cocker spaniel jedzenie

Jak karmić psa cocker spaniel

Cocker spaniel to rasa psów myśliwskich, zaliczana do grupy płochaczy i aporterów. Jest efektownym, długowłosym psem o sporym temperamencie, aktywnym i ruchliwym. Wprawdzie obecnie spaniele towarzyszą myśliwym dość rzadko, pełniąc funkcje psów rodzinnych; niemniej ich żywienie powinno odpowiadać ich aktywności i zapotrzebowaniu energetycznemu.

Co i ile je cocker spaniel

Jedzenie cocker spaniela musi zawierać wszystkie niezbędne dla jego organizmu składniki odżywcze, dlatego posiłek powinien zawierać następujące składniki:

  • Mięso. Jest to podstawowy składnik jedzenia dla cocker spaniela, zresztą dla każdej rasy. Stanowi budulec dla organizmu. Dorosły pies powinien zjadać około 250 – 300 gramów gotowanego mięsa mięśniowego dziennie
  • Podroby. Żywienie cocker spaniela może obejmować także wątrobę, płuca i serce zwierząt rzeźnych oraz drobiu (po ugotowaniu). Można je stosować jako domieszkę do mięsa w proporcji 1 część podrobów na 3 części mięsa
  • Warzywa. Są źródłem minerałów, witamin i błonnika pokarmowego, wspomagającego perystaltykę jelit. Cocker spaniel je chętnie marchew, pietruszkę i seler, ale można mu podawać również warzywa dyniowate – ogórek, cukinię lub dynię oraz zielone – szpinak i sałatę. Ogórek i sałatę podaje się na surowo, pozostałe warzywa po ugotowaniu razem z mięsem i podrobami
  • Jaja i produkty mleczne. Ile cocker spaniel je nabiału? Może otrzymać dwa surowe żółtka w tygodniu od jesieni do wiosny. Białko może jeść tylko ścięte. Latem można dać psu jajko na półmiękko – białko ścięte, żółtko płynne, również nie częściej, niż dwa razy w tygodniu. Żółtko zawiera cenne substancje odżywcze, ale również cholesterol, którego nie należy nadużywać w żywieniu cocker spaniela. Biały ser daje się do jedzenia w formie przekąski
  • Wypełniacze. Najzdrowszym wypełniaczem jest gotowany ryż, który uwzględnia się w karmieniu cocker spaniela aktywnego fizycznie, i to w niezbyt dużych ilościach. Można też zamiast ryżu dodać makaron. Nie podaje się kaszy, której przewód pokarmowy psa nie trawi i nie przyswoi z niej żadnych składników odżywczych
  • Owoce. Można je podawać w niewielkich ilościach zawierają dość dużo cukru; jednak nie należy ich unikać ze względu na zawartość witamin, minerałów i błonnika. Dla cocker spaniela do jedzenia nadają się jabłka, melon, banany i arbuz
  • Tłuszcze. Cocker spaniel może jeść tłuszcze, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, np. olej z łososia lub tran, ewentualnie olej rzepakowy tłoczony na zimno (nierafinowany). Oleje te zawierają kwasy omega-3 i omega-6, których organizm nie wytwarza i muszą być dostarczane z zewnątrz. Są one również źródłem witaminy D, działającej przeciwkrzywiczo. Podaje się około łyżki oleju do jedzenia cocker spaniela.

Karmienie dorosłego cocker spaniela odbywa się dwa razy dziennie o tej samej porze (rano i wieczorem). Pies musi mieć zawsze dostęp do miski z codziennie wymienianą wodą.

Cocker spaniel – jak karmić szczeniaka

Co jedzą szczeniaki cocker spaniela? Można odpowiedzieć: to samo, co jedzą west highland white terrier, beagle czy szczeniaki innych ras, oraz psy dorosłe. Innymi słowy, skład posiłku szczeniaka cocker spaniela jest podobny do składu posiłku psa dorosłego. Ilość mięsa w posiłku można obliczyć według zasady: 50 g mięsa (po ugotowaniu) na 1 kg wagi ciała na dobę. Jest to przelicznik dla szczeniaków wielu ras. 

Żywienie szczeniaka cocker spaniela przebiega tak samo, jak innych ras. W okresie odsadzania od matki hodowca zaczyna wprowadzać stopniowo nowe składniki pożywienia tak, aby szczeniak, wydany nowemu właścicielowi, jadł już wszystko to, co powinien jeść samodzielnie. Szczeniak cocker spaniela w wieku 2 miesięcy je 5 razy dziennie, 3 – miesięczny 4 razy, następnie od 4 do 9 miesięcy źycia – 3 razy. Karmienie szczeniaka cocker spaniela po ukończeniu 9 miesięcy odbywa się dwa razy dziennie do końca życia psa. Trzeba pamiętać o suplementacji pożywienia szczeniaka preparatami witaminowymi i wapniowymi, niezwykle ważnymi w okresie rozwoju kośćca i uzębienia.

Szczeniakowi podaje się posiłki zawsze w tej samej misce, w tym samym miejscu i o tych samych porach. Jedzenie zostawia się nie dłużej, niż 10 minut. Po upływie tego czasu miskę zabiera się, bez względu na to, czy szczeniak zjadł wszystko czy nie. Nie należy zostawiać jedzenia „na później”, bo może ono ulec zepsuciu, zwłaszcza latem, i wywołać dolegliwości, a nawet zatrucie pokarmowe, bardzo niebezpieczne dla szczeniaka. Poza tym podawanie jedzenia w określonych porach stymuluje rozwój odruchu Pawłowa i szczeniak po kilku dniach będzie przybiegał na dźwięk stawianej na podłodze miski z jedzeniem.

Do nauki posłuszeństwa dobrze jest korzystać z kawałków owoców i białego sera jako smakołyków. W przypadku szczeniaka cocker spaniela należy wystrzegać się smakołyków gotowych ze sklepu. Są one produkowane z użyciem znacznej ilości chemii, zawierają konserwanty, barwniki i sztuczne aromaty, które nie są obojętne dla delikatnego układu pokarmowego szczeniaka.

Nie powinno się dawać cocker spanielowi resztek z talerzy ze względu na przyprawy, cocker spaniel żywiony gotowanym jedzeniem nie może też dostawać kości, które mogą spowodować zaparcia, a w najgorszym wypadku zaczopowanie jelit, które zagraża życiu psa i wymaga leczenia operacyjnego.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *