jak przechowywać karmę dla psa

Jak przechowywać karmę dla psa?

Kupując karmę dla psa rzadko zastanawiamy się nad jej późniejszym przechowywaniem, choć jest to bardzo istotne zagadnienie. Sposób przechowywania karmy ma bowiem zasadniczy wpływ na jej przydatność do spożycia przez psa i zachowanie wszystkich wartości odżywczych. Podpowiadamy, jak przechowywać karmę dla psa, aby nie uległa szybkiemu zepsuciu i nie zaszkodziła naszemu pupilowi.

Przechowywanie karmy dla psa

Każdy rodzaj karmy wymaga innego sposobu przechowywania, w zależności od wielu czynników. Należą do nich: surowce użyte do karmy dla psów i proces jej produkcji, stopień wilgotności, a także warunki zewnętrzne – wilgotność, dostęp światła i tlenu, temperatura, okres przechowywania oraz materiał, z jakiego jest wykonane opakowanie karmy.

Każda karma wraz z czasem zmienia swoje właściwości. Na opakowaniu producent zawsze podaje okres przydatności do spożycia. Okres ten jest jednak podany przy założeniu, że karma jest przechowywana w warunkach, jakie zaleca producent. W praktyce nie zawsze wszyscy przestrzegają tych zaleceń, co powoduje, że niejednokrotnie termin ważności karmy dla psa ulega znacznemu skróceniu. Trzeba zatem czytać skład karmy dla psów nie tylko w aspekcie składników, ale także pod kątem jej przechowywania.

Jak przechowywać suchą karmę dla psa

Karma sucha powinna być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu, bez dostępu światła. Wprawdzie dopuszczalna temperatura przechowywania to 25 stopni, jednak zaleca się, aby wynosiła ona najwyżej 15 stopni, bowiem w wyższej temperaturze może nastąpić szybszy rozkład (zjełczenie) tłuszczów i karma staje się niezdatna do spożycia, a nawet może zaszkodzić psu. Karma dla psa może być otwarta w zasadzie tylko wtedy, kiedy jest nabierana do miski; powinna być przechowywana w oryginalnym worku lub w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku (wiaderku) z pokrywą. Należy przy tym pamiętać, aby przesypując karmę do wiaderka zachować lub zanotować, ile suchej karmy powinien jeść pies według wskazówek na oryginalnym opakowaniu, aby właściwie ją dawkować.

Niestety, nie wszystkie pojemniki na karmę, nawet z myślą o tym produkowane, spełniają warunki do jej przechowywania. Niemal wszystkie wyrabiane są z tworzyw plastikowych, spośród których wiele nie powinno mieć kontaktu z tłuszczem. Część substancji chemicznych, jakie składają się na tworzywo, jest rozpuszczalna w tłuszczach, co skutkuje przedostawaniem się ich do karmy, a tym samym działa negatywnie na przewód pokarmowy psa. Dlatego producenci zalecają nie używać innych pojemników niż oryginalne opakowanie. Z tego powodu obecnie coraz więcej karm pakowanych jest w worki typu „otwórz – zamknij”, a niektóre firmy wyposażają worki z karmą w zamki błyskawiczne. To rozwiązanie jest najtrwalsze i dlatego najlepsze, zwłaszcza w przypadku większych opakowań karm dla psów małych i średnich, kiedy czas zużycia zawartości jest dłuższy. Przykładowo, jeżeli sucha karma dla psa 10 kg powinna być podawana w ilości 195 gramów na dobę, a jest zapakowana w worek 15 kg, oznacza to, że będzie skarmiana przez prawie 77 dni, czyli ponad dwa miesiące. W tym czasie powinna zachować wszystkie parametry, jakie podane są na opakowaniu, zatem mocne i wytrzymałe zamknięcie jest niezbędne. Karmy w workach zaopatrzonych w zamki błyskawiczne nie odbiegają cenowo od karm pakowanych w bardziej tradycyjny sposób, co można sprawdzić wpisując w wyszukiwarkę karma dla psa cena.

Jak przechowywać mokrą karmę dla psa?

Najlepiej kupować mokrą karmę w opakowaniach jednorazowych, które zostają opróżnione od razu podczas jednego posiłku. Wówczas nie ma potrzeby ich przechowywania. Karmy mokre w małych porcjach pakowane są w saszetki lub puszki aluminiowe o wadze od 85 do 200 gramów.

Jeżeli nie ma możliwości zakupu karmy porcjowanej, wówczas puszkę metalową o wadze od 400 do 1000 gramów po otwarciu należy przechowywać w lodówce. Warto jednak przełożyć zawartość puszki do szklanego naczynia (słoika) z pokrywką lub nakrętką. Niektóre substancje zawarte w mokrej karmie, po otwarciu puszki i dostępie powietrza do jej zawartości, wchodzą bowiem w reakcję chemiczną z metalem, w wyniku której mogą wytworzyć się toksyny niebezpieczne dla psa.

W oryginalnej puszce mokrą karmę przechowuje się w lodówce najwyżej przez 24 godziny, przy czym należy całkowicie pozbawić puszkę oryginalnego wieczka i przykryć ją np. nakrętką od słoika. Podobnie jak w przypadku suchych karm, nie są tu polecane do przechowywania pojemniki plastikowe, jak również torebki foliowe typu zip – bag.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *