Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka

Wielu właścicieli psów, ale także specjalistów w zakresie żywienia zwierząt uważa, że mięso z kurczaka jest nieodpowiednie w ich diecie. Na taką opinię duży wpływ miał z pewnością fakt, że dawniej do hodowli drobiu mięsnego używano hormonów, sterydów i antybiotyków. Od 2006 roku, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, obowiązuje całkowity zakaz stosowania tych substancji w hodowlach. Mimo to uważa się, że mięso z kurczaka jest najpoważniejszym alergenem wśród wszystkich surowców do produkcji karm dla psów.

Karma dla psa uczulonego na kurczaka

Zanim jednoznacznie stwierdzimy uczulenie na kurczaka u naszego psa, powinniśmy zbadać, czy jego dolegliwości to rzeczywiście alergia i czy rzeczywiście na mięso z kurczaka. Czynników uczulających jest bowiem bardzo wiele. Może to być zarówno mięso (a konkretnie – zawarte w nim białka), jak i nabiał lub zboża. Ponadto należy wziąć pod uwagę zachowanie się określonych składników pokarmowych w danym zestawieniu, a także i to, w jakich warunkach składniki te zostały wyprodukowane – np. z jakiej hodowli pochodzi mięso lub z jakich upraw dostarczono zboża. Nie jest bowiem bez znaczenia, że do karm dla psów, tak suchych, jak i mokrych, dodawane są różne substancje chemiczne: konserwanty, barwniki bądź polepszacze smaku. Oprócz tego na przyswajalność składników pokarmowych ma sposób żywienia zwierząt rzeźnych (pasze naturalne lub przemysłowe) i sposób uprawy zbóż, np. ich system nawożenia (nawozy naturalne lub sztuczne).

Mitem jest, że mięso kurczaka uczula częściej niż pozostałe gatunki mięsa. Owszem, uczulenie na kurczaka u psa spotykane jest często, ale wiąże się to nie z gorszą jego jakością, a z częstotliwością jego stosowania w żywieniu i do produkcji karm przemysłowych – suchych i mokrych. Mięso kurczaka, według różnych szacunków, nie jest najczęstszym alergenem; procentowo wyprzedza je wołowina (około 70 proc. przypadków uczuleń).

Jeżeli podejrzewamy, że nasz pies jest uczulony na mięso z kurczaka, najpierw należy zastosować dietę eliminacyjną, która wykaże, który składnik pokarmowy jest alergenem. W przypadku żywienia naturalnego składnik uczulający będzie można wyodrębnić stosunkowo łatwo. Jeżeli natomiast pies jadł do tej pory suchą karmę, może to być proces bardziej długotrwały. Szerzej o diecie eliminacyjnej piszemy w artykule Dieta eliminacyjna u psa – na czym polega i jak ją stosować u psa. Jeżeli nasze przypuszczenia okażą się trafne, trzeba będzie zastosować karmę hypoalergiczną bez kurczaka lub opracować dietę naturalną bez kurczaka. To drugie rozwiązanie będzie zresztą znacznie lepsze, gdyż dla psa z alergią nie jest dobra jakakolwiek karma gotowa. Nawet najlepsza karma dla psów małych ras, średnich czy dużych zawiera bowiem substancje konserwujące, zbrylające, poprawiacze smaku i zapachu, itp. Nie są one obojętne dla organizmu psa uczulonego, nie tylko na kurczaka, ale na każdy inny składnik pokarmowy.

Przysmaki dla psa bez kurczaka

Wśród przysmaków dla psa, jakie można kupić w sklepach zoologicznych, są również łakocie przeznaczone dla psów uczulonych na kurczaka. Niemniej zaleca się stosować tu zasadę ograniczonego zaufania. Niektórzy producenci, świadomi, że wielu właścicieli psów odchodzi od karmienia mięsem kurczaka i karm zawierających to mięso, po prostu mogą podawać nieprawdziwe informacje o składzie poszczególnych produktów, aby utrzymać poziom sprzedaży. Biorąc pod uwagę fakt, że alergia pokarmowa u psa na kurczaka bardzo często pozostaje jedynie w sferze podejrzeń właściciela, w większości przypadków takie – nazywając rzecz wprost – oszustwo udaje się. Jest to jednak niezwykle ryzykowne. Dlatego jeżeli kupujemy gotowe posiłki dla psa, musimy to robić w zaufanych źródłach.

Gotowe przysmaki dla psa są produktami wysokoprzetworzonymi, a surowce, z których są produkowane, poddawane są preparowaniu z zastosowaniem nieobojętnych dla zdrowia chemikaliów. Do takich przysmaków można zaliczyć preparowane kości, kurze łapki, różnego rodzaju gryzaki. Pies uczulony na kurczaka (i na cokolwiek innego) nie powinien ich jeść.

Z tych powodów smakołyki dla psa najlepiej przygotować samodzielnie z naturalnych składników. Najlepiej, jeśli będą to po prostu kawałki owoców – jabłka lub banana, drobne kawałki sparzonej wątróbki kaczej, gęsiej lub z innych zwierząt, itp. Na pewno będą smaczniejsze i bez wątpliwości zdrowsze dla naszego psa.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *