skład karmy dla psa

Jak czytać skład karmy dla psów?

Fabryki karm dla zwierząt domowych nie ustają w wysiłkach, aby ich produkty lepiej sprzedawały się na rynku. Wciąż poszerzają swoje oferty, które obejmują coraz więcej karm specjalistycznych, przeznaczonych dla psów z różnymi przypadłościami, w tym z alergiami pokarmowymi, skórnymi, chorobami nerek czy wątroby. Na każdym opakowaniu podany jest skład poszczególnych karm; jak jednak go czytać, aby dobrze zrozumieć i nie pozwolić się oszukać?

Co jest w karmie dla psa?

Zacznijmy od karmy suchej. Niemal wszystkie suche karmy produkowane są metodą ekstruzji. Jej istotą jest przetłaczanie pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze mieszaniny rozdrobnionych składników karmy przez tarczę specjalnej maszyny, zwanej ekstruderem. Następnie masa jest suszona i schładzana. W takiej postaci zawiera ona jedynie 10 proc. wody. Na pozostałe 90 proc. składają się: zboża, mięso, podroby, mleko, tłuszcze oraz witaminy i sole mineralne.

Na etapie przygotowawczym surowce do produkcji są zarówno suche, jak i wilgotne. Dodaje się do nich wodę i parę wodną w celu nawodnienia składników sypkich i doprowadzenia rozdrobnionej mieszaniny do konsystencji ciasta, które z łatwością da się przecisnąć przez tarczę (matrycę) ekstrudera. Jest to etap końcowy, podczas którego wstęgi ciasta, wychodzące z otworów tarczy, cięte są na krokiety (granule) ustalonej wielkości. Technologia ekstruzji zapewnia niewysokie koszty produkcji, a jednocześnie dobrą jakość karmy.

Niewielki odsetek karm suchych produkowany jest przy zastosowaniu technologii wypiekania. W tym wypadku ciasto jest rolowane i cięte na kawałki żądanej wielkości i kształtu, po czym pieczone w piekarniku.

Po wysuszeniu i schłodzeniu gotowe krokiety wędrują do bębna obrotowego, w którym są równomiernie powlekane mieszaniną dodatków chemicznych: konserwantów, polepszaczy smaku i zapachu oraz barwników. Dotyczy to zarówno karm ekstrudowanych, jak i wypiekanych.

Na opakowaniu karmy suchej można znaleźć informację o procentowej zawartości w suchej masie białka, tłuszczu, popiołu, węglowodanów, błonnika, witamin i minerałów. Podane jest też przeznaczenie karmy – np. karma dla psa 10 kg oraz wskazówka, ile suchej karmy powinien jeść pies. Często jest to tabelka z dawkowaniem w zależności od wielkości i ciężaru ciała psa.

Bardzo ważne: czytając skład karmy dla psów należy uwzględnić, że jest on uszeregowany pod względem procentowej zawartości składników – od największej do najmniejszej. Jeżeli na pierwszym miejscu listy składników znajduje się białko, oznacza to, że właśnie ono ma największy udział w karmie. Jest to informacja istotna w przypadku, kiedy nie są podane wartości liczbowe, choć dobrzy, renomowani producenci zawsze je umieszczają.

Karmy mokre produkowane są metodą rozdrobnienia i dokładnego zmieszania surowców, następnie umieszczenia ich w opakowaniu i poddania obróbce termicznej. Opakowaniem są najczęściej puszki i saszetki. Karmy mokre mają postać kawałków w sosie lub galaretce, musu albo pasztetu.

Surowcami stosowanymi do produkcji karm mokrych są tzw. części nadwyżkowe tusz zwierzęcych, z których wytwarza się żywność dla ludzi. Są to najczęściej podroby: płuca, wątroby, nerki, serca, ale także mięso mięśniowe. W zakładzie produkcyjnym, do którego trafiają w stanie świeżym lub zamrożonym, są rozdrabniane i – w zależności od receptury danej karmy – mieszane z pozostałymi składnikami: zbożami, warzywami, nasionami, tłuszczami, witaminami i minerałami. Dodawana jest też woda oraz substancje zagęszczające i konserwujące. Niekiedy dodawane są polepszacze smaku i barwniki spożywcze. Jeżeli karma ma mieć docelowo postać kawałków, masa formowana jest we wstęgi, a następnie krojona, po czym pakowana jest do saszetek lub puszek, które po napełnieniu są szczelnie zamykane i poddawane obróbce termicznej. Jest ona ściśle nadzorowana pod względem czasu trwania i wysokości temperatury, w zależności od składników, z jakich została wyprodukowana karma. Po zakończeniu tego etapu gotowy produkt jest schładzany, a na opakowaniach umieszcza się etykiety.

Jak czytać skład karmy mokrej dla psów? Podobnie jak w przypadku karm suchych, kolejność składników karmy na etykiecie wskazuje, jaki jest poziom zawartości każdego z nich – od najwyższego do najniższego. Na tej podstawie można się zorientować co do wartości odżywczej danej karmy.

Co powinna zawierać karma dla psa?

Odpowiedź jest prosta – to, co jest wyszczególnione na etykiecie. Problem polega na tym, że większość karm jest pochodzenia zagranicznego, a opakowania, które – choć zgodnie z obowiązującymi przepisami zaopatrzone są w etykiety w języku polskim – są tłumaczone często przez osoby niezbyt dobrze znające język oryginalny. Stąd zasadnicze błędy, jakie pojawiają się w tych tłumaczeniach. Przykładowo, określenie chicken meal (mączka z kurczaka) jest utożsamiane z określeniem chicken meat (mięso z kurczaka), tymczasem jakość karmy z zawartością mączki jest znacznie niższa od jakości tej z zawartością mięsa.

Kolejność składników na etykiecie została już omówiona. Należy jednak podkreślić, że poszczególne składniki są ważone przed poddaniem ich obróbce technologicznej. W ten sposób udział świeżego mięsa w gotowej suchej karmie może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy. Nie może ona bowiem zawierać więcej niż 10 proc. wody i w rezultacie, po jej odparowaniu, mięsa w karmie jest znacznie mniej niż wskazuje to etykieta. Składy karm dla psów nie są więc do końca zgodne z opisami.

Częstym chwytem, stosowanym przez producentów, jest rozbijanie na etykietach niektórych składników na bardziej szczegółowe. Np. zawartość ryżu, który jest powszechnie stosowanym składnikiem suchych karm, podawana jest osobno dla ryżu białego, brązowego, mączki ryżowej, itp. Dzieje się tak dlatego, żeby nie było konieczności umieszczania ryżu na pierwszym miejscu jako składnika występującego w największej ilości – a taka byłaby, gdyby zawartość ryżu była podana całościowo. Obowiązkiem producenta jest podanie ilości składników, które wymienione są w nazwie karmy. Jeżeli w nazwie występuje lamb and rice (jagnięcina i ryż), to musi być podany ich udział procentowy. Producentowi zdecydowanie bardziej opłaca się rozbić ryż na szczegółowe komponenty i umieścić je na dalszych miejscach, aby udział procentowy mięsa znacznie przewyższał udział pozostałych składników. W rezultacie, jeżeli pytamy w sklepie, np. jaka karma dla yorka zawiera najwięcej mięsa, sprzedawca zaproponuje karmę, spojrzawszy na pierwszą pozycję na etykiecie często nawet nie wiedząc, że nas oszukuje.

W świetle powyższego można stwierdzić, że najlepszym jedzeniem dla psa pod względem składu jest jedzenie przygotowywane w domu. Właściciel psa ma całkowitą kontrolę nad jego wytwarzaniem od zakupu surowców aż do nałożenia do psiej miski. Żywienie psa powinno bazować przede wszystkim na białku zwierzęcym, które znajduje się w mięsie, rybach i nabiale, dodatkach roślinnych (warzywnych) i tłuszczach zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Samodzielnie przyrządzane posiłki mogą zapewnić podaż tych składników, a oprócz tego suplementów witaminowych i mineralnych, które należy dodawać do jedzenia bezpośrednio przed podaniem, podobnie jak tłuszcz. Domowy posiłek nie traci więc witamin podczas gotowania. Co więcej, ilość witamin i minerałów jest zalecona przez lekarza weterynarii dla konkretnego zwierzęcia, czego nie można powiedzieć o karmach sklepowych.

Jedzenie domowe nie zawiera też żadnej chemii. Pies zawsze chętnie, a często łapczywie, je domowy posiłek i niekiedy potrzebna jest miska spowalniająca jedzenie. Taka miska posiada labirynt wypustek, pomiędzy którymi znajduje się jedzenie i pies musi włożyć nieco wysiłku, aby je stamtąd wydostać. Spowalnia to proces jedzenia. Miski takie można nabyć w różnych wielkościach – dla szczeniąt, psów małych i dużych ras.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *