Jaka karma dla psa z alergią skórną

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Alergią nazywa się skłonność organizmu do nietypowego, chorobowego reagowania na niektóre substancje, normalnie nieszkodliwe. Reakcja taka jest skutkiem nieprawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego, który traktuje te substancje jako toksyczne w przypadku kontaktu zewnętrznego lub doustnego. Alergia, choć jest klasyfikowana jako choroba skóry, w rzeczywistości ma różne podłoże. Jednym z nich jest pożywienie. Jaka karma jest odpowiednia dla psa z problemami skórnymi?

Karma dla psa z alergią skórną

Często właściciele psów, a także niektórzy producenci karm, utożsamiają alergię pokarmową z nietolerancją pokarmową. Tymczasem różnią się one dość istotnie i warto tę różnicę wyjaśnić.

Alergia pokarmowa jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na pożywienie, a konkretnie – określony jego składnik (alergen). Za alergię pokarmową odpowiedzialne są przeciwciała IgE, odpowiadające również za udział limfocytów T w procesie chorobowym. Alergia występuje najczęściej u psów młodych, u których bariera jelitowa nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, a błona śluzowa jelit odznacza się zwiększoną przepuszczalnością dla białek, będących alergenami. Objawy alergii występują zwykle dość szybko po zjedzeniu uczulającego pokarmu.

Natomiast nietolerancja pokarmowa jest nadwrażliwością na określony składnik pożywienia, na ogół dobrze tolerowany przez większość psów. Może mieć również podłoże immunologiczne, związane z działaniem przeciwciał IgG, stanowiących najliczniejszą frakcję (około 80 proc.), wytwarzanych przez limfocyty B. Nietolerancja często nazywana jest opóźnioną alergią, bowiem objawia się po kilku do kilkudziesięciu godzin od spożycia nietolerowanej substancji. Są to objawy powtarzalne, występujące zawsze po zjedzeniu pokarmu zawierającego tę substancję.

Alergia i nietolerancja pokarmowa mają cechę wspólną – nie da się przewidzieć momentu ich wystąpienia. Mogą pojawić się u psa w każdym wieku, choć najczęściej występują u psów młodych. Nie można ich radykalnie wyleczyć; możliwe jest natomiast ich trwałe opanowanie, jeżeli uda się dokładnie ustalić czynnik, który je powoduje.

Objawy skórne są najczęściej występującymi oznakami alergii pokarmowej. Jeżeli zauważymy nietypowe wykwity, krosty, miejscowe wypadanie sierści, świąd (intensywne drapanie się psa), w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza weterynarii. Pobierze on zeskrobiny, krew i wykona ewentualnie dodatkowe badania w celu ustalenia przyczyny tego stanu. Dopiero po zdiagnozowaniu problemu można myśleć o doborze odpowiedniej karmy dla psa z alergią skórną. Według najnowszych badań, najczęstszymi alergenami są: mięso z kurczaka, wołowina, zboża, nabiał, mięso innego drobiu. Oczywiście pies może być uczulony na każdy składnik pokarmowy, a konkretnie – na zawarte w nim białka. Wymienione składniki występują najczęściej w karmach dla psów.

Jedyną skuteczną metodą ustalenia, jaki składnik szkodzi naszemu psu, jest dieta eliminacyjna. Jej istotą jest wykluczenie wszystkiego, co może powodować alergię, na okres kilku tygodni, aż do ustąpienia objawów. Następnie przeprowadza się tzw. próby prowokacyjne, polegające na pojedynczym podawaniu składników, które pies miał w swojej diecie przed wystąpieniem objawów i obserwowaniu, czy i kiedy ponownie się pojawią. Można również zastosować metodę odwrotną – dietę monobiałkową.

Sucha karma dla psów z alergią skórną

Decydując się na karmę suchą można bazować na podanych wyżej podstawach i wybrać karmę monobiałkową, wysokojakościową, wzbogaconą witaminami (zwłaszcza A i D) oraz przeciwutleniaczami, których zadaniem jest neutralizacja działania wolnych rodników i stymulacja procesu gojenia się skóry po ujawnieniu się alergii. Konieczne jest zatem zwracanie uwagi na skład karmy dla psów, gdzie znajdziemy informacje o zawartości i rodzaju źródła białka, tłuszczu i pozostałych składników. Na opakowaniu dobrej karmy są również wskazówki, ile suchej karmy powinien jeść pies określonej wielkości i o określonej wadze, np. karma dla psa 10 kg, dla jakiego wieku psa przeznaczona jest dana karma (np. karma sucha junior dla psa do 12 miesięcy życia) i przy jakich schorzeniach można ją stosować (np. karma dla psa z problemami skórnymi).

Sucha karma dla psa z alergią skórną powinna zawierać ponadto składniki i mikroelementy, umożliwiające szybkie odbudowanie naturalnej warstwy ochronnej skóry oraz hamujące procesy chorobowe, będące następstwem alergii. Innymi słowy, sucha karma na alergie skórne dla psa musi kompleksowo wspomagać jego zdrowienie.

Ceny karm suchych dla psów z alergią są zróżnicowane. Są to karmy lecznicze, zatem poszukiwać ich należy, wpisując w wyszukiwarkę np. weterynaryjna karma dla psa cena, a następnie szukać bardziej szczegółowo. Warto też pamiętać o odpowiednim zapisie, aby nie został zaklasyfikowany niejednoznacznie. Przykładowo, po wpisaniu frazy 15 kg karma dla psa mogą się pokazać oferty zarówno karm pakowanych w 15-kilogramowe worki, jak i karm przeznaczonych dla psów o ciężarze ciała 15 kg.

Karma mokra dla psów z alergią skórną

Podobnie jak karma sucha dla psa z problemami skórnymi, również karma mokra bazuje na jednym gatunku mięsa. Zawiera też ograniczoną liczbę innych składników, dzięki czemu jest pomocna w diagnostyce alergii pokarmowych i nadaje się do zastosowania w diecie eliminacyjnej.

Mokra karma dla alergików może być podawana psom o stwierdzonej alergii skórnej, z jej podejrzeniem, a także psom o szczególnie wrażliwym przewodzie pokarmowym i rasom ze skłonnościami do uczuleń. Zalicza się do nich buldogi – angielskie i francuskie, boksery, dalmatyńczyki, owczarki niemieckie, setery angielskie i niektóre rasy terierów. Alergie skórne dość często dokuczają psom białym i bezwłosym.

Karma mokra umożliwia zahamowanie świądu – najbardziej dokuczliwego objawu alergii, znaczne ograniczenie dolegliwości pokarmowych związanych z alergią i przyspieszenie zanikania jej objawów skórnych.

Specyficznym rodzajem karmy mokrej jest jedzenie przyrządzane w domu. Żywienie domowe w przypadku alergii skórnych jest najlepsze, gdyż po zastosowaniu diety eliminacyjnej i ustaleniu alergenu można go raz na zawsze wyeliminować z psiej diety i podawać psu posiłki zestawione z innych komponentów, zapominając o alergii. Przykładowo, jeżeli w wyniku diety eliminacyjnej okaże się, że pies uczulony jest na mięso z kurczaka, wówczas eliminujemy z posiłków nie tylko to mięso i podroby, ale także nie używamy żadnych produktów na bazie tego mięsa – np. rosołu do rozprowadzenia posiłku; musi on być ugotowany na innym mięsie, jak wołowina, kaczka lub indyk.

Jedzenie domowe ma tę przewagę nad sklepowym, że proces jego przyrządzania od początku do końca jest przez nas kontrolowany, począwszy od zakupienia produktów, a skończywszy na nałożeniu jedzenia do psiej miski. Zanim na rynku pojawiły się gotowe karmy weterynaryjne, taki sposób żywienia psa z problemami skórnymi był w zasadzie jedynym dostępnym.

Rozwiązanie to jest wprawdzie nieco bardziej pracochłonne, niż otwarcie worka lub puszki i nałożenie psu do miski odmierzonej porcji karmy. Trzeba zakupić składniki, ugotować, rozdrobnić i podzielić na porcje, które następnie zamraża się i sukcesywnie zużywa. Konieczna jest też suplementacja domowych posiłków preparatami witaminowymi i mineralnymi, aby dostarczyć psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednak zastosowanie domowej diety w przypadku psa z alergią skórną jest nie do przecenienia. Otrzymuje on posiłek z czystego mięsa, podrobów i warzyw, wzbogacony wartościowym tłuszczem – np. olejem z łososia (uwaga: tłuszcz dodajemy do jedzenia świeży, bezpośrednio przed podaniem psu) i dawką suplementów wskazaną przez lekarza weterynarii indywidualnie dla danego zwierzęcia. Jest to więc żywienie bardzo indywidualne, opracowane pod kątem zapotrzebowania konkretnego psa na składniki pokarmowe i zawarte w nich substancje odżywcze.

Wreszcie, niezaprzeczalną zaletą domowego żywienia psa z problemami skórnymi jest brak w nim jakichkolwiek konserwantów, barwników, polepszaczy smaku i zapachu, substancji zagęszczających lub zbrylających. Mimo że są one oficjalnie dopuszczone do spożycia przez zwierzęta, to jednak nie są substancjami naturalnymi. Tymczasem jakakolwiek chemia w żywieniu psów z alergią skórną jest niewskazana, a wręcz niedozwolona. Co prawda producenci zapewniają, że w ich karmach chemia nie jest obecna, a np. mokre karmy w puszkach utrwalane są wyłącznie metodą pasteryzacji, jednak w praktyce trudno sprawdzić wiarygodność tych zapewnień. Jedynie posiłki przygotowywane w domu dają całkowitą pewność, że nasz pies z problemami skórnymi otrzymuje jedzenie świeże, odpowiednio zasuplementowane i całkowicie wolne od sztucznych substancji chemicznych.

kacmenc

Piesotto, miłośnik zwierząt...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *