wiek psa na ludzkie

Jak określić wiek psa?

Kupując szczeniaka z hodowli nie mamy tego problemu. Otrzymujemy metrykę, na której widnieje data urodzenia miotu. Jeżeli natomiast adoptujemy psa ze schroniska, zazwyczaj nie znamy jego wieku. Można jednak z pewną dokładnością określić, ile pies liczy lat, a często także przybliżony wiek w miesiącach – jeżeli jest to szczeniak. Jak rozpoznać wiek psa po jego cechach zewnętrznych?

Jak obliczyć wiek psa?

Wiek młodzieńczy w życiu psa zaczyna się w wieku około 4 miesięcy u ras mniejszych, nieco później u większych. Trwa do chwili wejścia w wiek dorosły, kiedy przestanie rosnąć i ustabilizuje się psychicznie.

Rozwój szczenięcy przebiega w zasadzie podobnie u wszystkich ras. Różnice pojawiają się w dalszym rozwoju. Na przykład jamniki miniaturowe, chihuahua czy yorki można uznać za dorosłe juź w wieku około 12 miesięcy, podczas gdy dog niemiecki, berneńczyk bądź rottweiler dorosłość osiągają w wieku około 2 lat. Co ważne, dojrzałość płciowa psa/suki nie oznacza jego/jej dorosłości. Suka może mieć pierwszą cieczkę już w wieku 6 miesięcy. Oznacza to, że jej jajniki zaczęły funkcjonować i mogłoby dojść do zapłodnienia. Jednak półroczna suka jest jeszcze psim dzieckiem, jej organizm nie zakończył rozwoju i macierzyństwo w tym wieku jest absolutnie niewskazane – suka może nie mieć wystarczających sił na sprostanie porodowi i na wykarmienie szczeniąt.

Statystyki wykazują, że najszybciej dojrzałość płciową osiągają psy ras małych, a najpóźniej – bardzo dużych i olbrzymich. Oprócz rasy na osiągnięcie dojrzałości i dorosłości ma klimat, w jakim żyje pies i sposób jego żywienia. Odpowiednie jedzenie dla psa ma bardzo istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu, a co za tym idzie, na długość jego życia.

Starzenie się psa następuje u ras małych i miniaturowych późno, bo około 10. roku życia, u średnich jest to wiek 7 – 8 lat, natomiast psy ras olbrzymich zaczynają się starzeć już w wieku około 5 – 6 lat. Jednak psia starość zależy nie tylko od wieku, ale w dużej mierze od trybu życia i odżywiania. Dobrze zbilansowane, regularne posiłki, przygotowywane w domu ze świeżych produktów, z dodatkiem suplementów wapniowych i witaminowych, wspomagają dobre funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych, układu kostnego, mięśniowego, krążenia i nerwowego. Gotowane jedzenie nie zawiera polepszaczy ani konserwantów, które mogą w dłuższym okresie wykazywać działanie rakotwórcze, a choroby nowotworowe zajmują czołowe miejsce na liście przyczyn przedwczesnej śmierci psów.

Biorąc zatem pod uwagę – oprócz daty urodzenia – miejsce i tryb życia oraz żywienie psa, możemy obliczyć jego wiek rzeczywisty na podstawie ogólnej kondycji i badań laboratoryjnych krwi oraz moczu.

Ile lat ma pies na ludzkie?

Według obiegowych opinii wystarczy pomnożyć wiek psa przez 7 i uzyska się wiek psa na lata ludzkie. Jednak ten przelicznik nie jest zbyt wiarygodny, gdyż psy dorastają i starzeją się w różnym tempie, zależnie od wskazanych powyżej czynników. Poniższa tabela pomoże obliczyć, ile pies ma lat ludzkich. 

Wiek psaRasy małe (do 10 kg)Rasy średnie (11 – 20 kg)Rasy duże (21 – 40 kg)Rasy olbrzymie (powyżej 40 kg)
3 miesiące3 lata i 8 miesięcy3 lata i 8 miesięcy3 lata3 lata
6 miesięcy7,5 roku7,5 roku6 lat6 lat
12 miesięcy15 lat15 lat12 lat12 lat
3 lata28 lat30 lat24 lata24 lata
6 lat40 lat45 lat47 lat50 lat
12 lat64 lata75 lat89 lat100 lat

Jak zatem widać, mnożenie liczby lat przez 7 nie daje dokładnej odpowiedzi, ile pies ma lat. Natomiast według powyższej tabeli można nie tylko przeliczyć wiek psa na lata ludzkie, ale również dowiedzieć się z niej, ile lat żyje pies, aczkolwiek są to jedynie wartości przeciętne. Zdarzają się bowiem psy żyjące ponad 20 lat.

Jak rozpoznać wiek psa?

Chcąc ustalić wiek psa możemy posłużyć się różnymi wskaźnikami. Jednym z nich jest stan i kolor sierści, skóry i oczu. U starzejącego się psa sierść zaczyna siwieć (choć bywa, że pies do końca życia nie siwieje), najszybciej na kufie i wokół oczu. U psów posiadających gen szybkiego siwienia (wczesnego stopniowego zaniku produkcji melaniny) pojedyncze siwe włosy pojawiają się niekiedy już w wieku około 5 lat, natomiast ośmioletni pies może mieć już siwą całą głowę.

Skóra psa z wiekiem staje się coraz mniej napięta i jędrna, coraz cieńsza, czasem pojawiają się na niej narośle o łagodnym charakterze (tłuszczaki, włókniaki). Oczy tracą blask, stają się mętne, dość często występuje zaćma starcza. Pies powoli przestaje widzieć, dlatego w starszym wieku w grę wchodzi jedynie chodzenie na smyczy, którego trzeba nauczyć za młodu.

Zmienia się też zachowanie psa. Na ogół psy starsze mają coraz mniej energii, szybciej się męczą i potrzebują coraz więcej odpoczynku i snu. Spacery stają się krótsze, pies nie ma ochoty na bieganie, przez co nie ściera regularnie pazurów. W związku z tym obcinanie pazurów u psa staje się coraz częstszym zabiegiem, podobnie jak kontrolne mierzenie temperatury. Prawidłowa temperatura u psa wynosi około 37,5 stopni Celsjusza, przy czym u ras małych jest zwykle wyższa niż u dużych.

Jednak najdokładniej określić można wiek psa po zębach. U wszystkich psów uzębienie podlega określonym przeobrażeniom od zakończenia wymiany mlecznego na stałe. Jak rozpoznać wiek psa po zębach, począwszy od wieku szczenięcego?

Najpierw trzeba opanować schemat pełnego uzębienia i jego nazewnictwo. Uzębienie mleczne składa się z 28 zębów – po 14 w szczęce i żuchwie. W każdej ćwiartce jamy ustnej znajdują się 3 siekacze, 1 kieł i 3 przedtrzonowce. Uzębienie stałe to 42 zęby – 20 w szczęce i 22 w żuchwie: po 6 siekaczy, 2 kły i 8 przedtrzonowców, natomiast zęby trzonowe w szczęce są 4, a w żuchwie 6.

Oprócz tego siekacze dzielą się na cęgi – „jedynki”, średniaki – „dwójki” i okrajki – „trójki”.

Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się w wieku około 2 tygodni. Często zbiega się to z otwieraniem powiek. Zęby mleczne wyrastają do 2. miesiąca życia. Ostre i kłujące jak szpilki oznaczają, że szczeniak ma nie więcej niż 2 miesiące, w wieku 3,5 miesiąca są już lekko starte, natomiast jeżeli jedne są starte, a innych brakuje, oznacza to, że rozpoczęła się wymiana uzębienia, a szczeniak ma około 4 – 5 miesięcy. Całkowita wymiana uzębienia kończy się przeciętnie w wieku 7 miesięcy. Niekiedy zdarzają się przetrwałe mleczne kły (pies ma podwójne – mleczne i stałe), które powinny wypaść samoistnie około 9. miesiąca życia. Jeżeli tak się nie stanie, należy udać się do lekarza weterynarii, który usunie mleczaki w znieczuleniu.

Rozpoznanie wieku psa po stanie zębów w wieku powyżej roku następuje według poniższych wskazań starcia:

  • Cęgi dolne – 1,5 roku 
  • Średniaki dolne – 2,5 roku
  • Cęgi górne – 3,5 roku
  • Średniaki górne – 4,5 roku
  • Okrajki dolne – 5,5 roku
  • Okrajki górne – 6 lat
  • Starte wszystkie siekacze – 7 lat
  • Kły – 8 lat
  • Owalny kształt wszystkich zębów – 10 lat
  • Brak cęgów (wypadły) – 11 – 12 lat

Jako ostatnie zazwyczaj wypadają kły, staje się to przeważnie w wieku około 15 lat i więcej.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *