Jak odchudzić psa

Jak odchudzić psa?

Nadwaga i otyłość to problem, który dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta domowe. Szacuje się, że około 30 proc. populacji żyjących w Polsce psów waży zbyt dużo, biorąc pod uwagę ich rasę, wielkość, wiek, płeć, ogólną kondycję zdrowotną i tryb życia. Jaką dietę zastosować u psa z nadwagą, aby była zdrowa i skuteczna?

Odchudzanie psa

Przed zastosowaniem diety odchudzającej dla psa należy obliczyć, ile spożywa on kalorii dziennie. Uwzględnia się wszystkie źródła energii – posiłki, przekąski, smakołyki, a następnie zastosować dietę, polegającą na podawaniu około 80 proc. otrzymanej wartości. Jednak nie zawsze takie obliczenie jest możliwe, dlatego łatwiej jest obliczyć dobowe zapotrzebowanie psa na energię. Zasada wyliczenia została szczegółowo omówiona w artykule Ile powinien jeść pies 10 kg?. Przypominamy, że chodzi o obliczenie spoczynkowego (RER) i dziennego (DER) zapotrzebowania na energię.

Trzeba pamiętać, że istnieją rasy podatne na nadwagę bardziej niż inne. Należą do nich m.in. jamniki, niektóre teriery niskonożne, labrador retriever, spaniele, basset houndy. Na tendencje do tycia ma wpływ także wiek, kiedy spada tempo przemiany materii i aktywności psa, poza tym kastracja lub sterylizacja, przy czym suki przybierają na wadze częściej niż psy.

Dieta odchudzająca dla psa

Dieta dla psa z nadwagą musi być nie tylko dobrze obliczona pod względem kalorycznym, ale także odżywczym. Lekkostrawne jedzenie dla psa ma duże znaczenie przy nadwadze i otyłości. Istnieją gotowe, pełnoporcjowe karmy dla psów z nadwagą, również dla psów, które przybrały na wadze po kastracji i sterylizacji na skutek zmian hormonalnych. Jednak warto w procesie odchudzania psa przestawić go na jedzenie naturalne, przygotowywane w domu. Przepisy na dietetyczne jedzenie dla psa z nadwagą można znaleźć w sieci, może je też opracować indywidualnie psi dietetyk. Ważne jest, aby pies otyły otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze, choć w ilości obliczonej według wymienionych wyżej wskazówek. Do odchudzania psa nadają się chude gatunki mięsa zwierząt rzeźnych i dziczyzny oraz warzywa. W diecie dla psa z nadwagą nie powinny znajdować się węglowodany, dlatego podaje się karmy bezzbożowe albo jedzenie domowe bez dodatku ryżu bądź makaronu. Produkty zbożowe zawiera na ogół karma dla psa na przytycie lub dla psów pracujących. Nie podaje się psu odchudzanemu smakołyków gotowych, kupowanych w sklepie. Przygotowuje się je samodzielnie w domu. Smakołykiem może być kawałek marchewki lub jabłka, ewentualnie banana (choć ostrożnie, ponieważ jest wysokokaloryczny). Jeżeli pies jest w trakcie szkolenia i otrzymuje smakołyki jako nagrody za dobrze wykonane zadania, należy uwzględnić ich wartość energetyczną przy ustalaniu dziennej dawki pokarmowej.

Jak skutecznie odchudzić psa?

Skuteczne odchudzanie psa jest dość czasochłonne. Należy bowiem pamiętać, że pies, podobnie jak człowiek, nie powinien chudnąć zbyt szybko, gdyż grozi to pojawieniem się efektu jo-jo. Zwłaszcza nigdy dość ostrożności przy odchudzaniu starego psa, którego metabolizm jest znacznie spowolniony. Lepiej zatem podawać np. 80 proc. dobowej dawki przez dłuższy czas, niż 60 proc. przez krótszy. Organizm psa musi mieć czas, aby przestawić się na inny sposób żywienia.

Trzeba też zwrócić uwagę na tempo spożywania przez psa posiłków. Jeżeli ma on zwyczaj jeść łapczywie i szybko, powinno się to zmienić, ponieważ w ten sposób łyka duże ilości powietrza. Może to spowodować wzdęcia, bolesność żołądka, a nawet wymioty u psa. W takiej sytuacji w sukurs przychodzi miska spowalniająca jedzenie. Jest to miska z wyżłobieniami, ułożonymi w kształt labiryntu, w których układa się pożywienie i pies, chcąc je z nich wydostać, musi się „napracować”. Miski takie, zarówno dla psów dorosłych, jak i szczeniąt, są do nabycia w sklepach zoologicznych.

Nawiązując do szczeniąt, przekarmianie ich, a następnie odchudzanie, jest w ogóle niewskazane w bardzo młodym wieku, przynajmniej do czasu, kiedy zakończy się wymiana zębów u psa. Szczeniak powinien otrzymywać racje pokarmowe właściwe dla swojego wieku, wielkości, rasy, itp. Wtedy ma największe szanse rozwinąć się prawidłowo i harmonijnie.

W przypadku zwierząt kastrowanych lub sterylizowanych nie należy dopuszczać do powstania nadwagi. Pamiętając, że wraz z pozbawieniem psa lub suki narządów rozrodczych zmianie ulega ich gospodarka hormonalna, niosąca za sobą spowolnienie przemiany materii. Jeżeli pies będzie przyjmował pokarm sprzed zabiegu i w dotychczasowej ilości, dość szybko przybierze na wadze. Trzeba zatem zmienić sposób jego żywienia; można w tym celu kupić gotową karmę dla zwierząt sterylizowanych lub przestawić psa na jedzenie domowe i podawać w ilościach zgodnych ze wskazanymi wyżej zasadami.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *