jak działa tabletka na odrobaczanie psa

Jak odrobaczyć psa?

Odrobaczanie psa jest jednym z podstawowych zabiegów zdrowotno – pielęgnacyjnych. U każdego dorosłego psa powinien być on rutynowy, stosowany co kilka miesięcy. Odrobacza się także małe szczeniaki i suki karmiące. Jak i kiedy odrobaczyć psa?

Na czym polega odrobaczanie psa?

Odrobaczanie psa polega na podaniu mu środka domowego lub preparatu farmakologicznego, powodującego obumarcie i usunięcie naturalną drogą pasożytów wewnętrznych z organizmu. Celem jest niedopuszczenie do ich rozwoju w układzie pokarmowym psa i choroby zwanej robaczycą.

Odrobaczanie jest o tyle istotne, że psy wąchają i liżą podczas spacerów wszystko, co wzbudzi ich zainteresowanie, a to jest przyczyna przedostania się do przewodu pokarmowego wszelkich form inwazyjnych pasożytów. Niektóre z nich są zakaźne również dla człowieka. 

Kiedy odrobaczyć psa?

Profilaktycznie należy przeprowadzić odrobaczenie po raz pierwszy jeszcze w hodowli, kiedy miot jest w wieku 3 tygodni. Odrobacza się także sukę. Jest to konieczne, ponieważ mleko suki może zawierać jaja glist. Wprawdzie zawsze należy odrobaczyć sukę przed kryciem, ale nigdy nie ma pewności, że nie zakaziła się ona podczas ciąży. Odrobaczanie powtarza się po 2 tygodniach, a kolejne przeprowadza się przed pierwszym szczepieniem miotu. Dalsze wykonują już zazwyczaj nowi właściciele według kalendarza, ustalonego przez lekarza weterynarii, pod którego opieką znajduje się szczeniak.

Zwykle odrobacza się psa dorosłego dwa razy w roku (psy pracujące i wystawowe co 3 miesiące). Koniecznie należy psa odrobaczyć przed szczepieniem. Zabieg wykonuje się na tydzień przed szczepieniem. Poza profilaktyką odrobaczanie wskazane jest, kiedy zaobserwujemy następujące objawy:

  • saneczkowanie
  • Ślinienie lub częste przełykanie śliny
  • bóle brzucha, wzdęcia
  • apatia
  • biegunka.

Nieco rzadszym objawem jest zatwardzenie u psa. Nie wyklucza jednak robaczycy, dlatego jeżeli okaże się, że pry obstrukcji niezbędna jest lewatywa u psa, powinno się pobrać kał do badania na obecność pasożytów.

Każde odrobaczenie wykonuje się rano, na czczo, a następnie starannie zbiera odchody wydalone w ciągu 24 godzin po podaniu środka.

Jak długo trwa odrobaczanie psa?

Sam zabieg to tylko podanie psu preparatu. Natomiast konieczne jest powtórzenie go po 48 godzinach, a następnie, jeżeli zachodzi taka potrzeba (tzn. jeżeli stwierdzone zostały jakiekolwiek formy pasożytów w kale), po 14 dniach – ponownie dwukrotnie. Taki sposób odrobaczania zalecają lekarze weterynarii i producenci większości dostępnych preparatów odrobaczających.

Odrobaczanie psa – skutki uboczne

Jeżeli przestrzega się zaleceń lekarza i postępuje zgodnie ze wskazaniami na ulotce informacyjnej preparatu, odrobaczanie jest na ogół bezpieczne i nie wywołuje skutków ubocznych. Niemniej mogą one wystąpić w przypadku uczulenia na któryś ze składników leku. Najczęściej można zaobserwować nudności lub wymioty, brak apetytu, biegunkę albo zatwardzenie, nadmierne ślinienie, osowiałość, a niekiedy nawet drgawki. Jeżeli objawy te wystąpiły w krótkim czasie (od kilku minut do kilku godzin) po podaniu środka, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Jak odrobaczyć psa domowymi sposobami?

Oprócz preparatów farmakologicznych, na rynku dostępne są gotowe suplementy odrobaczające, produkowane na bazie wyciągów z roślin, posiadających właściwości przeciwpasożytnicze, a jednocześnie wspomagające prawidłowe funkcjonowanie jelit, działanie układu odpornościowego i nie zakłócające pracy innych narządów. 

Naturalne preparaty odrobaczające produkuje się między innymi z pestek dyni, liści dzikiego czosnku, jagód jałowca, piołunu, tymianku, goździków, oregano i żołędzi oraz kory dębu. Przygotowując jedzenie dla psa wystarczy wkropić do niego odpowiednią dawkę wybranego preparatu.

Ile kosztuje odrobaczenie psa?

Cena odrobaczenia psa zależy głównie od ceny preparatu i wielkości psa, ponieważ dawkuje się lek proporcjonalnie do ciężaru ciała. Koszt środka odrobaczającego wynosi od 10 do nawet ponad 100 zł. Środki odrobaczające sprzedawane są też w różnym stężeniu; dla małych ras jest ono słabsze, dla dużych – silniejsze. Cena pojedynczej tabletki wynosi od 5 zł.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *