skład karmy dla psa

Jak karmić mopsa?

Mops to popularna i lubiana rasa o sporym temperamencie i aktywności. Ze względu na krępą budowę psy tej rasy wydają się być przekarmiane. Jest to jednak złudzenie. Mops ma mocne, elastyczne umięśnienie, jest skoczny i zwinny. Zachowanie dobrej kondycji wymaga odpowiedniego żywienia. Jak wygląda prawidłowe żywienie mopsa?

Czym karmić mopsa?

Pies jest zwierzęciem mięsożernym, zatem mięso powinno stanowić podstawę jedzenia mopsa. Oprócz mięsa innymi źródłami białka są ryby, jaja i biały ser. Ponadto mops musi otrzymywać tłuszcze, węglowodany i błonnik, zatem do mięsa dodaje się warzywa i niewielkie ilości wypełniacza – ryżu lub makaronu.

Na żywienie mopsa składa się m.in. mięso wołowe, jagnięce, cielęce, drobiowe, z ryb morskich poddane obróbce termicznej, podobnie gotowane warzywa: marchew, pietruszka i seler oraz gotowany ryż, makaron, ewentualnie płatki zbożowe. Zarówno mięso, jak i ryby trzeba kupować jedynie z zaufanych źródeł. Pokarm białkowy powinien stanowić od 30 do 50 proc. posiłku psa, w tym około 15 proc. – podroby (wątroba, żołądki drobiowe, serca). Wołowinę mops może dostawać do jedzenia również w stanie surowym, lepiej jednak przeznaczyć surowe kawałki na smakołyki jako nagrody w trakcie szkolenia.

Mops pokrojowo przypomina buldoga francuskiego, jest – jak on – rasą brachycefaliczną. Dlatego można w karmieniu mopsa kierować się poradami w kwestii czym karmić buldoga francuskiego. Mops to pies kochający jeść podobnie jak buldog francuski, ale z uwagi na skróconą kufę i wąskie gardło należy hamować jego łapczywość.

Żywienie szczeniaka mopsa

Karmienie szczeniaka mopsa odbywa się z częstotliwością zależną od wieku, wagi, kondycji i aktywności fizycznej. Szczeniak mopsa jest na ogół bardzo ruchliwy, potrzebuje zatem więcej energii niż pies dorosły.

Szczeniaka mopsa karmi się zawsze w tym samym miejscu, z tej samej miski i o tych samych porach, co sprzyja ukształtowaniu odruchu Pawłowa. Jedzenie dla psa stawia się najwyżej na 10 minut, po czym zabiera się miskę, niezależnie czy została opróżniona czy nie. Po niedługim czasie szczeniak przyzwyczaja się, że jedzenie podawane jest w tym miejscu i o tej porze.

Zawsze, przez całą dobę, mops powinien mieć dostęp do miski ze świeżą wodą do picia, którą należy codziennie zmieniać. Woda nie musi być przegotowana.

Jak często karmić mopsa?

Szczeniak do 3 miesięcy życia powinien otrzymywać 4 posiłki dziennie, do 6 – 8  miesięcy karmienie mopsa odbywa się 3 razy dziennie, następnie dwukrotnie – rano i wieczorem. Można również karmić mopsa częściej przez całe życie psa, ale z zachowaniem zasady nieprzekraczania dobowej racji jedzenia, po prostu dzielić ją na mniejsze porcje.

Większość właścicieli mopsów karmi dorosłego psa raz lub dwa razy dziennie. Jest to kwestia wyboru, niemniej należy pamiętać, że nie podaje się psu jedzenia bezpośrednio przed wysiłkiem i zaraz po nim. Zasadą jest więc karmienie mopsa po spacerze.

Powyższe wskazówki są takie same jak w przypadku odpowiedzi na pytanie co jedzą buldogi francuskie i jak je karmić.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *