jak obciąć psu pazury

Jak obcinać pazury psu?

Pazury u psa rosną przez całe jego życie, podobnie jak nasze paznokcie. W naturze psowate same ścierają pazury, podobnie psy domowe, które mieszkają w kojcach lub pracujące. Jednak wiele psów domowych spędza większość czasu w mieszkaniu i nie nadąża ścierać pazurów w naturalny sposób, gdyż chodzenie na smyczy na spacery nie wystarcza. Zbyt długie pazury nie tylko przeszkadzają w chodzeniu, ale mogą spowodować uszkodzenia kończyn. Jak temu zapobiegać?

Jak obciąć pazury psu?

Obcinanie pazurów u psa nie jest trudne, ale wymaga wprawy i doświadczenia. Do obcinania pazurów trzeba przyzwyczajać psa już od najwcześniejszego wieku. Po raz pierwszy pazury obcina się szczeniakom po około 10 dniach od przyjścia na świat, kiedy są jeszcze ślepe. Hodowcy robią to zazwyczaj sami, jedynie niedoświadczeni korzystają z pomocy zaprzyjaźnionego kynologa lub lekarza weterynarii. Systematyczne obcinanie pazurów sprawia, że pies traktuje ten zabieg jako coś całkowicie normalnego.

Technika obcinania pazurów jest prosta. Ujmujemy pazur i ostrym narzędziem przycinamy w miejscu, gdzie tworzy się zagięcie. U psów z białymi (jasnymi) pazurami widać cieniutkie naczynie krwionośne wewnątrz pazura, co znacznie ułatwia zabieg – przycinamy tak, aby nie naruszyć naczynia. Psów z czarnymi pazurami trzeba to robić trochę na wyczucie albo zaopatrzyć się w obcinacz z sygnalizatorem, o czym poniżej.

Jak obciąć pazury psu, który się boi?

Nie zawsze pies poddaje się obcinaniu pazurów bez oporu. Bywa, że przy obcinaniu niechcący zatniemy zbyt daleko i sprawimy zwierzęciu ból, niektóre psy nerwowo reagują na „majstrowanie” przy ich łapach, na dźwięk narzędzi do obcinania, itp. Reakcja jest zresztą podobna i w innych przypadkach. Bywa, że zastanawiamy się, jak wyciągnąć kleszcza psu, który tego nie lubi – możliwe, że kiedyś go to zabolało i boi się ponownego bólu. Inne psy pierzchają na widok termometru i nie jesteśmy w stanie sprawdzić jego temperatury (p. Prawidłowa temperatura u psa). W takich sytuacjach należy zachować spokój, aby psu nie udzielało się nasze zdenerwowanie.

Jak uspokoić psa? Najlepiej zająć go czymś, co odwróci jego uwagę od obcinania pazurów. Dobrym pomysłem są smakołyki i przemawianie pogodnym tonem. Zamiast przysmaków, których podawanie absorbuje rękę, może się sprawdzić mata do lizania dla psa – czworonóg nią zajęty nie zwróci uwagi na gilotynkę. Jedzenie dla psa jest zawsze atrakcyjne i z pewnością skutecznie go zajmie. Można również poprosić o pomoc innego domownika, który będzie trzymał psa podczas obcinania pazurów. W wyjątkowych wypadkach, kiedy pies jest agresywny, zabieg obcinania pazurów trzeba przeprowadzić w gabinecie weterynaryjnym, gdzie nasz pupil otrzyma zastrzyk uspokajający (tzw. głupiego jasia).

Obcinanie pazurów u psa u weterynarza

Lekarz weterynarii poradzi sobie z obcięciem pazurów u psa bez problemu. Po pierwsze, w gabinecie weterynaryjnym psy zwykle są zestresowane, a to sprzyja wykonywaniu różnych zabiegów. Jeżeli natomiast pies boi się tak, że gotów jest pokąsać i lekarza, i właściciela – konieczny będzie kaganiec lub w ostateczności zastrzyk, aby pies nie odczuwał dyskomfortu ani strachu, a osoba wykonująca zabieg mogła być spokojna o swoje ręce. Są to jednak sytuacje skrajne i dość rzadko spotykane.

Czym obciąć psu pazury?

Istnieje kilka rodzajów narzędzi do obcinania pazurów u psa. Mogą to być odpowiednio wyprofilowane nożyczki do obcinania pazurów u małych szczeniaków, cążki lub gilotynka do obcinania pazurów u psów dorosłych oraz szczeniąt dużych ras, ewentualnie szlifierka do paznokci lub pilnik do wygładzania powierzchni. Narzędzia do obcinania muszą być przeznaczone specjalnie dla psów; obcinarka do paznokci dla ludzi nie jest odpowiednia, ponieważ miażdży pazur. Narzędzia dla psów mają dostosowany kształt ostrza i kąt cięcia, dzięki czemu pazury obcinane są gładko, bez szarpania i rozgniatania. Można też kupić gilotynkę z blokadą, która zabezpiecza pazur przed zbyt krótkim przycięciem, mogącym spowodować krwawienie. Niektóre modele obcinarek mają sygnalizację świetlną, alarmującą w przypadku naruszenia strefy, której nie należy obcinać. Takie narzędzie sprawdza się zwłaszcza podczas obcinania pazurów czarnych, kiedy nie widać cienkich naczyń krwionośnych, jak przy pazurach jasnych.

Wobec każdego narzędzia istnieje podstawowy wymóg – powinno być bardzo ostre. Tępy obcinacz zgniata pazur i uszkadza jego strukturę. Najlepiej kupować narzędzia do obcinania pazurów u psa z ostrzami ze stali nierdzewnej. Są one dość drogie, ale zachowują ostrość przez długi czas. Opłaca się je także naostrzyć.

Podczas obcinania pazurów przeważnie skracamy sierść wyrastającą spomiędzy poduszek łap. Należy używać do tego nożyczek dla dzieci lub do cięcia bandaży, które mają zaokrąglone końce i nie spowodują skaleczenia. 

Kiedy obciąć psu pazury?

Odpowiedź wydaje się banalnie prosta – kiedy są za długie. W praktyce objawia się to stukaniem pazurami o podłogę. Prawidłowa długość pazurów to taka, kiedy są one krótsze od opuszki palców lub najwyżej tej samej długości. Pazury psa podczas chodzenia nie powinny dotykać podłoża, kończąc się tuż nad nim. 

Właściciele pytają, jak często obcinać psu pazury. Nie ma tu żadnej reguły. U każdego psa rosną one w innym tempie, każdy pies też inaczej ściera je w sposób naturalny. Trzeba po prostu obserwować. W każdym razie nie wolno dopuścić do nadmiernego przyrostu, bowiem późniejsze skrócenie może być problematyczne i długotrwałe. Rzecz w tym, że naczynia krwionośne i nerwy wydłużają się, kiedy pazur nadmiernie rośnie, a przycięcie do wygodnej długości może skończyć się ich uszkodzeniem i krwawieniem z pazura, które jest dość obfite i trudne do zatamowania.

Ile kosztuje obcinanie pazurów u psa?

Obcinanie pazurów jest bardzo prostym zabiegiem pielęgnacyjnym dla lekarza weterynarii i kosztuje do 50 zł (zależnie od wielkości psa, długości pazurów, itp.). W wyjątkowych wypadkach, kiedy pies jest agresywny i trzeba mu podać zastrzyk uspokajający, cena zabiegu będzie wyższa.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeżeli przewidujemy konieczność podania środka uspokajającego, nie należy psa karmić przed wizytą u lekarza weterynarii. Posiłek odłóżmy na czas po powrocie do domu.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *