czesanie psa

Jak pielęgnować psią sierść? Porady groomerki & akcja “Wezwij posiłki”

Psiaki regularnie zmieniają swoją sierść. Intensywny i naturalny proces wymiany (tzw. linienie) zachodzi zwykle dwa razy w roku — wiosną i jesienią. Warto jednak pamiętać, że w pozostałe miesiące PSIjaciel również gubi futerko — podobnie jak człowiek, który regularnie „wymienia” swój naskórek. Biorąc to pod uwagę, niezwykle ważne jest dbanie zarówno o sierść od środka — poprzez zdrową miseczkę psiaka — jak i o porządek w domu. W pierwszym elemencie pomóc może Piesotto, które dostarcza zbilansowane i świeże posiłki. W drugim — pomocny będzie odkurzacz bezprzewodowy Samsung z serii Bespoke Jet, który jest wdzięcznym pomocnikiem w sprzątaniu sierści.

Jak radzić sobie z psią sierścią? Co zrobić, aby psiak traktował wyczesywanie jako oznakę miłości i troski? O odpowiedzi i praktyczne wskazówki dotyczące psiej pielęgnacji poprosiliśmy doświadczoną groomerkę, Kingę Sawkę. 

Sierść psa (na kanapie) 

Jako miłośnicy czworonożnych przyjaciół zapewne wiecie, jak ważna jest opieka, pielęgnacja i dbanie o zdrowie psiaków. Dlatego też to z myślą o Was ruszyła akcjaWezwij posiłki”, w której to wraz z Samsung zachęcamy nie tylko do zmiany psiej diety, ale także do zadbania o wygodny i higieniczny sposób na  porządek w swoim domu. Teraz, dzięki niej, kupując jeden z modeli odkurzacza Samsung Bespoke Jet, zyskasz bon o wartości 300 lub 400 na przepyszną i starannie skomponowaną karmę dla swojego psiaka. 

Piesotto to odpowiedź na potrzeby psów, które potrzebują zdrowszej, zbilansowanej alternatywy dla tradycyjnych, suchych karm. Dlatego też w proces przygotowywania świeżych posiłków zaangażowali się certyfikowani dietetycy, którzy tworzą przepisy wyłącznie na składnikach jakości Human Grade. Miseczka wypełniona starannie dobranymi minerałami i witaminami dba o psią sierść, zapobiegając alergiom lub chorobom skóry.  

Wspomniany już odkurzacz bezprzewodowy Samsung Bespoke Jet to funkcjonalne i nowoczesne wsparcie w porządkach domowych. Pozwala skutecznie pozbyć się sierści (nawet tej najdrobniejszej!) z podłogi, dywanu, kanapy, materaca i samochodowej tapicerki, którą tak chętnie niszczą psi podróżnicy. Wszystko to dzięki szczotce do kurzu, elektroszczotce, a także gumowym wałkom i płytce, która zapobiega plątaniu się włosów. To dzięki AI odkurzacz sam dostosowuje prędkość obrotu szczotki i moc ssącą, a czujniki oporu powietrza i oporu na szczotce pozwalają sunąć głowicy po każdej powierzchni — od wykładzin, przez dywany, aż po parkiet. Pracę usprawnia regulowana rączka, powiadomienia na wyświetlaczu, a także funkcja LED, która pozwala odkryć najmniejsze kłębki sierści pod kanapą, w rogach stołu lub w szczelinach. 

Konstrukcja odkurzacza jest niezwykle lekka (prawie o połowę lżejsza od innych, dostępnych na rynku modeli) i poręczna — zarówno podczas sprzątania, jak i czyszczenia. Pomaga w tym system filtracji, zmywalny pojemnik na kurz oraz stacja czyszcząca All-in-one, która usuwa sierść Burka i Reksia za pomocą jednego przycisku. 

Sprzątanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe i komfortowe. Ponad 120 minut nieprzerwanej pracy, 1000 obrotów na minutę oraz funkcja oszczędności baterii sprawia, że w spokoju odkurzysz każdy metr swojego domu — i to bez konieczności poprawek!

Jeśli więc masz dość unoszących się kłębów sierści i pragniesz kompleksowo zadbać o zdrowie swojego PSIjaciela — nie czekaj do ostatniej chwili, akcja jeszcze trwa!

Kinga Sawka: wyczesywanie psiaka niesie za sobą wiele korzyści! 

Przez czesanie do serca? Czy to jest możliwe? Czy jest możliwe, aby zamiast nieprzyjemnego obowiązku czesania, piesek czuł przyjemność i traktował ten czas jako okazanie miłości przez swojego właściciela? Czy może być to sposób na spędzenie wspólnego czasu? Oczywiście, że tak, ALE wymaga to odpowiedniego przygotowania. Uzyskanie odpowiedniej wiedzy zapobiega wielu błędom. Popełnione błędy sprawiają, że czesanie pupila to codzienna udręka, która z czasem prowadzi do rezygnacji z tej czynności. A nieobecność czesania wiąże się z wieloma konsekwencjami. A przecież każdy z nas kocha swojego pupila i chce, żeby był szczęśliwy, piękny i zdrowy. O czym, zatem warto wiedzieć? 

Zanim przejdziemy do kluczowej wiedzy na temat czesanie, powiedzmy o korzyściach, jakie płyną z regularnego czesania. Co zyskamy, jeśli tylko zaangażujemy się w tę ważną sferę życia naszego pupila? 

 Rasy ozdobne, długowłose bez podszerstka pokochaliśmy za to, że nie pozostawiają na naszych dywanach i kanapach kłębów sierści. To jedna z ogromnych zalet tych ras. W tym przypadku czesanie jest  ważne, aby sierść się nie kołtuniła, a przy skórze nie tworzył się filc. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia i pięknego wyglądu naszego psa. Utworzony filc blokuje wentylację skóry, a to prowadzi do wielu chorób skórnych. Ważne, aby nie doprowadzić do takiego stanu, ponieważ rozczesanie takiego filcu jest wręcz niemożliwe i bardzo bolesne dla pieska, co za tym idzie, wymaga bardzo krótkiego nieestetycznego golenia. Dzięki zaangażowaniu w czesanie wizyta u groomera będzie znacznie przyjemniejsza dla Twojego psa, a fryzura będzie cieszyć oko. 

Do ras długowłosych należą, również te z podszerstkiem, które linieją. To właśnie one pozostawiają w naszym otoczeniu kłęby sierści, które często są naszą codzienną zmorą. Jeśli zatem chcesz w domu, aby tej sierści było znacznie mniej, zadbaj o regularne najlepiej codzienne czesanie. Ogromną korzyścią czesania takich ras jest przede wszystkim ich komfort życia i zdrowie. Pupile z podszerstkiem wymieniają sierść wiosną i jesienią, aby dostosować się do zmian temperatury. Proces ten, jednak jest zachwiany i pieski mogą linieć przez cały rok, gdyż mieszkają w naszych ciepłych domkach. Podszerstek pełni ważną rolę izolacji i ochrony. Przy zaniedbaniu piesek będzie odczuwał ogromny dyskomfort. W miejscach, gdzie nagromadzi się niewyczesany podszerstek, piesek może odczuwać gorąco, czy też swędzenie. Takie miejsca są też idealnym siedliskiem dla różnych owadów i pasożytów. 

Wybierz odpowiednią szczotkę 

Szczotka dla psa będzie Twoim podstawowym narzędziem podczas codziennego wyczesywania pupila. Dlatego bardzo ważny jest jej odpowiedni wybór, który różni się w zależności od rasy, czy też rodzaju sierści. Wybór odpowiednich akcesoriów do pielęgnowania sierści jest jednym z największych dylematów wśród właścicieli. Wyboru nie ułatwia też przeogromna oferta takich narzędzi. Musisz pamiętać, aby wielkość grzebienia, czy szczotki dobierać odpowiednio do wielkości psa.  

Najbardziej uniwersalną szczotką, która sprawdzi się u większości piesków, jest szczotka włosiana. Taka szczotka pomaga, usunąć zanieczyszczenia, złuszczony naskórek, czy też luźne martwe włosy z sierści psa. Stanowi też idealne narzędzie do przyjemnego masażu pupila. Zawsze wybieramy taką szczotkę, aby w trakcie czesania docierała do nasady włosa i skóry psa.  

Dla piesków z sierścią długą lub średniej długości  można wybrać szczotkę drucianą (szpilkową). Jest to szczotka, która sprawdzi się dla piesków z podszerstkiem, ale również tych bez niego. Dla pieska z cienkim długim włosem, bez podszerstka, wybierz tę mniejsza, bardziej miękką. Szczotka zbyt twarda, ostro zakończona może podrażnić ich delikatną skórę. Szczotkę twardszą, gęstszą, ostro zakończoną wybierz dla pieska z twardą gęstą sierścią średniej długości i zbitym podszerstkiem. Długość igieł dobierz stosowanie do gęstości futerka. Im gęstsze futerko, tym dłuższe igły. Podczas czesania zawsze zachowuj ostrożność, aby nie poranić lub nie podrażnić skóry psa i nie sprawiać mu bólu. To zdecydowanie zniechęci go do ponownego czesania. 

Bardzo popularną szczotką jest szczotka zwana pudlówką. Posiada ona dużą ilość gęsto ustawionych, zagiętych drucików. Świetnie sprawdza się przy pielęgnowaniu bardzo gęstego, bujnego włosa pudli. Tą szczotką łatwo podrapać skórę psa, wobec tego koniecznie zachowaj maksimum ostrożności.  

A co z pieskami gładkowłosymi? Czy takie rasy również wymagają zaopatrzenia się w narzędzie, jakim jest szczotka? Oczywiście! W tym przypadku warto sięgnąć po szczotkę silikonową lub gumową. U psów gładkowłosych równie istotne jest usuwanie martwego włosa, a taki typ szczotki świetnie sobie z tym poradzi. Prowadź tę szczotkę zawsze zgodne z kierunkiem włosa, nigdy pod włos, aby nie uszkodzić jego prawidłowej struktury. Czesanie tą szczotką będzie dla Twojego pupila bardzo przyjemne, ze względu na charakterystyczne wypustki, które delikatnie masują ciałko psiaka. 

Oprócz szczotki zachęcam moich klientów, aby zaopatrzyli się w metalowy grzebień. Szczególnie w przypadku ras długowłosych. Grzebień daje nam pewność, że ani jeden splątany włos (kołtun) nie został przez nas pominięty. Przy cienkim, długim włosie warto wybrać grzebień ze średnio, a najlepiej gęsto rozstawionymi igłami. Jeśli jednak piesek posiada gęsty podszerstek, wybierz większy rozstaw igieł, bo zbyt gęsty nie sprawdzi się przy zbitej szacie. 

Zadbaj o regularność 

Zacznij przygodę z czesaniem jak najwcześniej, najlepiej od szczeniaka. Warto zadbać o to, aby wypracować w piesku poczucie, że nie jest to tylko nieprzyjemny obowiązek, ale czas, w którym jest w centrum uwagi swojego właściciela. To idealny czas właściciela z ukochanym czworonogiem. Wystarczy poświęcić na tę czynność 15-30 min, jeśli będzie to CODZIENNA rutyna. Zanim zdecydujesz się na przyjęcie pod swoją opiekę czworonoga, zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie taki czas mu poświęcić?! Masz 30 min, aby pokazać pieskowi, jaki jest dla Ciebie ważny i jakim ciepłym uczuciem go darzysz. Kluczem do sukcesu jest dyscyplina, cierpliwość i zaangażowanie. Przy regularnym, dokładnym, codziennym czesaniu powstawanie kołtunów jest niemożliwe. Brak kołtunów sprawi, że czesanie nie będzie sprawiało pieskowi dyskomfortu i dzięki temu nie będzie tej czynności negatywnie kojarzył. Robiąc dłuższą przerwę, doprowadzisz do splątania sierści, a to z pewnością nie będzie dla pieska przyjemne. W konsekwencji w przyszłości spotkasz się oporem i buntem pupila. Dlatego ta regularność jest tak bardzo istotna i niesie ze sobą obopólne korzyści. Dobrze, a co z pieskami o krótkiej, gładkiej szacie? Przecież te rasy się nie skołtunią! Czy zatem można w tym przypadku zrezygnować z czesania? Odpowiedź brzmi: nie! Możesz pozwolić sobie, aby wydłużyć czas pomiędzy czesaniem np. do tygodnia. Takie czesanie pozwoli zachować szatę w dobrej kondycji. Ja jednak zachęcam, aby mimo wszystko robić to jak najczęściej. Nie tylko ze względu na zachowanie zdrowej sierści, ale ze względu na budowanie w ten sposób wyjątkowej więzi z psem. 

Nagradzaj pupila 

  Cały ten czas, który poświęcasz na czesanie, niech nie będzie czasem jedynie aktywnego czesania. Rób krótkie przerwy, w czasie których pogłaskasz pieska w ulubionych miejscach, czule pochwalisz, okażesz miłość.  To jedna z najlepszych form nagradzania pieska za dobre zachowanie. Pamiętaj, że formą nagrody nie muszą być tylko smaczki, choć oczywiście nie należy z nich rezygnować. Jednak oprócz smaczków słowne pochwały, są dla niego równie motywujące. Istotne jest, aby nagradzać pieska w odpowiednim momencie, kiedy poddaje się czynności czesania, a nie, w momencie kiedy protestuje. Piesek musi mieć jasny sygnał, za co otrzymał pochwałę i nagrodę od swojego właściciela. 

Największe korzyści, jakie płyną z regularnego wyczesywania pupila to przede wszystkim mniej sierści w Twoim domu i znaczna poprawa komfortu życia pieska. Regularne szczotkowanie to idealny masaż dla skóry, który stymuluje wzrost nowej, pięknej, zdrowej, pełnej blasku sierści, a usuwa tą martwą, matową. To nie wszystkie korzyści. Czesanie może być też sposobem na wspólne spędzenie czasu z pupilem, zbudowanie więzi i poświęcenie mu całej swojej uwagi, co z pewnością zaowocuje wyjątkową relacją między Wami. 

To jak? Warto przez czesanie zdobyć serce naszego pupila? 

O akcji „Wezwij posiłki” 

Krok 1: Wybierz swój idealny model odkurzacza bezprzewodowego z linii Bespoke Jet maksymalnie do 10 marca 2024 (lub do wyczerpania puli kwotowej).   

Krok 2: Podziel się swoją historią! Napisz recenzję (minimum 200 znaków), w której opiszesz, jak odkurzacz Bespoke Jet zmienił Wasze codzienne życie. 

Krok 3: Zbierz dokumenty: zeskanowany dowód zakupu, numer seryjny urządzenia, fotografię tabliczki znamionowej, zdjęcie lub screenshot Twojej opinii oraz zdjęcie opakowania z wyciętą tabliczką znamionową.  

Krok 4: Zarejestruj się na swoim koncie Samsung Account w ciągu 21 dni od daty zakupu.  

Krok 5: Teraz czas na nagrodę! Odbierz voucher i zamów Piesotto dla swojego czworonożnego przyjaciela. Czekamy na Ciebie do 28 kwietnia 2024. 

Współpraca Piesotto x Samsung

Promocja trwa od 01.02 do 10.03.2024 r. lub do wyczerpania puli kwotowej przeznaczonej na Prezenty/Vouchery (tj. kwoty 70 000 zł brutto). 

Promocja dotyczy wszystkich modeli odkurzaczy bezprzewodowych z serii Bespoke Jet. Wartość vouchera wynosi 300 lub 400 zł brutto. Otrzymany voucher jest ważny do 30.09.2024 r. 

Pełna lista modeli z przypisaną wartością vouchera Piesotto, szczegóły i ograniczenia promocji w regulaminie na wezwijposilki.samsung.pl 

Pamiętaj, każdy dzień z futrzanymi przyjaciółmi to przygoda. Dbaj o nich jak najlepiej, ciesząc się każdą chwilą spędzoną razem. Bo w końcu, czy jest coś lepszego niż miłość i wierność na czterech łapach? 

 

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *