Jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości?

Nowy członek rodziny to dużo radości, ale również poważne obowiązki. Wychowanie szczeniaka i nauczenie go czystości to podstawa. Zacząć trzeba od nauki załatwiania się w wyznaczonym miejscu, aby potem było łatwiej nauczyć go załatwiać potrzeby na spacerach. Jak się do tego zabrać, aby nauczyć psa higieny nie tylko w domu czy mieszkaniu, ale i w bloku na klatce schodowej?

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Kiedy odbieramy szczeniaka z hodowli, ma on na ogół zaledwie około 2 miesięcy. Nie ma więc wszystkich szczepień przeciwko chorobom zakaźnym i wyprowadzanie go na spacery jest bardzo ryzykowne. Należy więc zacząć od nauki w domu – sikania na matę. Zamiast maty mogą to być podkłady jednorazowe, a w ostateczności gazety. Ważne, aby podłoże do załatwiania potrzeb szczeniaka umieszczone było od początku w tym samym miejscu i nigdzie nie przenoszone.

Nauka czystości szczeniaka wymaga sporej cierpliwości, a także indywidualnego podejścia. Każda rasa ma określone predyspozycje do nauki, a do tego każdy pies przyswaja nowe nawyki w inny sposób. Zanim szczeniak nauczy się załatwiać na matę lub podkład, będzie to robił także w innych miejscach. Nie należy go za to karcić, a już w żadnym wypadku nie wolno zanurzać w nieczystościach psiego nosa. Może to wywołać wymioty u psa, stres i doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych. W takich sytuacjach nie zwracamy w ogóle uwagi, poprzestając na zebraniu „niespodzianki”. Natomiast po każdym załatwieniu potrzeby w wyznaczonym miejscu szczeniakowi należy się pochwała i smakołyk.

Równolegle z nauką czystości uczymy szczeniaka chodzenia na smyczy, W ciągu dnia zakładamy mu obrożę, a co pewien czas dopinamy do niej smycz i chodzimy z pieskiem po mieszkaniu, wydając mu komendę „równaj”, jednocześnie kierując go ku naszej lewej nodze. Takie ćwiczenie powinno trwać około 1 – 2 minut, a wykonujemy je kilka razy dziennie.

Jak nauczyć psa sikać na matę?

Szczeniaka uczymy sikania na matę od pierwszych chwil pobytu w naszym domu. Wiąże się to – niestety – z niedosypianiem przez pewien czas, gdyż mały szczeniak nie wytrzymuje całej nocy bez załatwienia potrzeby.

Schemat postępowania jest taki: kręcącego się niespokojnie pieska zanosimy na matę. Jeżeli przed załatwieniem potrzeby zejdzie z niej, sadzamy go tam z powrotem. Kiedy się wysika (lub zrobi kupę) na matę – chwalimy i głaszczemy („dobry piesek”), nagradzamy smakołykiem, po czym albo zanosimy do legowiska, albo z powrotem do łóżka (jeżeli śpi z nami), a w ciągu dnia pozostawiamy szczeniakowi „wolną rękę”. Trzeba jednak pilnować, kiedy zacznie znów w charakterystyczny sposób kręcić się z nosem przy podłodze. Nauczenie szczeniaka czystości w domu nie jest trudne i mniej więcej po tygodniu malec sam będzie biegł na matę zrobić siku lub kupę. Pamiętajmy, aby zawsze go potem pochwalić.

Jak nauczyć psa sikać poza domem?

Kiedy nasz szczeniak otrzyma wszystkie niezbędne szczepienia, można zacząć trening czystości poza domem. Piesek ma już około 3 miesięcy i zakładamy, że umie załatwiać się na matę i chodzić na smyczy, na spacerach po osiedlu nie puszczamy szczeniaka luzem.

Rano wstajemy jeszcze zanim malec się obudzi, po czym zakładamy mu obrożę i smycz, zabieramy ze sobą matę (już używaną) i wychodzimy na dwór. Kładziemy matę na trawie i sadzamy na niej szczeniaka. Powinien załatwić się na niej. Ważne jest, aby nie zrobił tego w domu – wtedy spacer mija się z celem, trzeba odczekać 2 – 3 godziny. Jeżeli zrobi siku na dworze na matę – chwalimy. Może to trochę potrwać, bowiem szczeniak musi się odnaleźć w nowej sytuacji. Z czasem szczeniak nauczy się sikać poza domem. Matę z czasem w ciągu dnia likwidujemy, zostawiając ją tylko na noc. Po upływie około pół roku pies powinien załatwiać się całkowicie poza domem.

Jak długo pies uczy się czystości?

Nie ma określonego czasu nauki czystości dla psa. Każdy przyswaja tę „wiedzę” w inny sposób i w różnym czasie. Czas nauki czystości przypada na trudny okres, kiedy ma miejsce wymiana zębów u psa. Może jej towarzyszyć dyskomfort, a nawet dolegliwości, mogące mieć wpływ na kontrolowanie potrzeb fizjologicznych. Stąd nauka czystości poza domem może się nieco przedłużyć. Warto też w tym okresie zadbać o dobrą dietę pupila, stosując np. specjalistyczne karmy dla psów w trakcie wymiany zębów.

Inną przyczyną wydłużenia się nauki higieny poza domem może być choroba. Jakakolwiek dolegliwość powoduje osłabienie kontroli potrzeb fizjologicznych u szczeniaka i młodego psa, który ma jeszcze słabo utrwalony nawyk załatwiania się na dworze. Może to być także inna przeszkoda, np. kleszcz u psa, jeżeli wbije się w skórę w bardzo wrażliwym miejscu, w tym w okolicach narządów płciowych lub odbytu. Dlatego, oprócz szczepień ochronnych, ważne jest zabezpieczanie szczeniaka przed insektami, kiedy zaczynamy z nim spacery poza domem.

Przy rzetelnym pilnowaniu szczeniaka, aby zawsze załatwiał się w miejscu do tego wyznaczonym, a następnie przy częstym wyprowadzaniu go na dwór, okres nauki czystości może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Najbardziej pojętne pod tym względem są rasy pasterskie, niektóre myśliwskie i z grupy ozdobnych. Za jedne z najbardziej „opornych” uchodzą jamniki, choć oczywiście nie należy generalizować. Podkreślamy: nauka czystości jest cechą osobniczą, nie ma dwóch takich samych psów i nie należy posługiwać się schematami.

Ważne jest też, aby smakołyki, stosowane podczas nauki czystości, uwzględniać podczas obliczania dziennej dawki pokarmowej dla szczeniaka. Wprawdzie jest on w trakcie rozwoju i rośnie, jednak smakołyki są dość kaloryczne i przekarmianie może skończyć się nadwagą, zaś odchudzanie psa, który rośnie i się rozwija, jest ryzykowne dla jego organizmu.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *