. Czy to oznacza, że wszystkie psiaki powinny pałaszować je w każdej, możliwej formie? Oczywiście, że nie. Jak zawsze bowiem „diabeł tkwi w szczegółach” – zwłaszcza w przypadku psich alergików i seniorów.

Co kryje w sobie jajko kurze? Witaminy w jajku dla psa

Żółtko jaja kurzego to drogocenne źródło biotyny, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz tzw. fosfolipidów, które dbają o sierść i kondycję psiej skóry. Ponadto znaleźć w nim można szereg minerałów (np. miedź, wapń, żelazo) i witamin od B, przez A, aż do E i K. To właśnie ta część jaja jest uważana za cenniejszą i częściej rekomendowaną przez weterynarzy i psich dietetyków.  Białko jaja posiada bowiem nieco mniej substancji odżywczych, dostarczając głównie niacyny, witaminy B3 oraz cynku. Dlatego też rekomenduje się je zwłaszcza psiakom aktywnym, uwielbiającym harce w parku lub zabawę w przeciąganie sznura. W obliczu tak wielu mikroelementów można więc uznać jajko za zdrowy składnik psiej diety – oczywiście pod warunkiem, że psiak nie cierpi na alergie lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak podawać swojemu psu jajka?

Zacznij od małych ilości. Przy pierwszym wprowadzeniu jajka do diety psa, podaj mu niewielką ilość (np. 1/4 jajka) i obserwuj reakcje organizmu przez 24-48 godzin. Jeśli Twój psiak jest alergikiem, a jego układ odpornościowy reaguje nadmiernie na szereg alergenów (tj. kurczak czy zboża) – nie ryzykuj!  Najpopularniejszą i najbezpieczniejszą formą jest gotowane i pokrojone jajo na twardo, które wymieszać można z warzywami lub ulubionym mięsem. Alternatywą dla nich jest „jajecznica” na parze – koniecznie bez dodatku masła, soli i innych przypraw.  Uwaga! Czy pies może jeść surowe jajko? Nie! Bakterie Salmonelli mogą nieść spustoszenie w psim organizmie, przyczyniając się do odwodnienia, gorączki, nadmiernej senności oraz drżenia. Ponadto enzym zawarty w surowym jajku (tzw. awidyna) może zakłócać wchłanianie biotyny, co zwykle prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych. Przypadłość ta na szczęście jest bardzo rzadka i dotyczy głównie chorych psiaków, które nie są w stanie naturalnie wytwarzać biotyny w swoim organizmie.

Ile jajek dziennie może jeść Twój pies?

W dużym uogólnieniu można przyjąć, że:

  • Małe psy – ważące do 10 kg – mogą spożywać maksymalnie 1 jajko/tydzień.
  • Średnie psy – od 10 kg do 25 kg – mogą jeść maksymalnie 2 jajka/tydzień.
  • Duże psy – powyżej 25 kg – mogą jeść 2-3 jajka/tydzień.

Powyższe normy dotyczą wyłącznie psów zdrowych. Pamiętaj, że każdy czworonóg jest inny, a co za tym idzie – dieta powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb.

Uczulenie na jajka u psów

Kwestia jajek jest wyjątkowo sporna i stanowi za dyskusję pomiędzy weterynarzami i specjalistami ds. psiego żywienia. Okazuje się bowiem, że istnieją pewne przeciwskazania, które mogą wiązać się z potencjalnym, zdrowotnym ryzykiem. Wynikają one z faktu, że jajka kurze to alergeny, które wywołać może szereg objawów zarówno u kundelka, jak i u psa rasowego.  Dlatego też opiekunowie powinni zachować maksymalną ostrożność – zwłaszcza jeśli psiak cierpi na nawracające alergie lub nadwrażliwość pokarmową.  Objawem alergii na jaja, może być m.in.:

  • zaczerwienienie skóry,
  • wypadanie sierści,
  • swędzenie,
  • problemy z uszami (np. infekcje),
  • problemy trawienne – biegunka, wymioty,
  • niepokój, rozdrażnienie lub wręcz przeciwnie – nadmierna apatia.

Jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z tych objawów po spożyciu jajek, natychmiast przerwij podawanie tego pokarmu i skonsultuj się z weterynarzem. U niektórych psów z już istniejącymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zapalenie trzustki, problemy z wątrobą czy kamienie nerkowe, jajka nie są zalecane ze względu na sporą zawartość tłuszczu lub/i białka.  W Piesotto całkowicie zrezygnowaliśmy z jajek na rzecz dobrze przyswajalnego białka odzwierzęcego. Dzięki temu zmniejszyliśmy ryzyko wystąpienia alergii, jednocześnie dbając o prawidłowy balans makroskładników. W psiej miseczce znajdują się więc smaczne, świeże i zdrowe składniki, które dbają o psi brzuszek. Bez obaw — nie zabraknie w niej witamin i minerałów, które spotkać można w jajkach. Dla nas zdrowa dieta dla psa to priorytet!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *