jak karmic psa seniora

Jak karmić psa seniora

Przyjmuje się, że pies wchodzi w wiek senioralny po ukończeniu 8 lat. Ale z biologicznego punktu widzenia dla wielu psów jest to dopiero połowa życia. Jaka karma dla psa seniora jest najlepsza, aby ta druga połowa upłynęła mu w zdrowiu i dobrej kondycji?

Dieta dla psa seniora

W organizmie starzejącego się psa zachodzi wiele zmian. Jedną z najważniejszych jest spowolnienie metabolizmu. Starzejący się pies jest mniej aktywny fizycznie, za to więcej śpi, przez co jego zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze niż psa młodego. Z tego względu powinien otrzymywać  o 20 do 30 proc. kalorii mniej niż pies młodszy. Utrzymywanie dotychczasowego sposobu żywienia może doprowadzić do nadwagi, która sprzyja powstawaniu schorzeń, w konsekwencji skracających życie psa.

Dla starszych psów przeznaczona jest karma dla psa senior, produkowana zarówno w wersji suchej, jak i mokrej – karma miękka dla psów starych, które tracą zęby i mają problemy z gryzieniem pokarmu. Niezależnie od rodzaju, każda karma dla psa seniora powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To samo dotyczy domowego pokarmu dla starszego psa, który ma tę przewagę nad gotowymi karmami, że przygotowany jest wyłącznie z naturalnych składników najwyższej jakości i nie zawiera żadnych dodatków chemicznych – konserwantów ani polepszaczy.

Od kiedy karma senior dla psa

Wiek 8 lat jest granicą umowną. W rzeczywistości każdy pies jest inny; małe rasy starzeją się później, duże wcześniej. Karma dla psa mini senior może być podawana małym starszym psom małej rasy niekiedy dopiero w 10. roku życia, natomiast karma senior dla psów dużych – nawet już w 6. roku życia. Właściciel, po zaobserwowaniu pojawienia się pierwszych symptomów starzenia się psa powinien poprosić lekarza weterynarii o wykonanie badania krwi i moczu. Na podstawie wyników lekarz określi, czy pies już stał się seniorem i zaleci zmianę żywienia.

W starszym wieku u psa mogą pojawić się różne dolegliwości. Może wówczas pomóc weterynaryjna  karma dietetyczna dla psa, w zależności od rodzaju schorzenia (pokarmowe, nerkowe, wątrobowe). Zdarzają się też uczulenia, które wcześniej nie występowały. Dla psów nimi dotkniętych przeznaczone są weterynaryjne karmy dla psów z alergią.

Karma dla psa seniora – ranking

Na pierwszym miejscu powinna się znaleźć karma dla starszego psa, przygotowana w domu, zestawiona ze świeżych składników i zaopatrzona w suplementy witaminowe dla seniora. Drugie miejsce należy do gotowych karm mokrych dla psów starszych, a trzecie – do karm suchych. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrana karma dla seniora może wydłużyć jego życie nawet o 15 proc., a to zapewni jedynie gotowane żywienie naturalne.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *