jak przygotować psa na dziecko

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Wielkie wydarzenie dla całej rodziny, również naszego czworonoga, zbliża się wielkimi krokami. Jak się do tego przygotować? Jeszcze przed pojawieniem się najmłodszego członka rodziny, warto zacząć przygotowania i oswajanie psa do życia z noworodkiem. Wszystko po to, aby ten trudny dla wszystkich okres przebiegł spokojnie i komfortowo również dla naszego czworonożnego domownika. Co zrobić, aby pies był gotowy na noworodka? Przeczytaj najważniejsze rady, jak przygotować psa na narodziny dziecka.

Pracuj nad wspólnym językiem

Bez względu na to, czy zbliżają się narodziny dziecka, czy dopiero w głowach pojawia się pierwsza myśl o możliwej ciąży, warto znaleźć ze swoim psem jasne porozumienie. Uczenie komend takich jak „zostaw”, „siad” czy „zostań” (p. Jak nauczyć psa komendy siad?) pomoże zapanować nad zachowaniem czworonoga, gdy w domu pojawią się obce przedmioty, zabawki czy zapachy. Taka nauka powinna przebiegać w spokojnej atmosferze, a po udanej próbie wykonania komendy, nie zapomnijmy o ulubionym smaczku. Przygotujmy psa na nowe bodźce i przedmioty w domu jeszcze przed pojawieniem się malucha poprzez np. rozrzucenie zabawek dziecka po pokoju i uczenie, że te przedmioty nie powinny go interesować.

Nie chodzi tylko o to, by pies rozumiał nas. Zwróćmy również uwagę na to, co nasz czworonóg ma nam do zakomunikowania. Nowa sytuacja, obce zapachy i nieczęsto zachwiana rutyna dnia może powodować dodatkowy stres i niepokój u psa. Bądźmy uważni na sygnały, które wysyła do nas ukochany czworonóg.

Pozytywne skojarzenia

Jak przyzwyczaić psa do obecności dziecka w domu? Dziecko to prawdziwa bomba nowych zapachów, dźwięków i zachowań w domu. Ponieważ psy są bardzo czułe na wszelkiego rodzaju zapachy, warto jeszcze przed narodzinami, przyzwyczaić go nowości, a przede wszystkim wywołać pozytywne skojarzenia z nimi. Zapoznajmy psa z zapachem dziecięcych kosmetyków i pieluszek, kupując je jeszcze przed terminem narodzin. Po urodzeniu, gdy dziecko jest jeszcze w szpitalu, warto przynieść do domu jego ubranko, tak by pies poznał zapach nowego członka rodziny i mógł się z nim oswoić. Stwórzmy przy tym przyjazną i spokojną atmosferę, aby zapach dziecka kojarzył się naszemu czworonogowi pozytywnie. 

Zmiana przyzwyczajeń psa przy małym dziecku

Nasi czworonożni kompani uwielbiają rutynę i czuja się dobrze, gdy ich dzień jest poukładany i przewidywalny. Narodziny dziecka potrafią wywrócić ten poukładany świat do góry nogami dlatego warto zatroszczyć się o zmianę przyzwyczajeń jeszcze przed tym wyjątkowym wydarzeniem.

Jeśli do tej pory, towarzyszyłeś/aś swoiemu psu na spacerach, a dziecko mocno wpłynie na ograniczenie wspólnych wyjść, zwróć uwagę, aby taka zmiana nie odbywała się nagle i drastycznie. Na spacerach przyzwyczaj psa do szelek lub naucz go, aby chodził na luźnej smyczy (operowanie wózkiem i ciągnącym psem, może okazać się nie lada wyzwaniem! p. Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?). Możesz też zaaranżować kilka wyjść z wózkiem jeszcze przed narodzinami dziecka.

Kolejną kluczową sprawą może okazać się zmiana przyzwyczajenia psa do wspólnego spania w łóżku. Jeśli do tej pory dzieliłeś/aś przestrzeń w łóżku ze swoim psijacielem, a teraz wolisz ograniczyć jego obecność w sypialni, znów – postaraj się robić to stopniowo. Zorganizuj królewskie posłanie i spróbuj pokazać mu, że to jego miejsce. Taka nauka może być żmudna jednak nie poddawaj się, a każdą dobrą reakcję psa – nagradzaj.

Pierwsze spotkanie psa z noworodkiem – co warto wiedzieć?

To z pozoru stresujące wydarzenie w życiu naszego pupila, wcale nie musi takie być! Istnieje kilka sposobów, aby zapoznanie przebiegło spokojnie i pozytywnie. Jednym z nich jest wyprowadzenie psa na długi i aktywny spacer, przed przyjazdem noworodka ze szpitala. Pozwoli to na wybieganie i wyciszenie naszego czworonoga już po powrocie do domu.

Jak powinien wyglądać pierwszy kontakt psa z dzieckiem? Zanim przejdziemy do meritum, pamiętaj o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Twój powrót po kilkudniowej nieobecności, spowodowanej porodem, to dla psa duże wydarzenia – w końcu jest bardzo stęskniony! Pamiętaj, aby się z nim przywitać i dać mu swoją uwagę, zanim zapoznasz go z nowym członkiem rodziny.

Nie bój kontaktu dziecka z psem – izolacja czworonoga na pewno nie wpłynie pozytywnie na jego relację z dzieckiem. Jednocześnie nie przymuszaj go do kontaktu z małym. Pozwól mu spokojnie obwąchać noworodka i jego rzeczy. Koniecznie zatroszcz się odpowiednio dużo przestrzeni i swobody podczas przywitania. Jeśli piesek zainteresuje się na tyle, aby np. polizać rączkę, nie reaguj agresywnie i nie karz go za to. W kolejnych dniach postaraj się, aby pies towarzyszył Wam podczas wspólnych zabaw czy kąpieli, tak by mógł poznawać zapachy i zachowania dziecka. 

Pies i dziecko – da się to ogarnąć!

Pojawienie się nowego członka rodziny to dla każdego zupełnie nowa sytuacja. Twój pies również będzie odczuwał jej skutki – może poczuć się zazdrosny lub zdezorientowany całym wydarzeniem. Otocz go należytą uwagą i pozwól na poznawanie nowych bodźców i zapachów w swoim czasie. Dzięki temu, pierwsze tygodnie mogą okazać się dla wszystkich spokojniejsze! 

Dorastanie dziecka w towarzystwie psa może działać bardzo pozytywnie na rozwój malucha. Relacja ze zwierzęciem uczy empatii, wrażliwości i troski o drugą istotę. Jest też dobrą okazją do nauki odpowiedzialności. Niech wspólne poznawanie noworodka i psa przebiega bezpiecznie z obu stron. Kontrolowanie sytuacji, tak aby dziecko nie zrobiło krzywdy, a pies nie zareagował strachem, pozwoli na szybsze przyzwyczajenie się do wzajemnej obecności. 

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *