Jak zlikwidować zacieki u maltańczyka?

Jak zlikwidować zacieki u maltańczyka?

Maltańczyk to rasa psów ozdobnych, odznaczająca się pięknym, śnieżnobiałym umaszczeniem. Maltańczyki są bardzo lubiane i dość popularne, choć wymagają pracochłonnej pielęgnacji, zwłaszcza wystawowe. Właściciele tych efektownych piesków często skarżą się na występujące u nich zacieki pod oczami. Jak temu zaradzić?

Dlaczego maltańczyk ma zacieki pod oczami?

Zacieki pod oczami to rudawe, brunatne lub brązowe przebarwienia, biegnące od wewnętrznych kącików oczu ku dołowi. Bezpośrednią ich przyczyną jest nadmierne łzawienie oczu. To zaś może być spowodowane różnymi czynnikami, jak wymiana zębów u psa z mlecznych na stałe, wymioty u psa, cieczka, itp. Natomiast jeżeli zacieki utrzymują się dłużej, mogą świadczyć o alergii, zakażeniu bakteryjnym lub grzybiczym, bądź niewłaściwym żywieniem. Przyczyną mogą być również niedrożne kanaliki łzowe, które bywają zaczopowane i wówczas psem bezwzględnie powinien zająć się lekarz weterynarii. U maltańczyków zacieki pod oczami mogą mieć ponadto charakter genetyczny; wtedy pozostaje systematyczna pielęgnacja okolic oczu, stosowanie odpowiednich preparatów, a także dbanie o prawidłowe żywienie. Na rynku dostępne są specjalistyczne karmy dla psów białych i ze skłonnościami do zacieków.

Warto w tym miejscu nieco szerzej omówić niedrożność kanalików łzowych. Łzy, które normalnie przedostają się z worka spojówkowego do nosa, na skutek niedrożności kanalików wypływają za zewnątrz oka. Lekarz weterynarii, celem ustalenia przyczyny niedrożności, wykonuje test fluoresceinowy. Jeżeli płyn, zamiast w otworach nosowych, wypływa z worka spojówkowego, oznacza to, że kanaliki są niedrożne i należy wykonać kolejne badanie, które umożliwi określenie miejsca niedrożności (zwężenia) kanalika, a także jej przyczynę. Badanie polega na podaniu kontrastu i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego.

Niedrożność kanalika może być spowodowana jego zarośnięciem (wada wrodzona) bądź obecnością ciała obcego. Może to być np. drobina piasku lub ropień zęba, bowiem z uwagi na niewielką odległość korzeni zębów od oczodołów u psa wydzielina może wypływać przez worek spojówkowy. Zatem jeżeli leczenie okulistyczne nie daje poprawy, wówczas należy wykonać rentgen zębów i podjąć leczenie stomatologiczne. W przypadku ropnia chory ząb trzeba będzie usunąć.

Karma dla maltańczyka na zacieki

Odpowiednie żywienie może mieć kluczowe znaczenie przy pojawiających się zaciekach pod oczami. Odpowiednio dobrana karma lub dobrze skomponowany posiłek domowy niekiedy może decydować o występowaniu (lub nie) zacieków. Wielu właścicieli tych piesków nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę.

Jeżeli maltańczyk jest żywiony suchą karmą, być może zacieki pojawiają się na tle alergicznym. Wówczas należy zastosować dietę eliminacyjną, aby znaleźć alergen. Najczęstszymi alergenami są  białka z niektórych mięs, np. z kurczaka. Dieta eliminacyjna – niestety – jest długotrwała, ale opłaca się ją zastosować, bowiem wystarczy później unikać karm z zawartością substancji uczulającej, aby zacieki znikły.

Przy wykluczeniu uczulenia można i warto zastosować karmę holistyczną. Karma holistyczna dla psa to taka, która zaspokaja wszelkie potrzeby psa pod względem podaży składników odżywczych. W jej składzie znajduje się białko z różnych rodzajów mięs (a więc nie jest to karma odpowiednia dla alergika), wartościowe tłuszcze, witaminy i minerały. Karma holistyczna nie zawiera zbóż, będących źródłem węglowodanów.

Jak już wiadomo, niewłaściwa dieta również ma wpływ na występowanie zacieków. Warto więc rozważyć zmianę żywienia na naturalne posiłki, przyrządzane w domu i stosowanie świeżego mięsa i warzyw. Lekkostrawne jedzenie dla psa może wpłynąć na zmniejszenie lub zlikwidowanie zacieków pod oczami. Nieprawidłowe żywienie może również doprowadzić do nadwagi, która może sprzyjać powstawaniu zacieków; w tym wypadku odchudzanie psa powinno zaradzić problemowi.

Płyn na zacieki dla maltańczyka

Wielu właścicieli nie zna skutecznego sposobu na usunięcie przebarwień pod oczami u maltańczyka. Na rynku dostępnych jest wiele płynów do przemywania i czyszczenia. Oto, czym powinien charakteryzować się dobry preparat do usuwania zacieków:

  • Dobre oczyszczenie, ale i odkażenie sierści wokół oczu
  • Usuwanie przebarwień
  • Niewywoływanie podrażnień, nawet jeżeli drobinka przypadkowo dostanie się do oka
  • Możliwość codziennego stosowania bez uszczerbku dla jakości włosa
  • Zapobieganie powstawaniu nowych przebarwień.

Zakup sprawdzonego płynu najlepiej skonsultować z doświadczonym hodowcą maltańczyków, który stosował i stosuje go u własnych psów. Być może zaproponuje inny, lepszy środek. Nie należy natomiast używać do wybielania zacieków wody utlenionej. Może ona powodować podrażnienia delikatnej skóry wokół oka, a jeżeli dostanie się do niego, może je trwale uszkodzić. Ponadto woda utleniona osłabia i silnie wysusza sierść, która może w ekstremalnych wypadkach nawet się wykruszyć.

Maść pod oczy dla maltańczyka

Maść (lub krem) pod oczy przeznaczona jest do krycia przebarwień białej sierści pod oczami. Tego typu preparaty są hipoalergiczne, bezzapachowe, ale w zasadzie mają działanie kryjące, a nie rozjaśniające i stosuje się je u psów wystawowych przed prezentacją na ringu. Należy wybierać maść, która jest wyprodukowana wyłącznie z użyciem składników naturalnych. Nakłada się niewielką ilość preparatu  na przebarwione miejsca i delikatnie rozprowadza za pomocą szczoteczki (zwykle dołączona jest do zestawu). Nie należy dopuścić do bezpośredniego kontaktu maści z oczami ani używać jej jednorazowo w zbyt dużej ilości.

Jak czyścić oczy maltańczyka?

Zlikwidować zacieki u maltańczyka nie jest łatwo bez systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą jest codzienna higiena okolic oczu. Przede wszystkim kilka razy w ciągu dnia, a zwłaszcza rano po dłuższym śnie, należy usuwać „śpioszki” z kącików oczu. Okolice oczy przemywa się płatkami kosmetycznymi zwilżonymi przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Można też użyć lekkiego naparu ze świetlika. Trzeba również dbać o usuwanie z oczu pojedynczych włosków i ciał obcych, powodujących łzawienie.

Równolegle stosuje się przemywanie płynem do likwidowania zacieków, a jeżeli wybieramy się z psem na wystawę – aplikujemy maść. Można również zastosować puder, przeznaczony do aplikowania na wilgotne miejsca. Pudry dla białych psów produkowane są na bazie skrobi, która absorbuje wilgoć, natomiast dodatek substancji powierzchniowo czynnych powoduje neutralizację przebarwień. Puder aplikuje się na wilgotne, przebarwione miejsce, wmasowuje, aby przedostał się do skóry, pozostawia do wyschnięcia, a następnie nadmiar usuwa się za pomocą szczoteczki.

Błędem jest przycinanie przebarwionych włosków, ponieważ nie daje długotrwałego efektu – w ciągu kilku następnych dni przebarwią się kolejne, a skrócone zaczną wchodzić do oczu, powodując podrażnienie.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *