strata psa

Jak nauczyć psa dawać łapę?

Komenda daj łapę jest tylko „rozrywkowa”, bez żadnego zastosowania praktycznego. Mimo to wielu właścicieli psów pyta, jak nauczyć psa podawać łapę lub „przybić piątkę”. Oczywiście warto psa uczyć każdej sztuczki, bowiem taka nauka buduje więź czworonoga z właścicielem poprzez wspólne spędzanie czasu. Podpowiadamy, jak nauczyć psa dawania łapy.

Komenda daj łapę

Są psy, które nie lubią dotykania łap. W ciągu życia psa jest to jednak konieczne wiele razy, choćby w celu skrócenia pazurów lub wycięcia nadmiaru sierści spomiędzy poduszek. Dlatego już od szczeniaka należy przyzwyczaić psa do dotykania łap, a doskonałym sposobem jest nauka komendy daj łapę lub przybij piątkę

Daj łapę to tylko jedna z możliwości. Brzmienie komendy może być bardzo różne, np. łapkapodaj łapę czy po prostu łapa. Ważne jest, aby komenda ta, raz wybrana, nie była zmieniana. Pies przyswoi ją i będzie pamiętał właśnie taką. Komendzie powinien towarzyszyć określony gest, również zawsze ten sam. Z czasem pies nauczy się reagować wyłącznie na gesty, bez werbalnego polecenia.

Zanim jednak przystąpimy do nauki dawania łapy, konieczna jest nauka chodzenia na smyczy oraz wykonywanie komendy siad. Wszystkie zadania pies wykonuje zawsze z pozycji siedzącej, która jest u psa „postawą zasadniczą”. Podstawowe komendy dla psa można (i trzeba) zacząć wpajać jeszcze zanim szczeniak zacznie wychodzić na dwór, w czasie kwarantanny okołoszczepiennej, w tym również chodzenie na smyczy. Dopiero kiedy pies opanuje chodzenie na smyczy i siadanie, zaczynamy uczyć go podawania łapy.

Jak nauczyć psa podawać łapę?

Można nauczyć psa podawać łapę kilkoma metodami. Pierwsza z nich to tradycyjna, najbardziej popularna. Pies siedzi na wprost nas (po komendzie siad). Bierzemy w dłoń jego łapę i jednocześnie wypowiadamy jedną z wybranych komend (daj łapępodaj łapę). Nasz głos powinien być łagodny, spokojny, a polecenie wypowiedziane przeciągle. Przytrzymujemy łapę w dłoni, po czym chwalimy  (dooobry piesek) i podajemy smakołyk. Podczas wykonywania ćwiczenia ważny jest nieprzerwany kontakt wzrokowy z czworonogiem. Drugi sposób, nieco podobny do pierwszego, to wydanie komendy siad przy jednoczesnym uniesieniu psiej łapy i położeniu jej na swojej dłoni, po czym następuje pochwała i podanie smakołyku. 

Trzeci sposób różni się nieco od dwóch pozostałych, jest też najrzadziej stosowany, choć wcale nie jest mniej skuteczny. Po komendzie siad ujmujemy psią łapę, głaszczemy ją i łagodnym, przeciągłym głosem mówimy (koniecznie używając imienia psa): to jest łapka Azorka. Następnie odstawiamy łapę, wydając komendę daj łapę (lub inną wcześniej wybraną). Za pierwszym razem odstawiamy psią łapę po kilku sekundach, za każdym razem wydłużając czas jej trzymania do pół minuty. Po kilku sesjach pies dostrzeże związek pomiędzy głaskaniem i „opisywaniem” łapy a komendą daj łapę i zacznie sam ją podawać. Kiedy to zrobi, chwalimy i dajemy smakołyk.

Możemy też nauczyć psa „przybijać piątkę”, niezależnie od metody, jaką stosowaliśmy przy nauce podawania łapy. Najpierw oczywiście komenda siad. Unosimy dłoń pionowo, ale na początku dość nisko, aby nie stwarzać psu dyskomfortu, kiedy będzie podnosił łapę. Podczas unoszenia dłoni wypowiadamy komendę przybij piątkę, drugą ręką unosząc łapę psa i przykładając spodem do wewnętrznej strony naszej uniesionej dłoni. Odstawiamy, chwalimy, dajemy smakołyk. Ćwiczenie powtarzamy 3 – 4 razy w jednej sesji. W następnej i kolejnych unosimy dłoń coraz wyżej.

Smakołyki szkoleniowe najlepiej przygotować samodzielnie. Gotowe ze sklepu owszem, spełniają swoje zadanie, ale np. nie są wskazane, jeżeli podajemy codziennie nie gotową karmę, a domowe jedzenie dla psa. Smakołykiem może być np. kawałek jabłka, banana, odrobina twarogu lub gotowanej wątróbki. Mogą one oczywiście wchodzić w skład codziennych posiłków naszego psa, ale podawane osobno inaczej smakują. Stosując smakołyki należy pamiętać, aby odliczyć ich wartość energetyczną od całodziennej racji żywnościowej, aby nie doprowadzić do zatuczenia psa. Przepisy można znaleźć w zakładce, gdzie znajdują się nasze przepisy na jedzenie dla psa.

Jak nauczyć szczeniaka dawać łapę?

Małego szczeniaka należy zacząć uczyć podstawowych komend od początku, kiedy zamieszka z nami w domu. Poza nauką czystości (załatwiania się na matę lub do kuwety w okresie kwarantanny) równolegle oswajamy nowego członka rodziny z obrożą i smyczą (przy rasach dużych także z kagańcem), a naukę podstawowych komend traktujemy w kategoriach zabawy, i to tak, aby szczeniakowi nie znudziło się to zbyt szybko.

Nauka komendy daj łapę jest bardzo łatwa. Mały szczeniak powinien opanować ją już podczas drugiej sesji. Stosujemy jedną z wymienionych wcześniej metod (ale konsekwentnie tylko tę jedną). Następna może być komenda aport – nauka przynoszenia przedmiotów, do której można wykorzystać zabawki edukacyjne dla psa. Jedną z takich zabawek jest dummy – przedmiot o walcowatym kształcie, dostosowany wymiarami do wielkości psa, z zapięciem, pod którym ukryty jest smakołyk. 

Dummy ma również funkcję wyciszającą, kiedy np. mamy gości i szczeniak jest silnie podekscytowany. Dzięki temu, że może on zająć się poszukiwaniem smakołyku wewnątrz zabawki, możliwe jest oduczanie psa skakania, a także oduczanie szczekania na ludzi. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż karcenie lub zamykanie szczeniaka. Pies w swoim domu musi czuć się przede wszystkim bezpiecznie – właśnie dlatego, że to jest jego dom, a nie gości.

Naukę dawania łapy, podobnie jak naukę każdej innej komendy, dzielimy na sesje. W początkowej fazie szkolenia, zwłaszcza w przypadku małego szczeniaka, długość jednej sesji nie powinna przekraczać pięciu minut, natomiast w jednej sesji pies wykonuje tylko jedno ćwiczenie w liczbie najwyżej pięciu powtórzeń. Po zakończeniu sesji następuje przerwa, a sygnałem do niej jest komenda zwalniająca, np. koniec, a następnie rzucenie psu zabawki. Podczas nauki w domu przerwy mogą być dłuższe, gdyż nie ogranicza nas czas szkolenia, jak w ośrodku. W ciągu dnia można przeprowadzić kilka sesji. 

Każdą sesję, zanim przystąpimy do nauki nowej umiejętności, rozpoczynamy powtórzeniem dotychczas opanowanych. Jeżeli pies umie już siadać i podawać łapę, powinien to wykonać. Powtarzanie ma na celu utrwalenie przyswojonych wcześniej umiejętności. Następnie zaczynamy naukę np. podawania drugiej łapy, przybijania dwóch piątek jednocześnie, itp. Trzeba jednak zawsze pamiętać o zasadzie, że każde ćwiczenie rozpoczyna się od wydania komendy siad. Pozycja siedząca jest zawsze wyjściowa do każdej czynności, którą pies ma wykonać. 

Nie należy również zapominać, że w układaniu psa, zwłaszcza małego szczeniaka, najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. Nie ma też jednego schematu dla wszystkich psów; każdy jest inny, nawet w obrębie tej samej rasy psy mogą różnić się temperamentem, usposobieniem, chęcią do nauki i możliwościami percepcyjnymi. 

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *