Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Chodzenie przy nodze jest jedną z najważniejszych umiejętności, jaką powinien opanować pies. Przydaje się podczas codziennych spacerów, przechodzenia przez jezdnię, mijania innych ludzi i zwierząt na chodniku. U psów wystawowych i pracujących jest to umiejętność obowiązkowa. Jak można nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Jak wytresować psa – chodzenie przy nodze

Takie pytanie zadaje wielu właścicieli. Przede wszystkim nie tresujemy, a uczymy, szkolimy, układamy. Tresura zawiera w sobie elementy oddziaływania negatywnego (kary), czego od dawna w szkoleniu psa nie stosuje się. Stawiamy na pozytywną motywację, aczkolwiek pies ma wiedzieć, czego od niego oczekujemy.

Uczymy psa chodzenia zawsze przy lewej nodze. Zasada ta została wyprowadzona z praworęczności człowieka. Osób praworęcznych jest więcej. Chodziło o to, aby prawa ręka była zawsze wolna, a smycz trzymana w lewej. Do dziś na wystawach i zawodach wszystkie psy prowadzone są po lewej stronie przewodnika.

Chodzenie przy nodze to umiejętność polegająca na tym, że pies idzie tuż przy lewej nodze właściciela, dostosowując swój krok do jego tempa marszu tak, aby łopatka psa znajdowała się na wysokości nogi człowieka. Pies nie może pozostawać w tyle ani wychodzić do przodu, jak również samodzielnie zmieniać kierunku marszu.

Nauka powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Małego szczeniaka zaczynamy uczyć jeszcze w domu, kiedy nie wychodzi na dwór w okresie kwarantanny okołoszczepiennej. Kiedy zacznie wychodzić na dwór, będzie już umiał chodzić przy nodze na smyczy. Dzięki temu łatwiejsza będzie dalsza socjalizacja szczeniaka.

Zawsze, niezależnie od nauki wykonywania dalszych komend, pierwszą i najważniejszą z nich jest siad. Jest to pozycja wyjściowa do każdego ćwiczenia, również do chodzenia przy nodze – na smyczy i bez smyczy. Dlatego, przed nauką chodzenia przy nodze, należy psa nauczyć siadać na polecenie.

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze na smyczy?

Najpierw trzeba przyzwyczaić szczeniaka do obroży, którą zakładamy w domu najpierw na minutę, po godzinie na dwie, po następnej na trzy, itd. Za każdym razem po zdjęciu obroży dajemy smakołyk. Następnie zaczynamy dopinać smycz i wtedy zaczyna się nauka.

Przypinamy smycz do obroży, sadzamy szczeniaka przy lewej nodze z komendą siad (zakładamy, że umiejętność siadania już opanował), w prawej ręce trzymamy smakołyk i wydajemy polecenie np. idziemy, jednocześnie ruszając z miejsca. Jeżeli pies ruszy razem z nami – jest dobrze. Jeżeli się opiera – wystawiamy do przodu na wysokości oczu psa prawą rękę ze smakołykiem i powtarzamy komendę idziemy. Pies rusza, po przejściu kilku kroków wydajemy polecenie siad i dajemy smakołyk. Ćwiczenie powtarzamy 3 – 5 razy w jednej sesji, za każdym razem wydłużając chodzenie.

Może się zdarzyć, że pies zacznie ciągnąć. Nie należy w takiej sytuacji szarpać smyczy i karcić go. Dawniej używano do oduczania ciągnięcia kolczatki. Obecnie nie stosuje się metod opresyjnych, w tym zaciskania obroży na szyi psa ani zadawania bólu kolcami. Przeciwnie – smycz luzujemy i zatrzymujemy się. Kiedy pies odejdzie na całą długość smyczy, zachęcamy go, żeby podszedł i usiadł. Kiedy to zrobi – nagradzamy, po czym kontynuujemy ćwiczenie. Uwaga: do nauki w żadnym wypadku nie stosujemy smyczy wyciąganej typu flexi, a zwykłą smycz z karabińczykiem uniemożliwiającym wypięcie.

Chodzenie na smyczy przy nodze musi być dobrze opanowane przez psa, aby można było zacząć uczyć go chodzenia przy nodze bez smyczy. Taką kolejność przewiduje nauka posłuszeństwa psa w każdym ośrodku szkoleniowym.

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze bez smyczy?

Naukę rozpoczynamy ze smyczą. Pies znajduje się przy naszej lewej nodze. Wydajemy mu polecenie siad. Przystępujemy do ćwiczenia jak zwykle, trzymając w prawej ręce smakołyk na wysokości psiego nosa, unosząc go następnie i ruszając naprzód po wydaniu polecenia noga. Podczas marszu odpinamy smycz, idziemy dalej kilka kroków, zatrzymujemy się, wydajemy polecenie siad i nagradzamy psa. Za każdym powtórzeniem ćwiczenia wydłużamy dystans do przejścia bez smyczy. W jednej sesji wykonujemy 3 – 5 powtórzeń. 

Kiedy pies opanuje chodzenie przy nodze bez smyczy po linii prostej, zaczynamy naukę skręcania. Mając psa po lewej stronie i skręcając w lewo, nieco przyspieszamy, natomiast skręcając w prawo – zwalniamy i czekamy, aż pies dorówna do naszej lewej nogi.

Z czasem, kiedy pies opanuje chodzenie przy nodze na smyczy i bez smyczy, można wprowadzić naukę biegania przy nodze. Uczymy psa analogicznie jak chodzenia, zmieniając jedynie komendę idziemy na bieg.Na zakończenie ważna rzecz. Szkolenie nie może obejść się bez smakołyków, ale też psa nie należy przekarmiać. Zatem jedzenie dla psa, które przygotowujemy do zwykłych posiłków, powinno być podawane w ilości odpowiednio mniejszej, aby nie przekroczyć dobowego bilansu energetycznego, co mogłoby skutkować niepożądaną nadwagą.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *