kleszcz u psa

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Wiosna to okres, w którym wzmaga się aktywność pasożytów, w tym kleszczy, w każdym stadium ich rozwoju. Konieczne jest zatem zabezpieczanie psów przed nimi, gdyż pajęczaki te są nosicielami groźnych chorób, w tym niebezpiecznej dla życia psa babeszjozy. Co jednak zrobić, kiedy środki ochronne nie zadziałały i nasz pies złapał kleszcza? Podpowiadamy.

Jak wyjąć kleszcza psu?

Kleszcz u psa nie od razu wygląda jak narośl. Najpierw musi się wgryźć w skórę i dostać się do naczynia krwionośnego, aby móc się pożywiać. Objawy są widoczne po kilku dniach, kiedy insekt „opije się” krwią. Po tym czasie kleszcz odpada od psa, o ile nie zostanie wcześniej wyciągnięty.

Niezależnie od stosowanych zabezpieczeń: kropli, tabletek, obroży przeciwinsektowej, po każdym spacerze, zwłaszcza jeżeli pies biegał w lesie lub na łące, trzeba zrobić przegląd jego sierści. Być może uda się unieszkodliwić kleszcza, który jeszcze nie zdążył wbić się w psią skórę, lub wyciągnąć go, kiedy jeszcze nie zaczął się pożywiać. Im wcześniej zostanie on wyciągnięty, tym lepiej, gdyż pajęczak ten produkuje toksyczną wydzielinę, która znieczula miejsce wkłucia i im mniej wprowadzi jej pod skórę, tym mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą lub babeszjozą. 

„Świeży” kleszcz wygląda jak kurzajka. Insekt zwykle umieszcza się tam, gdzie skóra jest najcieńsza i najłatwiej ją przebić: na bokach i podbrzuszu, szyi, kufie, nad oczami. Rzadko, ale zdarza się, że kleszcz wejdzie do pyska i wbije się w podniebienie. Wówczas nie powinno się wyciągać go samemu, lepiej udać się do lekarza weterynarii, podobnie jak w przypadku, kiedy pies jest agresywny. Kleszcz tuż przed odpadnięciem wygląda jak gładka kulka, w zależności od stadium rozwoju jasnobrunatna lub beżowoszara o atłasowym połysku. Wyciągając go trzeba uważać, aby go nie rozgnieść, aby fragmenty nie zostały pod skórą.

Do wyciągania kleszcza przeznaczony jest specjalny przyrząd, przypominający kształtem długopis. Można go kupić w każdym sklepie zoologicznym. Niektórzy radzą sobie za pomocą pęsety, choć nie dla każdego jest ona wygodna w użyciu. Nie należy natomiast wyrywać kleszcza palcami, bowiem istnieje ryzyko oderwania części, znajdującej się na zewnątrz, a pozostawienia aparatu gębowego pod skórą. Może to doprowadzić do infekcji i stanu zapalnego. Nie wolno również smarować kleszcza masłem, zalewać parafiną, spirytusem ani żadną inną substancją. Skuteczne jest jedynie mechaniczne wyciągnięcie jednym, zdecydowanym ruchem.

Jak usunąć resztki kleszcza u psa?

Czasem zdarza się, że nieumiejętnie usuwając kleszcza z psiej skóry oderwiemy fragment, a reszta pozostanie w skórze. Nigdy nie należy tego zostawiać, niezbędne jest usunięcie pozostałości pajęczaka. Jeżeli nie mamy kłopotu z zabiegami pielęgnacyjnymi (np. obcinanie pazurów u psa, czyszczenie oczu, itp.), i wiemy, jak uspokoić psa (czasem wystarczy mata do lizania dla psa, która zajmie go podczas wyciągania resztek kleszcza), możemy zrobić to sami. W innym wypadku lepiej powierzyć ten zabieg lekarzowi weterynarii, który wykona go w sposób fachowy i z użyciem profesjonalnych narzędzi.

Źle wyrwany kleszcz może spowodować miejscową infekcję, która następnie może spowodować zakażenie organizmu. Jednym ze wskaźników, że coś niedobrego dzieje się po wyciągnięciu kleszcza, jest gorączka. Prawidłowa temperatura u psa to około 37,5 – 38 stopni, zależnie od wielkości psa (mały ma wyższą, duży niższą temperaturę). Jeżeli jest podwyższona w spoczynku, a pies miał usuwanego kleszcza, warto sprawdzić to miejsce, czy nie wytworzył się stan zapalny: wysięk, opuchlizna, itp. Innym objawem może być bolesność miejsca po ukąszeniu przez kleszcza lub świąd, którym niekiedy może towarzyszyć wypadanie w tym miejscu sierści i złuszczanie się naskórka.

Leczenie psa po ukąszeniu kleszcza

Bezpośrednio po wyrwaniu kleszcza należy miejsce ukąszenia zdezynfekować za pomocą środka odkażającego (np. rywanolu, spirytusu salicylowego, w ostateczności wody utlenionej) i osuszyć. Jak już wspomniano, im szybciej od wczepienia się pajęczaka w skórę zostanie on wyciągnięty, tym mniejsze ryzyko zachorowania psa na chorobę odkleszczową. Bakterie Borrelia burgdorferi, wywołujące boreliozę, oraz pierwotniaki Babesia canis, odpowiedzialne za wywołanie babeszjozy, bytują w gruczołach ślinowych kleszcza i do zakażenia psa dochodzi przez ślinę, którą wydziela on podczas żerowania. Jednak do infekcji dochodzi dopiero po wstrzyknięciu odpowiedniej ilości bakterii lub pierwotniaków (tzw. ilości zakaźnej). Przyjmuje się, że potrzebny jest do tego czas około 16 – 48 godzin od rozpoczęcia żerowania przez kleszcza. Pierwsze objawy babeszjozy mogą wystąpić po około 7 dniach od zakażenia, natomiast borelioza rozwija się dłużej, od kilku nawet do kilkunastu tygodni.

Niezbędna jest zatem obserwacja psa po wyciągnięciu kleszcza, a w przypadku stwierdzenia niepokojących objawów – niezwłoczna wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Szczególnie niebezpieczna jest babeszjoza; zbyt późno zdiagnozowana i leczona może okazać się śmiertelna dla zwierzęcia. Jej charakterystyczne objawy to gorączka, ciemne zabarwienie moczu, żółtaczka (żółte zabarwienie błon śluzowych i skóry). Borelioza objawia się gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, zapaleniem nerek (częste i skąpe, czasem bolesne oddawanie moczu), utratą apetytu, kulawizną, osłabieniem. Objawy te mogą cofać się i nawracać.

Oprócz leczenia weterynaryjnego trzeba zastosować dietę. Jedzenie dla psa powinno być lekkostrawne, najlepiej przyrządzane w domu ze świeżych składników. Oprócz tego trzeba uważać podczas spacerów, aby pies nie podnosił czegokolwiek z ziemi – konieczne jest chodzenie na smyczy, ewentualnie użycie kagańca.

Usuwanie kleszcza u psa – cena

Zabieg usunięcia kleszcza u psa nie jest kosztowny. W zależności od gabinetu cena wyciągnięcia kleszcza wynosi od 30 do 50 zł. Jeżeli nie poradzimy sobie sami z pozbyciem się insekta, warto od razu powierzyć to lekarzowi weterynarii, niż źle wyrwać kleszcza, pozostawić jego głowę pod skórą psa, a później walczyć z komplikacjami.Bardzo ważna jest profilaktyka. Wraz z rozpoczęciem sezonu na kleszcze (wczesna wiosna) należy psa zabezpieczyć przed ukąszeniami. Wybór metod i środków jest szeroki – tabletki, krople, obroża przeciwinsektowa. Lekarz weterynarii z pewnością doradzi najlepszy sposób.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *