karma dla psa chorego na serce

Jaka karma dla psa chorego na serce?

Serce to najważniejszy narząd każdego organizmu. Bywa jednak, że zaczyna szwankować, zwłaszcza u psa w starszym wieku. Oprócz przepisanych przez lekarza weterynarii leków, pies powinien otrzymywać odpowiednie pożywienie. Jaka jest najlepsza karma dla psa chorego na serce?

Dieta dla psa chorego na serce

Jedzenie dla psa chorego na serce powinno być przede wszystkim nietuczące. Jedną z częstszych przyczyn chorego serca u psa jest niewłaściwa, zbyt kaloryczna dieta, a w jej konsekwencji nadwaga i otyłość. Dobowy bilans kaloryczny karmy dla psa chorego na serce i suma wydatkowanej energii powinien wynosić zero przy normalnej wadze zwierzęcia.

Karma dla psów chorych na serce nie może zawierać dużej ilości sodu; pierwiastek ten podnosi ciśnienie krwi. Dlatego pies nie może dostawać do jedzenia jakichkolwiek przetworów mięsnych, spożywanych przez człowieka: wędlin, resztek potraw mięsnych przyrządzanych w domu, itp. W mięsie zwierząt rzeźnych zawartość sodu wynosi przeciętnie 57 mg w 100 gramach, natomiast w większości wędlin występuje od 800 do 1200 mg soli kuchennej w 100 gramach produktu. Zważywszy, że w soli kuchennej sód stanowi 38,8 proc. zawartości, łatwo obliczyć, jak szkodliwe są dla psów produkty, przeznaczone do spożycia przez ludzi.

Karma dla psa chorego na serce powinna obfitować w taurynę. Jest to aminokwas niebiałkowy, występujący naturalnie w tkankach zwierzęcych. Magazynowana jest w mięśniach oraz – w mniejszych ilościach – w narządach wewnętrznych. Badania wykazują, że substancja ta może mieć istotne znaczenie w regulowaniu rytmu serca, m.in. zapobiega migotaniu przedsionków.

Duże znaczenie w diecie psa chorego na serce mają witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe omega-3. Działają one regulująco na pracę mięśnia sercowego. Badania dowodzą, że u psów chorych na serce, suplementowanych witaminami z grupy B i kwasami omega-3, parametry pracy serca są znacznie lepsze, niż u psów niesuplementowanych.

Karmy dla psów chorych na serce

Istnieją gotowe karmy, suche i mokre, dla psów chorych na serce. Mają one niską zawartość sodu oraz wysoką tauryny i witamin z grupy B. Są też niskokaloryczne i umożliwiają utrzymanie prawidłowego ciężaru ciała.

Jednak najlepszym rozwiązaniem dla psa chorego na serce jest jedzenie domowe, gotowane, nie zawierające żadnych konserwantów ani polepszaczy. Odpowiednie proporcje mięsa, warzyw, minerałów i witamin nie tylko wpłyną pozytywnie na serce, ale także będą przyjazne dla przewodu pokarmowego psa.

Co gotować psu do jedzenia? Przede wszystkim chude mięso mięśniowe: kurczaka, indyka, wołowinę, cielęcinę, jagnięcinę, królika lub dziczyznę. Do tego gotowane warzywa korzeniowe, w szczególności marchew. Można podawać gotowane buraki. Zamiast wypełniacza zbożowego lepiej podawać znacznie lżej strawne gotowane ziemniaki, wbrew obiegowym opiniom zupełnie nieszkodliwe dla psa i nieuczulające, w przeciwieństwie np. do niektórych zbóż. Do jedzenia dodaje się olej z łososia i suplementy, co przy regularnym podawaniu leków, zapewni psu choremu na serce wiele lat komfortowego życia.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *